Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C Masaya Yatırıldı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C Masaya Yatırıldı

4/C Masaya Yatırıldı
Çelik, KPDK sonrası "4/C'lilerin sözleşmesinin yıllık değil de dönemlik yapılması ya da 4/C statüsü bir skala içerisinde düzenlenir mi gibi konuları gündeme geldi." dedi.
29.11.2013 / 00:36

Kamu Personel Danışma Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Başkanlığında toplandı.


Toplantıya Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Doğan, Zahit Borak ve bağlı yetkili sendikaların genel başkanları ile diğer konfederasyonların temsilcileri katıldı. Memur-Sen, kamu çalışanlarının haklarını Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı'nda (KPDK) masaya taşıdı. Kamu Danışma Kurulu toplantısına Türkiye Kamu-Sen adına katılan Genel Başkan İsmail Koncuk, Toplu Sözleşme rezaletini eleştirerek sözlerine başladı. Koncuk,"Toplu Sözleşme dönemi yaşandı ve tamamlandı. Tabii oldukça nahoş bir dönem oldu. Bu Toplu Sözleşme dönemi 4688 sayılı kanuna aykırılıklarla gerçekleşmiştir. Katılımcılıktan uzak, acemice bir Toplu Sözleşme yapılmıştır. 2014 yılı için 123 TL. Zam, 2015 yılı için %3+3 zam yapılmış ve kamu çalışanlarının 730 günü gasp edilmiştir. Memur masada pazarlanmıştır. Seçim dönemine girildiği ve elimizin son derece güçlü olduğu bir dönemde böyle bir sonuç olmamalıydı. Çok çirkin ve yanlış bir usulle Toplu Sözleşme yaşanmış ve bu tavır Sayın Bakan'a da yakışmamıştır.


Türkiye Kamu-Sen 450 bin üye adına buradaki yerini almıştır. Bizim temsil hakkımızı kimse engelleyemez, engellemeye kalmak da kimsenin haddi değildir. Bu masada kimse seyirci değildir, kanun iki kişinin imzasını yeterli görse de bu masada oturan 14 kişinin de hakkı vardır. Yangından mal kaçırırcasına Toplu Sözleşme yapılmış, 1150 talep hiçe sayılmıştır. Geriye kalan 23 günlük süre iyi değerlendirilmiş olsaydı birçok hakkı elde etme şansımız olabilirdi. İnşallah herkes yaşanan bu süreçten iyi bir ders çıkarır ve buraya umut bağlayan kamu çalışanlarını bir daha hayal kırıklığına uğratmaz Toplu Sözleşme dönemi hovardaca harcanmamalı, emir ve talimatlarla hareket edilmemelidir." dedi.


Kamu Personeli Danışma Kurulu Kararları Hayata Geçirilmelidir


Kamu Personeli Danışma Kurulunun kararlarının bağlayıcı olmadığını ifade eden Genel Başkan Ismail Koncuk, "ancak bu masada alınan kararlar vicdanen ve ahlaken bağlayıcıdır" dedi. Koncuk, "Kamu Personeli Danışma Kurulu kararları bağlayıcı olmasa da vicdanen ve ahlaken bağlayıcıdır. Geçtiğimiz yıl karşılıklı olarak bazı konularda mutabık kalmamıza rağmen bu konular bir türlü hayata geçirilememiştir. Disiplin cezaları affedilecekti ama hayata geçmedi, 2005 yılından sonra göreve başlayan memurlara bir derece verilmesi havada kaldı, yardımcı hizmetler sınıfının bir defaya mahsus olarak Genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi veya onlara da ek gösterge verilmesi hayata geçirilmedi. Bu tür problemleri burada konuşmalıyız." dedi.


4/C'lilere Kadro Verilmeli Ve Bu Konu Gündemden Düşmelidir


Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısında 4/C'lilerin sıkıntılarını masaya yeniden getiren Genel Başkanımız Ismail. Koncuk, "Artık 4/C'lilere kadro verilmeli ve Türkiye bu ayıptan kurtulmalıdır"dedi. Koncuk, "4/C artık Türkiye için bir ayıptır.  23 bin kişiyi kadroya geçmemesi için sayın Bakanında zaman zaman sözleri oldu ama yapılmadı. 4/B'lilerle beraber kadro olmalıydı ama 4/C'liler gözardı ediliyor. Dershaneler kapatılırsa 55 bin dershane öğretmeninin Milli Eğitim Bakanlığı'na geçeceği konuşuluyor. Bu bir hak olacak ama 4/C'lilere kadro yok, vicdanen bu nasıl izah edilir. Bu masadan artık karar çıkmalı ve bu konu gündemden artık düşmelidir. Bu kangren olmuş konunun Ocak ayından önce çözülmesini bekliyoruz. Tekrar ifade ediyorum ki, 4/C bir insanlık ayıbıdır ve bu ayıptan kurtulmak gerekmektedir"dedi.


