Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İşte Türkiye'nin Kurtuluşu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İşte Türkiye'nin Kurtuluşu

İşte Türkiye'nin Kurtuluşu
Türkiye’nin güneş potansiyeli 380 milyar kwh. Yani ülkenin enerji talebinin tamamını karşılayacak seviyede.
07.11.2013 / 12:06

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kilovat saat. Geçen yıl 242 milyar kwh elektrik tüketildi. Yani Türkiye'nin enerji talebinin tamamı güneşten karşılanabilir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Haziran ayında Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santrali için lisans başvurularını topladı. 600 megavatlık lisans için toplam 8900 megavatlık başvuru geldi.


Türkiye’nin önde gelen grupları Zorlu, Çalık, Enerjisa, Aksa, Fiba, Aksa, Eksim ve Boydak ile yabancı devlerin de aralarında olduğu çok sayıda şirket bu alana yatırım için kuyruğa girdi.


Güneşten Elektrik Üreten Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNEŞE) Başkanı Mehmet Özer, “Türkiye’de geçen yıl 242 milyar kwh elektrik tüketildi. Bunun çok önemli bir bölümü doğalgaz ve ithal kömürden yani yerli olmayan kaynaklardan karşılandı” dedi ve ekledi: “Buna karşın Türkiye’nin güneş potansiyeli 380 milyar kwh. Yani ülkenin enerji talebinin tamamını karşılayacak seviyede. Türkiye’nin petrolü aslında güneştir”

Hedef Neden Küçük?

Enerji Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 projeksiyonuna göre Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesi 120 bin megavata çıkacak. Bunun yüzde 2,5’luk bölümü de yani 3000 megavatlık bölümü güneş santrallerinden sağlanacak. Mehmet Özer, bunun Türkiye’nin potansiyelinin çok altında olduğuna işaret ederek, “2023 yılı hedefi bence 30 bin megavat olmalı. Eğer gereken yasal düzenlemeler şimdiden yapılırsa bunu 50 bin megavata kadar çıkarabiliriz.” diye konuştu.

"Devlet Güvencesi Kalksın Sektör Uçar"

Güneşe Derneği olarak bu konudaki tıkanıklığı aşmak için ‘çılgın’ bir öneride bulunduklarını anlatan Mehmet Özer, “13,3 dolar cent olan alım garantisini kaldırın buna karşın yatırım yapmak isteyenlere kolaylık sağlayın ve bu yatırımlarla ürettiğiniz elektriği serbest piyasada satılmasına olanak sağlayın dedik. Örneğin Mersin’de güneş santrali kuran bir yatırımcı ürettiği elektriği bölgedeki bir çimento fabrikasına, bir hastaneye veya alışveriş merkezine satabilsin. Böylece yatırımcılar kendi riskleriyle yatırım yaparlar. Bu sayede hem de arz güvenliğine katkı sağlanmış olur hem de yapıldı, yapılmadı gibi riskler de ortadan kalkar. Alım garantisi kalkarsa güneş yatırımlarının patlayacağına inanıyorum” dedi.

"Kobi Elektrik Faturasını Güneş Paneliyle Düşürür"

AEPDK’nın Ekim ayında yayınladığı lisanssız elektrik üretimi yönetmeliğinin KOBİ’ler açısından önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Mehmet Özer sözlerini şöyle sürdürüyor: “Devlet 1 megawata kadar lisansız elektrik üretimine izin veriyor. Bu sanayi tesisleri, turizm işletmeleri, belediyeler ve üniversiteler açısından büyük bir fırsat. Güneşte 7 yıl içinde ilk yatırım tutarını geri alabiliyorsunuz. Güneş panelleri 30 yıl kullanılabiliyor ve sürekli bakım da gerektirmiyor. Yani 23 yıl bedava elektrik üretebiliyorsunuz. Gaziantep, Maraş, Urfa, Konya, Niğde, Aksaray, İzmir, Muğla, Antalya gibi şehirlerde işletmeler açısından elektrik faturasını düşürmek için büyük fırsat var. 1 megavatlık güneş santrali için yaklaşık 1.25 milyon euro yatırım gerekiyor. 1 megavatla yılda 1.5 milyon kilovat saat elektrik üretirsiniz. 30 yılda 45 milyon kilowaat saat elektrik üreteceğinizi varsayarsak, ortaya 2.7 euro/cent gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bu rakam güneşi Türkiye’deki en ucuz enerji kaynağı yapar.”


habertürk

Bu haber toplam 3376 defa okundu
YORUMLAR
HASAN YILMAZ: 
"OLMASI GEREKEN BU ASLINDA"
Büyük rantlar dönüyordur ortada ondan böyle bir şeyi yapmak istemiyorlardır yoksa herkesin faydasına bu enerjide dışa bağımlıyız ve kendi olanaklarımızı kullanmaktan da yoksunuz....
07.11.2013 / 16:04


YAZARLAR