Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Gazprom Türk Öğrencilere Destek Verecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gazprom Türk Öğrencilere Destek Verecek

Gazprom Türk Öğrencilere Destek Verecek
Gazprom Export, TOBB-Ekonomi ve Teknik Üniversitesi (ETÜ) öğrencilerine burs sağlayacak.
22.11.2013 / 11:16

Gazprom Export, TOBB-Ekonomi ve Teknik Üniversitesi (ETÜ) öğrencilerine burs sağlayacak.

Dünyanın en büyük entegre doğalgaz şirketi olan Gazprom'un ihracat faaliyetlerini yürüten Gazprom Export, bu yıl Kasım ayı itibariyle, Türkiye'de kendi alanında ilk ve tek olan TOBB-ETÜ Uluslararası Girişimcilik Bölümü Rusya programının sekiz öğrencisine burs sağlayacak.

Verilecek destekle, öğrenciler program gereği bir akademik yılın tamamını Moskova Devlet Üniversitesi'nde geçirebilecekler. Bu olanak, öğrencilerin hem Rus diline hakimiyetlerini geliştirmelerine, hem de Rus ekonomisi, ticaret hukuku ve kültürüne aşinalık kazanmalarına yardımcı olacak.

Gazprom Export CEO'su Alexander I. Medvedev programa ilişkin olarak şöyle konuştu: "Bizler Rus-Türk ekonomik ilişkilerinin geleceğine yatırım yaparken bunun, öğrencilerin Rusya'nın iş ortamına dair daha fazla bilgi edinmesi için olağanüstü bir fırsat olduğu inancındayız. Gazprom Export, bu ilişkilerin dayanak noktalarını oluşturacak olan gençlere yatırım yapma gereğine inanıyor. Komşumuz ve çok önemli bir ticaret ortağımız olan Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biriyle işbirliğine gitmekten çok memnunuz."


TOBB Başkanı ve TOBB-ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, "Gazprom Export ile böyle bir işbirliği çerçevesinin kurulmasından çok memnunum. Rusya'yla ilişkilerimiz gün geçtikçe daha da güçleniyor. Böyle bir programın, mezunlarımızı bölgede iş yaparken başarıya ulaşmaları için ihtiyaç duyacakları yetilerle donatacağına inanıyoruz. Gazprom Export ile birlikte oluşturacağımız bu program, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da gelişmesi için yeni bir köprü görevi görecek," dedi.

TOBB-ETÜ Rektörü Prof. Dr. Necip Camuşcu ise programa ilişkin olarak "Türk iş dünyasının Rusya ile çok iyi ilişkileri var. Türk işadamları tarafından kurulan bir üniversite olan TOBB-ETÜ'nün öğrencileri, bu programdan çok faydalanacaklar ve Türkiye-Rusya ekonomik ve ticari ilişkilerine de yeni boyutlar getirmek suretiyle katkıda bulunacaklar," yorumunu yaptı.

"Gazprom Export Burslusu" olacak öğrenciler, yılsonu sertifikalarını TOBB-ETÜ 2013-2014 mezuniyet töreninde alacaklar.

Gazprom Export geçtiğimiz yıllarda geliştirdiği çeşitli sponsorluk programlarıyla, Rusya ve diğer ülkelerde kültür, spor ve çocuklarla ilgili alanlarda gerçekleştirilen projelere finansman sağlıyor. Gazprom Export2011 yılının Ocak ayından bu yana, Varşova Üniversitesi'nde Rusya-Polonya ilişkileri, enerji ile Rus dili ve kültürü alanlarında çalışan lisansüstü öğrencilere yönelik olarak başlattığı beş yıllık burs programıyla, eğitimi de finansmanını sağladığı alanların arasına ekledi.

Gazprom'un Türkiye'de yükseköğretim alanındaki ilk sponsorluk girişimi olan, TOBB-ETÜ ile ortak gerçekleştirilecek Gazprom Export Burs Programıyla yeni bir dönem başlıyor.

Arka Plan Bilgisi

Gazprom Export, OAO Gazprom'un hisselerinin tamamına sahip olduğu bir iştiraki olup şirketin doğalgaz ve diğer yakıtlar için ihracat kolu olarak faaliyet göstermektedir. Türkiye'nin 1986 yılından bu yana en büyük doğalgaz tedarikçisi konumunda bulunan şirket, 2012 yılında Türkiye'ye 25,99 milyar metreküp doğalgaz ihraç etmiştir. Gazprom Export, Türkiye'deki ticaret ortaklarıyla olumlu bir çalışma ilişkisi sürdürmektedir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 1 Temmuz 2003 tarihinde kurulmuştur. Üniversitede Hukuk, Mühendislik, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık ile Tıp Fakülteleri yer almaktadır.

2010 yılında kurulan TOBB-ETÜ Uluslararası Girişimcilik Bölümü, Türkiye'de kendi alanındaki ilk ve tek bölümdür. Bölümün hedeflerinden biri, Rusya'da ve Rus dilinin konuşulduğu diğer ülkelerde faaliyet gösteren Türk şirketlerinin nitelikli işgücü ihtiyacına yanıt verebilmektir.

Etiketler: gazprom tobb etü
Bu haber toplam 2141 defa okundu


YAZARLAR