Kamu Çalışanlarına Enflasyon Farkı Yeniden Verilmelidir


2014 yılı için Kamu çalışanlarının 123 TL. den başka kazanımı yoktur diyen Genel Başkanımız Ismail Koncuk, Enflasyon farkının 2014 yılında iade edilmesini istedi. Koncuk, " Önümüzdeki yıl için 123 TL. den başka bir kazanımımız yoktur. 123 TL. nin ortalama maaşa yansıması yüzde 5,2'dir. 2014 yılı enflasyon hedefi ise, yüzde 5,3'tür. Dolayısıyla 2014 yılı zammı 2014 yılı enflasyon hedefinin bile altındadır. Yapılan Toplu Sözleşmede enflasyon farkının olmamasını anlamak mümkün değildir. Ortalama hesap baz alınarak enflasyonun bu rakamı geçmesi halinde memurlara enflasyon farkı verilmesi kararı alınmalıdır. Bu nedenle Enflasyon farkı ödenmesi kararı bu masadan çıkmalıdır ve bu hak yeniden iade edilmelidir." Dedi.


Aile ve çocuk yardımının da verilmesi gerektiğini ifade eden Genel Başkan Ismail Koncuk, "Başbakan 3 çocuk diyor, Peygamber  Efendimiz (S.A.V) "Ben ümmetimin çokluğu ile övünürüm" diyor. Buradan hareketle aile ve çocuk yardımı da belirlenen oranda artırılmalıdır" dedi.


Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk kamu çalışanlarının yaşadığı diğer sıkıntıları da dile getirdi.


Akademisyenlerin yaşadığı sıkıntıları da değerlendiren Genel Başkanımız Ismail Koncuk, Maliye Bakanının İzmir İktisat Kongresi'nde akademisyenlerin durumlarının iyi olmadığını söylediğini belirterek, "bu söylemler olmaz gereği yapılmalıdır" dedi. Genel Başkan Koncuk, ek ödeme ve ek ders ücretlerinin %100 oranında artması gerektiğini ifade etti. Öğretmenlerin ek ders ve ek ödeme ücretlerinin artırılması gerektiğine vurgu yapan Genel Başkan bu konuda da derhal adım atılması gerektiğinin altını çizdi.


Döner sermaye uygulamalarında adaletsizlikler olduğunu ifade eden Genel Başkan, talep raporunda dile getirilen sorunların çözülmesini istedi.


YÖK kanununda yapılması planlanan değişikliğin unutulduğunu kaydeden Genel Başkanımız, iktidarın da bu konuda bir adım atmadığına dikkat çekti. 50/D maddesinin hala çözülemediğini belirten Koncuk, YÖK'ün son taslağının ise ucube olduğunu söyledi.


Emeklilerin ciddi sıkıntılar içinde olduğuna vurgu yapan Genel Başkan Ismail Koncuk, 5510 sayılı yasayla emeklilik yaşının 65'e çıktığını ancak sadece 30 yıllık dönemin emeklilik hesaplamasında baz alınmasının mantığı olmadığını söyledi. Emeklilere promosyon konusunu da değerlendiren Genel Başkan, banka promosyonundan emeklilerin bir türlü faydalandırılamamasına anlam veremediğini ve bu konunun ele alınarak çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.


Yönetici atamaları ve görevde yükselme yönetmeliğini de eleştiren Genel Başkanımız Ismail Koncuk, kamuda bir kaos döneminin yaşandığını, yapılan yönetmeliklerin akıllara zarar olduğunu söyledi. Koncuk, "Bunun adı alenen torpildir. Sağlam bir yönetici atama sistemi olmazsa başarısız yöneticiler becerikli insanlardan verim almamızın önüne geçer. Böyle bir uygulamayı kabul etmek mümkün değildir" dedi.


Genel Başkan Ismail Koncuk Türkiye Kamu-Sen'in hazırladığı raporu yetkililere sunarak taleplerin tamamının dikkate alınmasını, bundan sonra yapılacak olan toplantının bu çerçevede sürmesini istedi.Toplantıda Konuşan Genel Başkan Gündoğdu ise, " Yılın 365 gününde kamu görevlilerinin haklarını savunmak ve yeni kazanımlar elde etmek için çalışıyoruz. Biz toplu sözleşme sürecini 1 ayla sınırlı olarak görmüyoruz. Gerek Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda gerekse diğer görüşmelerimizde ve toplantılarımızda her zaman kamu görevlilerinin hakları için mücadele ediyoruz. Bugün de kamu görevlilerimiz için iyi kazanımlar elde etmeyi umuyoruz." dedi. 


