Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'lilere Kötü Haber
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'lilere Kötü Haber

4/C'lilere Kötü Haber
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "4/C'lilere kadro çalışmasının olmadığını" söyledi.
22.12.2013 / 19:50

Enerjimagazin-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Genel Kurulu’nda oturumun soru cevap kısmında milletvekilleri tarafından kendisine sorulan soruları yanıtladı.


Bakan Şimşek, Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan tarafından sorulan “Sayın Bakan, özelleştirme mağduru yaklaşık 24 bin 4/C'li, Hükûmetin birçok açıklamasında kendilerine verdiği kadro sözünü bir türlü tutamadığından yakınıyorlar. Maaşları yarı yarıya inen, iş hadleri amirlerinin iki dudağı arasında bulunan, 4/C'lilerin neredeyse memurların yarısı kadar maaş aldıkları biliniyor. Aile yardımı almayan, çocuk yardımı almayan, izin hakları olmayan 4/C'lilerin bu özelleştirmenin faturasını ağır olarak ödeyenlerden birileridir. Hükümetiniz olarak, Maliye Bakanı olarak 4/C'ye verdiğiniz, 4/C'lilere verdiğiniz bu sözü tutma konusunda bir çalışmanız var mı?” şeklindeki soruya verdiği cevapta:


Geçici personelle ilgili soru soruldu. Biliyorsunuz, 2004 yılına kadar özelleştirme sonucu kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ödenenlere kamuda çalışma imkânı sağlanmıyordu. Sendikaların girişimiyle, Hükümetimizin uygun bulmasıyla birlikte bir düzenleme yapıldı ve eskiden de özelleştirme nedeniyle kıdem, ihbar tazminatını alıp da kamudan bir şekilde işine son verilenler tekrar kamuya alındı, alınırken 4/C kapsamında alındı ve o gün için bayağı çok önemli, çok iyi bir gelişme olarak addedildi hem sendikalar tarafından hem bütün ilgili kesimler tarafından. Zaman içerisinde aslında 4/C'lilerin durumunda epey bir iyileştirme yaptık.


Şunu söyleyeyim: Mesela, 2014 yılı için, biz, normal olarak, diyelim ki memur maaş artışının iki katına yakın bir artış yaptık. Mesela 2014 yılı için 350 lira artırılmış. Ayrıca aile yardımı ödeneği de getirilmiştir. Dolayısıyla eskiden olmayan birtakım imkânlar da şu anda verilmiştir. Ben şöyle söyleyeyim: İlköğretim mezunu olanlar ilk alındıklarında, 2004 yılı aralık ayında 350 lira alıyorlardı; ekim 2013 itibarıyla 1.033 lira alıyorlar, ocakta 1.547 lira alacaklar ilkokul mezunları. Lise-dengi okul mezunları 2004 yılında aralık ayında 397 lira alıyorlardı, ekim itibarıyla 1.144 lira alıyorlar, yine Ocak 2014'te 1.658 lira alacaklar.


Yükseköğrenim mezunları 443 lira alıyorlardı, şmdi 1.254 lira alıyorlar ama 2014'ün başında 1.768 lira alacaklar. Dolayısıyla gerçekten 4/C'li çalışanlarımıza yönelik olarak çok ciddi artışlar söz konusudur ve burada hem fazla çalışma ücreti getirilmiş, aile yardımı getirilmiş, bütün bunlar, yani mali haklarında çok ciddi iyileştirmeler yapılmıştır fakat şu an itibarıyla kadro noktasında bir çalışmamız söz konusu değildir. dedi.


Bu haber toplam 7535 defa okundu
YORUMLAR
ad soyad: 
"hak hukuk"
inşallah çocukların büyür erken yaşta çalışmaya başlamak zorunda kalırlar, emeklilikleri için gerekli zamanı doldurduklarında senin gibi bir maliye bakanı çıkar ve emekli olamamaları için her şeyi yapar.
30.01.2014 / 10:33
mustafa var: 
"TAŞERON HAKKI"
Sayın bakan 4-c ve taşeron işçilerin tüm isteklerini red ediyorsun batarız diyorsun. Size kıyak emeklilik ve %100 zaman yapılırkende bu kadar ince hesap yaptınmı. Sizin aldığınız 1 aylığı biz 15-16 ayda alıyoruz. BEN SİZE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM. Gidin elin teroristine kadro verin kesenin ağzını açın bunlar çözüm sürecinde olur deyin... size söyleyecek bir söz bulamıyorum. Oy zamanı sandıkta görüşürüz...
14.01.2014 / 14:30
teyfik: 
"vijdan"
sayın bakan senin vicdanın rahatsa . ben üç öğrenci babasıyım . senin vicdanınla benim ayakkabımın köselesi aynı değerde , ha senin vicdanın ha benim ayakkabimin köselesi hiç bir farkı yok , durmak yok yola devamm
08.01.2014 / 01:25
Sessiz Çoğunluk: 
"İstemiyorum"
Sayın Bakanım Kendi adıma konuşuyorum.Sizden kadro gibi bir beklentim yok vermeyeceğinizi tahmin edebiliyorum.Size soruyorum. Hani devlete kambur diye özelleştirdiğiniz firmalar var ya 15 yıl çalıştım.teknik personel olarak kırk yaşına geldim bu devlet benim durumumda olanları okuttu tecrübe kazandırdı.bu yaşa gelene kadar bir sürü maliyet ödedi. Devletimize en faydalı olacağımız zaman aldı 4/c kadrosuna atadı.Sıradan işlerle asıl şimdi bizler devlete kambur oluyoruz.Bizleri kendi kadromuzda bir yerlere ata saydınız daha faydalı olabilirdik.Şimdi soruyorum.Her konuda örnek aldığınız Avrupa da uygulamalar böyle mi? Kendinizi bizim yerinize koyun elinizi de vicdanınıza iki yıl da kıyak emekli olamıyoruz.Yaş ilerledi başka çaremiz de yok hadi biz şanssız bir nesiliz bizim çocuklarımızın suçu ne onlar eğitim haklarından mahrum mu kalsın arkadaşları yerken bizim baktığımız gibi çocuklarımızda baksın adalet anlayışınız bu mu eğer bu ise kadronuzu istemiyoruz.Sizden sonra mutlaka vicdanlı siyasetçiler gelecektir.Onlardan isteyeceğiz kadroyu. Biliyorum güzel işler yapıldı bu ülkede görmezden gelmek bize yakışmaz lakin 4C gibi bazı yanlışlar doğruları götürüyor.Umarım sizler de kısa zamanda doğruyu görürsünüz.Saygılarımla..
19.12.2013 / 03:01


YAZARLAR