Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Şahdeniz'de İmzalar Atılıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Şahdeniz'de İmzalar Atılıyor

Şahdeniz'de İmzalar Atılıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gidecek.
17.12.2013 / 11:01

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Şahdeniz Faz 2 Nihai Yatırım Anlaşması İmza Töreni”ne katılmak üzere Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gidecek.

Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı (TAP) projesinin ortakları arasında nihai imzaların atılacağı törene Bakan Yıldız'ın yanı sıra İtalya Başbakanı Enrico Letta, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, İngiltere Dışişleri Bakanı Wiliam Hague, Avrupa Birliği'nin enerjiden sorumlu komiseri Günter Oettinger de katılacak. Yarın (17 Aralık 2013) gerçekleşecek törende Nihai yatırım kararı çerçevesinde 39 belge imzalanacak.

Atılan imzalarla Azerbaycan'ın Şahdeniz 2 havzasından çıkarılacak olan doğal gazın Gürcistan üzerinden Trans Anadolu Projesiyle(TANAP) Türkiye'ye, daha sonra da TAP projesiyle Avrupa'ya ulaştırılması hedefleniyor. İnşası 2017'de tamamlanması planlanan proje ile başlangıçta yıllık 16 milyar metreküp doğal gazın nakledilmesi bekleniyor. 2023'te bu kapasite 23 milyar, 2026'da ise 31 milyar metreküpe kadar çıkacak. İlk merhalede taşınacak 16 milyar metreküplük doğal gazın 10 milyarlık bölümü Avrupa'ya nakledilirken, 6 milyar metreküpü ise Türkiye'ye verilecek.


Bu haber toplam 2088 defa okundu


YAZARLAR