Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TAPİ'de İmzalar Atıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TAPİ'de İmzalar Atıldı

TAPİ'de İmzalar Atıldı
Türkmen gazını Güney Asya’ya taşıyacak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesinde imzalar atıldı.
22.11.2013 / 10:43

Türkmenistan doğalgazını Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan'a ulaştıracak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesinde önemli bir anlaşmaya imza atıldı. Söz konusu anlaşma, Aşkabat'ta düzenlenen Uluslararası Petrolgaz Fuarı ve Konferansı kapsamında imzalandı.

Projeye katılan 4 ülke temsilcileri, projenin danışmanı olan Asya Kalkınma Bankası ile servis anlaşmasına imza attı. Anlaşma, Türkmenistan'ın Türkmengaz şirketi, Afganistan doğalgaz şirketi, Pakistan'ın İnter State Gas Systems şirketi, Hindistan'ın Gail Limited şirketi ve Asya Kalkınma Bankası tarafından imzalandı.


Bu anlaşma sonucunda proje ile ilgili TAPİ Ltd konsorsiyumu kurulacak. Bu konsorsiyum projenin hayata geçirilmesi için çalışacak.
Türkmen gazını Güney Asya'ya taşıyacak söz konusu proje ile ilgili yoğun çalışmalar devam ediyor. Boru hattı inşaatında tecrübeli olan ve teknik bakımdan donanımlı yabancı şirketleri bu projeye çekmek için çaba sarf ediliyor.

Asya Kalkınma Bankası, TAPI doğalgaz boru hattı projesine işlem danışmanı olarak hizmet veriyor.

Bin 735 kilometre uzunluğundaki boru hattının 200 kilometresi Türkmenistan, 735 kilometresi Afganistan, 800 kilometresi Pakistan topraklarından geçerek, Pakistan ile Hindistan sınırındaki Fazilka yerleşim birimine kadar ulaşacak. Hattın doğalgaz taşıma kapasitesi 30 milyar metreküp olacak. Projenin maliyeti çeşitli bilgilere göre 6-7 milyar doları bulması bekleniyor.


forex

Bu haber toplam 2506 defa okundu


YAZARLAR