Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Taşeronda Kadro Yerine ‘Emsal Sistemi’ Geliyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Taşeronda Kadro Yerine ‘Emsal Sistemi’ Geliyor

Taşeronda Kadro Yerine ‘Emsal Sistemi’ Geliyor
Taşeronda kadro yerine ‘Emsal Sistemi’ geliyor.
17.11.2013 / 11:11

Taşeron işçilere, çalıştırılmaları kanunen yasak işlerde görev verilirse, bu kişiler eskisi gibi kadroya geçirilmeyecek. Onun yerine aynı işi yapan kamu görevlisi hangi ücret ve sosyal haklardan yararlanıyorsa, o haklardan yararlanacaklar. 


Pazartesi toplanan Üçlü Danışma Kurulu’nda önemli bir fikir birliğine varıldı. Taşeron işçilerinin haklarının korunmasına yönelik düzenlemeler üzerinde görüşmelere başlandı ve çalışmaların başlatılması üzerinde mutabakat sağlandı. 

Süre Büyük Problem

Bugün taşeron işçi çalıştırılamayacak işlerde taşeron çalıştırıldığı tespit edildiğinde işçilerin sözleşme süresinin başından itibaren asıl işverenin işçisi olduğuna karar veriliyor. Ancak kamu taşeronları bu kapsamda değil. Buna rağmen Karayollarında ve Sağlık Bakanlığı’nda çalıştırılan taşeron işçilerinin kamu işçisi olduğu yönünde yargı kararları da söz konusu.

Maliyet 1 Milyar Lira 

Bu kararların ortalama mali yükünün 1.236 milyar TL olduğu hesaplanıyor. Kamu kurumlarında taşeron işçisi çalıştırılmaması gereken işlerde çalıştırıldığı konu edilebilecek işçi sayısı yaklaşık 146 bin olarak tahmin ediliyor. 

Tüm Hakları Alacak

Düzenlemeyle taşeron işçi çalıştırılamayacak işlerde taşeron işçi çalıştırılması durumunda, bu kişilerin kadroya geçirilmesi yerine aynı işi yapan emsal işçinin ücret ve sosyal haklarını alması hedefleniyor. 

Herkese Aynı Ücret

Bu kişiler kadroya geçirilmeyecek ancak aynı işi yapan kamu görevlisi hangi ücret ve sosyal haklardan yararlanıyorsa, taşeron işçileri de aynı haklardan yararlanıp aynı ücreti alacak. 


İzin Sorunu Ortadan Kalkacak


Yeni düzenlemeyle yıllık izin hakkında taşeron işçileri için aynı işveren değil, aynı işyeri şartı öngörülecek. Bu durumda taşeron işçilerinin şirket değişimi nedeniyle yıllık izin haklarını alamaması durumunun önüne geçilmesi planlanıyor. Ayrıca taşeron işçilere kıdem tazminatı fonunun uygulanması planlanıyor. Bu uygulamayla taşeron işçisi şirket değişse bile biriken parasını alabilecek.


Akşam/Okan Güray Bülbül

Bu haber toplam 6979 defa okundu
YORUMLAR
emre: 
"taşeron"
iş güvenceside olacakmı yoksa yine ağaların 2 dudağı arasındamı çalışacaz yine
17.11.2013 / 17:41
elektrikçi: 
"maaş"
şimdi kamuda çaşlışan işçiyle madem aynı haklara sahip ve aynı maaşı alacaksak neden özelleşme oluyorki?
17.11.2013 / 12:27


YAZARLAR