Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız Bir İlke İmza Atacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız Bir İlke İmza Atacak

Bakan Yıldız Bir İlke İmza Atacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) Bakanlar Toplantısına katılmak için Fransa’nın başkenti Paris’e gidecek.
16.11.2013 / 12:53

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) Bakanlar Toplantısına katılmak için Fransa’nın başkenti Paris’e gidecek.


Yıldız, Paris'te UEA'nın 40 yıllık tarihinde bir ilke de imza atacak ve toplanın başkanlığını yaparak, bu toplantılara başkanlık eden ilk Türk Bakan olacak.İki yılda bir Bakanlar seviyesinde toplanmakta olan Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) Bakanlar Toplantısı bu yıl 19-20 Kasım 2013 tarihlerinde Paris'te düzenlenecek.


Bu yılki toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başkanlık edecek. Bakan Yıldız, 17-20 Kasım 2013 tarihleri arasında Paris’te olacak.


Türkiye, 1973'te kurulan ve kurucu üyelerinden olduğu bu önemli örgütün Bakanlar Toplantısı’nın başkanlığını ilk kez yapacak. Toplantıya UEA üyesi 28 ülkenin yanı sıra, UEA'ya üyelik sürecini tamamlayan Estonya, üyelik müzakereleri devam eden Şili ve "Ortak" sıfatıyla yedi ülkenin (Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Rusya Federasyonu, Endonezya, Meksika, Güney Afrika Cumhuriyeti) Bakanları ile AB Enerji Komiseri’nin iştirak etmeleri bekleniyor. Toplantının belli kısımlarına, enerji alanında faaliyet gösteren şirketlerin ve iş dünyasının önde gelen temsilcileri de katılacak.


Her Bakanlar Toplantısı belli bir temaya odaklanıyor. Türkiye’nin Başkanlığını yapacağı toplantının başlığı "Yarının Enerjisi için Küresel Sinerji" olarak belirlendi. Bu yıl ele alınacak başlıkla enerji konularının stratejik ve siyasi boyutunun ön plana çıkması bekleniyor.


Bu yılki toplantıyı özel kılan diğer önemli bir unsur da UEA'nın kuruluşunun 40’ıncı yılına giriyor olması. 2011 yılındaki son Bakanlar Toplantısı’ndan sonra aradan geçen iki yıllık sürede enerji alanında küresel dinamikler ve uluslararası enerji siyasetindeki gelişmeler, örgütün 40’ıncı yılında herkes için önemini bir kez daha ön plana çıkarır nitelikte oldu.


Türkiye, ispatlanmış petrol ve doğal gaz rezervlerinin dörtte üçüne sahip olduğu bilinen bölge ülkeleriyle, Batısındaki tüketici pazarları arasında çok özel ve stratejik bir konuma sahip. Ülkemizin bu ayrıcalıklı konumu Türkiye'ye enerji güvenliği bağlamında fırsatlar sağlamakta, aynı zamanda sorumluluklar da yüklemekte. Türkiye, hem kendisi hem de bölge ve Avrupa'nın enerji arz güvenliği için önemli uluslararası projeleri hayata geçirdi. Ülkemizin UEA Bakanlar Toplantısı Başkanlığı, uluslararası toplumun sorumlu bir mensubu olarak ülkemizin küresel enerji siyasetine ve enerji güvenliğine somut katkılarından birini teşkil edecek.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, söz konusu toplantı için 17-20 Kasım 2013 tarihleri arasında Paris’te olacak. Bakan Yıldız, temasları kapsamında toplantıya katılan bazı bakanlar ve uluslararası şirketlerin temsilcileriyle de bir araya gelecek.


Bakan Yıldız, 17 Kasım 2013 Pazar tarihindeki temasları kapsamında Fransız enerji şirketleri EDF, GDF Suez ve Areva şirketlerinin temsilcileriyle görüşmelerde bulunacak.


Bu haber toplam 1954 defa okundu


YAZARLAR