Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Komşuya "Gaz" Verdik
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Komşuya "Gaz" Verdik

Komşuya
Türkiye, Yunanistan’a yüklü miktarda doğalgaz sattı.
18.11.2013 / 00:11

Bir yandan yurtdışından uygun fiyatla doğalgaz ithal etmeye çalışan Türkiye, diğer yandan Yunanistan’a yüklü miktarda doğalgaz sattı.


Bu yıl Eylül ayı sonu itibarıyla yaklaşık 480 milyon m3 doğalgaz Yunanistan’a ihraç edildi.Bu rakam, Türkiye’nin 2012’de yurtdışından ithal ettiği doğalgazın yaklaşık 90’da birine karşılık geliyor.


Milliyet'in haberine göre Doğalgaz sıkıntısı yaşanmaması için yapılan depo çalışmaları da netleşmeye başladı. Buna göre Tuz Gölü’nün altında yapılacak devasa doğalgaz deposunda 1 milyar metreküp gaz depolanacak ve günlük 40 milyon metreküp gaz Türkiye doğalgaz şebekesine verilebilecek.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın bütçe sunumunda, Tuz Gölü’nde doğalgaz stoklanması için çalışmaların sürdürüldüğü belirtilerek şunlar kaydedildi:


“Proje kapsamında hâli hazırda açılmış olan 2 kuyuya ek olarak 10 kuyu daha açılarak toplam 12 kuyu depo olarak kullanılacaktır. 12 deponun tamamlanması ile toplamda yaklaşık 1 milyar metreküp çalışma gazı kapasitesine ulaşılacak ve günlük maksimum 40 milyon metreküp gaz Türkiye doğalgaz şebekesine verilebilecektir.  İlk 6 deponun 2015-2016 döneminde, ikinci 6 deponun 2018-2019 döneminde devreye alınması planlanmakta olup, proje için Dünya Bankası kredisi kullanılmaktadır. Projenin en önemli noktalarından biri olan tuzlu su deşarjı ile her geçen yıl kurumakta olan Tuz Gölü’ne de su sağlanacaktır.”

Bu haber toplam 1448 defa okundu


YAZARLAR