Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'liler İçin Kanun Teklifi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'liler İçin Kanun Teklifi

4/C'liler İçin Kanun Teklifi
4/C'li personelin 4/A kadrosuna alınması amacıyla, Kanun Teklifi verildi.
01.11.2013 / 11:42

Enerjimagazin-Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Haydar AKAR, 4/C'li personelin 4/A kadrosuna alınması amacıyla, “Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair” Kanun Teklifi verdi.


Akar tarafından 657 sayılı kanunun 4’üncü maddesinin ( C ) fıkrası kapsamında çalışanların, 657 sayılı kanunun 4 ‘üncü maddesinin ( A ) fıkrası kapsamında kadrolu personel olarak ataması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi, gerekçesi ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunuldu.


TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinin gerekçesinde Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4(C) lilerin de kadroya alınacağı açıklamalarına rağmen,100 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin düzenleme yapılırken sözleşmeli 4/C personelin kapsam dışı bırakılarak kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediği ve eşitlik ilkesinin yok sayıldığına” dikkat çekiliyor.

Gerekçede, “Özelleştirme uygulamaları sonucunda işsiz kalan işçilerimiz 657 sayılı kanunun 4.maddesinin C fıkrasına göre istihdam edilmektedir.


11 Haziran 2011 seçimleri öncesinde bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4(C) lilerin de kadroya alınacağı açıklamalarına rağmen 25 Haziran 2013 tarihi itibarıyla; Belediyeler, il özel idareleri ve diğer kamu kurumlarındaki 4-B’li çalışanlar, sözleşmeli Sağlık Bakanlığı personeli, Atatürk Dil Tarih Yüksek Kurumu, MGK Genel Sekreterliği, TOKİ, Başbakanlık, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Adalet Akademisi, Türk Patent Enstitüsü, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, SGK, Kamu Düzeni ve Müsteşarlığı, TRT, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, ÖSYM, GAP İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projesi bölge kalkınma idari başkanlıkları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında çalışanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatlarının büyük ölçekli bilgi işlem birimlerinde, bilişim hizmetlerini yürütenlerle birlikte toplam 100 bin sözleşmeli kadroya alınırken 4C li çalışanlar kapsam dışı bırakılarak verilen sözler yerine getirilmediği gibi eşitlik ilkesi de yok sayılmıştır.


2013 yılı itibari ile toplam 47.000 kişinin, değişik bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli personel olarak çalıştırılması öngörülmüştür. 657 sayılı kanunun 4’üncü maddesinin ( C ) fıkrası kapsamındaki bir yükseköğretim mezunu 1.245 TL, lise ve dengi okul mezunu 1.139 TL, ilköğretim mezunu 1.032 TL ile aynı işi yapan personelin yarısı kadar ücret almaktadır. Ayrıca 4 ( C ) li çalışanlar fazla çalışsalar bile bu çalışmaları karşılığında ücret alamadıkları gibi 30 günün üstünde olabilecek hastalıklarda da ücret ödenmemektedir.


4 ( C ) olarak karşımıza çıkan ve kamu personelinin en çok mağduriyetini yaşayan kesimin istihdamını düzenleyen biçim, var olan memur statüsüne göre iş güvencesinin, mali ve sosyal hakların yok sayıldığı bir biçimdir. Özelleşme öncesi kamu kurumlarında uzun süredir çalışan ya da KPSS sınavında almış olduğu puan ve hatta sınavla ilgili kuruma yerleştirilen bu personelin 4 ( C ) atamasından sonra Özlük hakları bulunmayıp, çalışma koşulları her yıl Bakanlar kurulu tarafından belirlenmektedir.


Bu nedenlerle ve ‘Eşit İşe Eşit Maaş’’ ilkesi gereği de hiçbir hakları olmayan 4 ( C) li kamu çalışanlarının memur kadrosuna geçirilerek, güvenceli çalışma koşullarına sahip olmaları sağlanmalıdır.” Deniliyor.


657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ


MADDE 1- 14-07-1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4’üncü maddesinin Geçici Personel başlıklı ( C ) fıkrası maddeden çıkartılarak,  657 sayılı kanunun 4’üncü maddesinin ( C ) fıkrası kapsamında çalışanların, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından niteliklerine uygun 657 sayılı kanunun 4 ‘üncü maddesinin ( A ) fıkrası kapsamında kadrolu personel olarak ataması yapılır.


MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.


MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.


Bu haber toplam 9590 defa okundu
YORUMLAR
sevket TUNÇ: 
"4/C LİLERE"
BİZİ BU HALE GETİREN VE TÜRKİYEYİ BİLE SATIŞA ÇIKARANLAR ELBETTE BİR GÜN UTANACAKLARDIR BİR YANDAN YANDAŞ FİRMALARA VERİLİRKEN BİZİM NE GÜNAHIMIZ VAR BAKINIZ BÖLGELERE ÖZELLEŞTİRME ALAN FİRMALARI KONTROL VE TAKİP EDİN KİMLER VAR KİMLER AMA BUNUN HESAPIDA SORULACAKTIR
07.11.2013 / 04:49
e.ü.a.ş: 
"özelleştirme"
vay benim türkiyem ne hallere geldin ALLAH sonumuzu hayır etsin...!
05.11.2013 / 05:18
Ayhan YURT: 
"Doğru Bir yaklaşım."
Bu özelleşen firmalardaki çalışan personelin büyük bir kısmı teknik personel vasıflı eleman kadrosundalar..Bu personelin çoğunluğu da kadrosu kapsamında derece yükseltme sınavlarını kazanarak bir üst statüye yükselmişler.Oysa 4c statüsünün içeriğini incelerseniz vasıfsız personelin istihdam yeri olduğunu görürsünüz.Vasıflı personelin 4 B tanımına daha çok uyduğunu incelerseniz anlarsınız.Çünkü 4 b vasıflı personeli tanımlamıştır. Bu durumda bu haksızlığın ortadan kaldırılması için yukarıdaki kanun teklifini destekliyoruz.Ayrıca 4 c ye kadronun kaçınılmaz olduğu düşüncesindeyiz.Devlet öz memurum Üvey memurum şeklinde davranma lüksüne sahip değildir.Mutlaka sağ duyulu politikacılarımız bu konuda ön ayak olacaklardır.Yukarıda da böyle bir sorumluluğuN örneğini görüyor ve emeği geçen tüm siyasetçilerimize teşekkür ediyoruz.
31.10.2013 / 18:49
*: 
"ilgilenilmesi bile iyi"
30/11/2011 yılında yapılmış teklif cevabı 03/02/2012 de veriliyor. herşey kılıfına uygun. http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=97710
31.10.2013 / 15:29


YAZARLAR