Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Enerji Köprüsü Görüşülecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Enerji Köprüsü Görüşülecek

Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Enerji Köprüsü Görüşülecek
Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye enerji köprüsü görüşülecek.
10.12.2013 / 00:17

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatları doğrultusunda ve Gürcistan Başbakan Yardımcısı, Enerji Bakanı Kaka Kaladze’nin davetiyle Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev’in başkanlığındaki heyet Gürcistan’ı ziyaret edecek.


Azerbaycan Enerji Bakanlığının basın biriminden yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan heyeti Karadeniz İletim Ağı Projesi çerçevesinde Gürcistan tarafından gerçekleştirilen Ahaltsihe Şalt Tesisleri ve Trafo Merkezi (500/400/220 kV) ve Gürcistan’la Türkiye’yi birleştiren 400 kV yüksek gerilim enerji iletimi hattının açılış törenine katılmak üzere 11 Aralık’ta Gürcistan’ı ziyaret edecek.


Verilen bilgiye göre, Azerbaycan heyetinde “Azerenerji” Şirketi Başkanı Etibar Pirverdiyev, Azerbaycan’ın Gürcistan Büyükelçisi Azer Hüseynov ve diğer yetkililer yer alıyor. Törene, Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrupa Birliği temsilcileri, büyükelçiler ve diğer üst düzey yetkililer katılacak.


Proje, Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye enerji köprüsü projesinin bir parçası olarak, Azerbaycan’ın Gürcistan ve Türkiye, gelecekte ise Avrupa elektrik enerjisi piyasasına entegrasyonunu ve aynı zamanda elektrik enerjisi ihracatını sağlayacak. Proje hem politik hem de ekonomik açıdan Azerbaycan için büyük önem taşıyor.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, Gürcistan-Türkiye elektrik iletim hatları açılış programına katılmak üzere; 10 Aralık 2013 tarihinde Gürcistan Cumhuriyeti’ne gidecek.


Bu haber toplam 2689 defa okundu


YAZARLAR