Gündoğdu, toplantıda başta 4-C'lilerin kadroya alınması, akademisyenlerin mali haklarının düzenlenmesi, İş ve Meslek Danışmanlarının maaş sorunun çözülmesi, sicil affı gibi birçok talebi dile getirdi. Gündoğdu, Toplu Sözleşme'de kamu çalışanlarının Rahmetli Turgut Özal ve Necmettin Erbakan'dan sonra en önemli kazanımların elde edildiği üçüncü sözleşmeye Memur-Sen'in imza attığını söyledi. Toplu Sözleşme masasında gündeme getirilen ancak kamu personel danışma kuruluna bırakılan maddelerin biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Gündoğdu şöyle konuştu, " 1 Ocak'tan itibaren yüzde 50'liye varan zam 4-C'lileri memnun edecek. Toplu sözleşmede 4-C'li çalışanlarımızın mali haklarının düzeltilmesi için önemli bir kazanım  elde etmiştik. Şimdi kadroya alınmalarını istiyoruz. Çünkü bundan sonra 4-C'lileri memnun edecek tek şey kadroya alınmalarıdır. Memur olarak alınmaları önceliğimiz ancak memur olarak alınamıyorsa işçi statüsünde alınmalarına da razıyız. Yine üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin maddi durumlarının biran önce iyileştirilmesi şart. YÖK Başkanı ve Sayın Çalışma Bakanımızla birlikte görüşeceğiz ve Sayın Başbakan ile görüşeceğiz. Bu konuda mutabakata vardık. Akademisyenliği özendirecek ve reel kayıpların telafisine yönelik iyileştirme yapılmalı. Fazla mesai yapan arkadaşlarımıza mesai ücreti verilmelidir. Yine İş ve Meslek Danışma Elemanlarının kadro sorunu çözüldü ancak maaşları düştü. Bu durumun mutlaka düzeltilmesi gerekiyor.  2005 yılı sonrası göreve başlayanlara bir derece verilmesi ve işlenen fiillere bağlı olarak verilen disiplin cezalarının affına ilişkin bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Kadın kamu görevlilerin yönelik pozitif ayrımcılık yapılmalı, hamile ve emziren kadın kamu görevlilerine yönelik çalışma saatine ve sürelerine yönelik düzenleme yapılmalı. Emekli ikramiyesi hesabında 30 yıllık hizmet süresi sınırlamasının kaldırılması, emeklilere maaş promosyonu, sayıları çok fazla olmayan avukat, mimar gibi kamuda işçi olarak çalışan arkadaşlarımızın memur kadrosuna atanması, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde çalışan TARGEL personelinin durumu taleplerimizden bazıları." dedi.
Bakan Çelik Toplantı Sonrası Açıklamalarda Bulundu


Bakan Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleşen Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.


Görüşülen konuların başında 4/C'lilerin iş güvencesinin sağlanması geldiğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu:


 "4/C'liler her yıl sözleşme yaptıkları için iş güvencesiyle ilgili sıkıntı yaşadıklarıyla ilgili sorununu dile getiriyorlardı. Burada bunu taraflarla tartıştık. 4/C'lilerin sözleşmesinin yıllık değil de dönemlik yapılması ya da 4/C statüsü bir skala içerisinde düzenlenir mi gibi konuları gündeme geldi. Ayrıca memura disiplin affı ve 2005'ten sonra çalışmaya başlayan memura bir derece verilmesi konusunu da tartıştık."


Çelik, emeklilerin maaşlarına promosyon verilmesi konusunu da görüştüklerini ama bu konuda bankaların tekliflerinin istenilen düzeyde olmadığını belirterek, şu bilgileri verdi:


"Bu konuda kamuoyundaki algılanan rakamların karşımızdaki rakamdan farklılık gösterdiğini gördük. Dönemsel olarak 3 yıllık, 2 yıllık promosyon uygulaması olabilir mi diye tartıştık. Çünkü maaşlar bankalar açısından çok düşük karlılık ifade ediyor. Bundan dolayı bir netice almış değiliz. Kalıcı bir şey yapmayı gerektirecek bir rakam ortada yok. Bir banka 'bana verdiğiniz maaşın getirisi azami 60 lira' diyor. Bu bir maaş promosyon verilecek gibi rakamlar nereden çıkıyor bilemiyorum. Müthiş bir çelişki arz eden rakamlar söz konusu. Olmayan bir karı bankaların dağıtması diye bir şey söz konusu olamaz. Dağıttığımız maaşla ilgili bir kar varsa bunu emekli adına istemek bizim görevimiz. Biz onun peşindeyiz.


Bu haber toplam 3670 defa okundu


YAZARLAR