Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Rusya Liderlik Koltuğunda
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rusya Liderlik Koltuğunda

Rusya Liderlik Koltuğunda
Rusya, dünya petrol ve gaz piyasasında Suudi Arabistan ve ABD’yi geride bırakarak lider konumunu korudu.
05.01.2014 / 22:40

Enerjimagazin-Rusya, dünya petrol ve gaz piyasasında Suudi Arabistan ve ABD’yi geride bırakarak lider konumunu korudu.


Rusya, ruvr.ru sitesinin haberine göre, Dünya piyasasında rekabetin artmasına ve dünya ekonomisindeki problemlere rağmen, 2013 yılında enerji sektöründeki öncü konumunu korudu. Rusya, Hidrokarbonların toplam üretimi açısından gerek Suudi Arabistan’ı, gerekse ABD’yi geride bıraktı.


2013 yılında Rusya’nın petrol ve gaz sanayi yeni bir rekor tesis etti. Kasım ayında petrolün günlük üretim düzeyi 10 milyon 610 bin varili buldu. Bu, Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonraki dönemde en önemli rakamlar. Böyle dinamikler, 2014 yılında petrol ihracatının da büyüme göstereceğine bel bağlamaya olanak veriyor.


BKS finansman grubunun baş stratejisti Maksim Şein yaptığı açıklamada:


“2013’te Rusya’da üretim düzeyi Sovyet sonrası dönemde rekor düzeylere çıktı. Yüzde 0,5 ila 1,0 bulabilecek üretim düzeyinin bundan sonra arttırılması halinde, ihracat sevkiyatının ilgili artışın yer alacağını bekleyebiliriz. İhracat, aşağı yukarı yüzde 2 artış gösterebilecek. Rusya’da üretilen tüm petrolün yarısı kadarı ihraç ediliyor.


Yılın başlıca ihracat sözleşmesi ise “Rosneft” ve Çin CNPC şirketleri arasında 270 milyar dolar tutarında ek olarak 365 milyon ton petrolün sevkiyatına ilişkin. Bundan başka, Sinopec ile 85 milyar dolar bedelinde 100 milyon ton petrolün sevkine ilişkin memorandum imzalandı.


Gaz yönünde de başarılar var. Mavi yakıtın ihracatı hemen yüzde 10 artış gösterdi.


Yılın sonuçlarına göre, Gazprom” Avrupa’ya beklendiğinden daha çok gaz iharc etti. Böylece, “Gazprom”un Avrupa gaz piyasasındaki mevzilerini hızla kaybettiğine ilişkin tüm söylentiler, doğrulanmadı.” Dedi.


Gaz alanında çalışanlar için 2013 yılı bir dönüm noktası oldu. “Rosneft” ve NOVATEK gibi şirketlere dış piyasalara yol açan sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatının serbestleştirilmesi hakkında kanun yürürlüğe girdi. Şirketlerin ikisi de SPG işletmelerinin inşaatını planlıyor. Artık ilk kontratlar mevcut: NOVATEK, kapsamlı “Yamal SPG” projesine göre Çin’li ortaklarla sevkiyat konusunda anlaştı. Rusya sıvılaştırılmış gazın Avrupalı tüketicilere nakledilmesine ilişkin ilk sözleşme de var. İspanya, sıvılaştırılmış gazın büyük hacimde ithal edilmesi konusunda anlaşma imzaladı. Petrol taşımacılık projeleri de gelişiyor.


United Traders yatırım şirketinin analiz şubesi müdürü Mihail Krılov da yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi:


“Bence, önemli petrol transiti fonksiyonunu yapacak boru hatları inşaatının devam edeceği de dikkate değer. Swap operasyonları da içinde, mevcut olan petrol sevkiyatı sisteminin mükemmelleştirilmesi, hammaddenin korunması ile kalite kontrolünün iyileştirilmesini hatırlatsak yerinde olur. “Rosneft” şirketinin Azerbaycan devlet SOCAR şirketiyle işbirliğine ilişkin sözleşmesi de önemli bir antlaşma daha oldu.”

Bu haber toplam 1740 defa okundu


YAZARLAR