Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TANAP'taki Payımız Arttı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TANAP'taki Payımız Arttı

TANAP'taki Payımız Arttı
Türkiye'nin Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ndeki (TANAP) hissesi yüzde 30'a çıkarıldı.
24.12.2013 / 15:43

Enerjimagazin-Türkiye'nin Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ndeki (TANAP) hissesi yüzde 30'a çıkarıldı.


Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnak Abdullayev, Türkiye'nin, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ndeki (TANAP) payının artırılarak yüzde 30'a çıkarıldığını açıkladı.

Türkiye Payı Yüzde 30 Oldu

Bir televizyon kanalına konuşan Abdullayev, Türk yetkililerinin TANAP'taki payın artırılması için başvuruda bulunduklarını belirterek, "Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye'nin talebini olumlu karşıladı ve onun talimatıyla TANAP'daki pay yüzde 10 artırılarak, yüzde 30 oldu. Konuyla ilgili belgeler hazırlanıyor" dedi.


Yabancı Şirketler Pay İçin Sırada


Öte yandan APA Haber Ajansı, Fransız "Total" ve Norveç'in "Statoil" şirketlerinin TANAP'taki pay almaktan imtina ettiklerini duyurdu.

Statoil'in projeden yüzde 12, Total'in ise yüzde 5 pay almak istedikleri, fakat TANAP hisselerinin değerinin yükselmesi ile projeye katılmaktan vazgeçtikleri belirtildi.


Türkiye'nin payının yüzde 10 artırılmasından sonra TANAP'daki pay oranı yüzde 30 Türkiye, yüzde 70 Azerbaycan olarak şekillenecek.

Talep Bakan Yıldız'dan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 17 Aralık'ta düzenlenen "Şahdeniz 2" yatağından çıkarılacak doğalgazın işletilmesi ve Trans-Adriyatik Boru Hattı  (TAP) ile Avrupa'ya iletilmesine yönelik nihai yatırım kararının imza töreni için geldiği Azerbaycan’da, Türkiye’nin TANAP'taki hisselerinin artırılmasını talep etmişti.

Bu haber toplam 1763 defa okundu


YAZARLAR