Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Akdeniz'de Dev Petrol Havzası Bulundu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akdeniz'de Dev Petrol Havzası Bulundu

Akdeniz'de Dev Petrol Havzası Bulundu
Amerikan şirketi Noble Enerji, Akdeniz'de 1,5 milyar varillik dev petrol havzası buldu.
18.12.2013 / 17:03

Enerjimagazin-Amerikan şirketi,  Akdeniz'de 1,5 milyar varillik dev petrol havzası buldu.


Amerikan şirketi Noble Enerji, Akdeniz'de yaptıkları üç boyutlu araştırmaların sonucunda sözde Rum Munhasır Ekonomik Bölgesi'nde (MEB) yaklaşık 1,5 milyar varil petrolü bulan yatakların olduğunu teyit etti.

Fileleftheros gazetesi, Noble Enerji'nin dün ABD'de bir araya geldiği dünyadaki büyük bankalar ve yatırım şirketlerinin analistlerine, 12'nci parseldeki petrol ve doğalgaz yataklarıyla ilgili verileri sunduğunu kaydetti.

Noble Enerji'nin bu miktarları, risksiz brüt ortalama kaynak olarak değerlendirdiğini yazan gazete, bunların çok iyi kaliteye sahip diye yorumlanan "mezozoik petrolden" ibaret olduğunu ifade etti.

Varil başına ortalama 100 dolarlık bir fiyatla, bunun toplam değeri 150 milyar doları bulan petrol anlamına geldiğini yazan gazete, Rum kesiminin bundaki payının ise 65 milyar dolar olacağını yazdı.

Noble'in dünkü sunumu sırasında, doğalgaz konusuna ve Vasiliko'da inşa edilmesi planlanan terminalle ilgili çalışmalara atıfta bulunduğunu yazan gazete, doğalgaz için 2014 yılının Ekim ayında yeni sondajlar yapılmasının, 2019 yılında da doğalgaz üretimi öngörüldüğünü ekledi.

Bu haber toplam 1659 defa okundu


YAZARLAR