Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 1 Yılda 26,7 Milyon TL Tasarruf
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

1 Yılda 26,7 Milyon TL Tasarruf

1 Yılda 26,7 Milyon TL Tasarruf
Turkcell ve Turkcell Superonline enerjide 1 yılda 26,7 milyon TL tasarruf sağladı.
09.01.2014 / 10:50

Enerjimagazin-Turkcell ve Turkcell Superonline enerjide 1 yılda 26,7 milyon TL tasarruf sağladı.


Turkcell ve Turkcell Superonline altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri hayata geçirerek yılda 75 milyon kWh ve Türkiye’nin enerji faturasında 26,7 milyon TL’lik tasarruf sağladı. Bu rakam 27 bin 590 hanenin yıllık elektrik tüketimine karşılık geliyor. Turkcell’in şebekesinde çevre dostu sistemlere yaptığı yatırımı ise toplamda 11,6 milyon TL’ye ulaştı.


Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell ve grup şirketlerinden Turkcell Superonline,  her aşamada hayata geçirilen enerji tasarrufuna yönelik teknoloji ve uygulamalarla hem çevre korumasına hem de ülkemizin enerji faturasının azaltılmasına katkı sağlıyor. Turkcell ve Turkcell Superonline, uyguladığı verimlilik ve tasarruf amaçlı çözümlerle sadece 1 yılda 26,7 milyon TL’ye denk gelen 75 milyon kWh’lik enerji tasarrufu sağladı.


Turkcell, rüzgar türbini ve şebeke elektriğinin dönüşümlü olarak kullanılmasına olanak veren hibrit iletişim üniteleri ve elektrik şebekesinin ulaşamadığı 24 noktaya kurduğu güneş ve rüzgar enerjili iletişim ünitelerine ek olarak, şebekesinde yaptığı diğer tasarruf çalışmaları sayesinde bir yılda 58,3 milyon kWh enerji tasarrufu elde etti. Böylece çevreye yaklaşık 39.582 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirilirken, enerji tasarrufu miktarı 21 bin 477 hanenin bir yıllık elektrik tüketimi seviyesine ulaştı. 


Tasarruf çalışmalarını altyapı ile sınırlamayan Turkcell, binalarında elektrik ve mekanik sistemlerde enerji tasarrufu çalışmalarını da sürdürdü. Bu şekilde bir yılda 1850 hanenin yıllık enerji tüketimine karşılık gelen 5 milyon kWh enerji tasarrufu sağlandı.


Görsel 1.jpg görüntüleniyor


Turkcell Superonline, altyapısında kullandığı gelişmiş teknolojilerle tasarruf sağlıyor


Turkcell Superonline ise, Türkiye’de evlere fiber internet hizmetini GPON teknolojisini kullanarak sunan ilk şirket olarak, bu şebeke sayesinde bir yılda yaklaşık 11,7 milyon kWh elektrik enerjisi tasarrufu elde etti. Bu teknolojinin kullanımı, cihazların ve soğutma sistemlerinin yayacağı 15,9 milyon kWh’lik ısı enerjisinin de engellenmesini sağladı. Ayrıca 10 Gbps yerine 100 Gbps’lik dalga boyuna geçerek de işletmede yaklaşık 299.000 kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağlayan Turkcell Superonline, böylece toplamda 4335 hanenin elektrik tüketimine karşılık gelen enerji tasarrufu sağladı.


Öztürkler: “Çevre Dostu yatırımlarımızla verimlilik ve tasarruf sağlıyoruz.”


Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, şirketin enerji tasarrufu politikalarına ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “Turkcell olarak işimizin her aşamasında enerji tasarrufunun önemini bilerek hareket ediyoruz.  Bu anlamda ülke ekonomisine katkı sağlamak ve sürdürülebilir bir dünya için çevre dostu çözümler kullanıyoruz. Bu çözümleri kullanarak 2013’te yaptığımız yatırımın miktarı, kapasite artırımı ve yeni kurduğu sahalarla birlikte yaklaşık 11,6 milyon TL’ye ulaştı. Grup şirketlerimizden Turkcell Superonline da fiber şebekesinde kullanıma aldığı teknolojik çözümlerle enerji tasarrufuna önemli katkı sağlıyor. Turkcell olarak teknolojide lider konumumuzu sürdürülebilir çevre yaklaşımından ayrı düşünmüyoruz. Bundan sonra da çevreyi koruyan, verimlilik ve tasarruf sağlayan çözümlerimizle çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz.”


E-fatura, yılda yaklaşık 6 bin ağacı kesilmekten kurtarıyor


Turkcell, enerji tasarrufu bilincini şirketle sınırlamayarak abonelerine de yaymayı amaçlıyor. Bu kapsamda hem kağıt tüketimini hem karbon salınımını azaltan çevre dostu bir uygulama olarak  e-fatura kullanımını teşvik eden Turkcell’de, e-fatura kullanımı ile sadece 1 ayda 29 ton daha az kağıt kullanılarak 493 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Bu da yılda 5.916 ağacın varlığının korunması anlamına geliyor.


M2M ile 2013’de daha az yakıt tüketildi


Makineler arası iletişim (M2M) çözümlerinin 2013 yılında daha fazla kullanılmasıyla birlikte birçok alanda da enerji tasarrufu ve ülke ekonomisine katkı sağlandı. Lojistikten tarıma, su ve elektrik sayaçlarından beyaz eşya sektörüne ve konutlara kadar kullanım alanı çok geniş olan bu teknoloji ile 2013 yılında ülke ekonomisine 1,5 milyar TL’den fazla fayda sağlandı. M2M Akıllı Araç çözümleri sayesinde sadece trafikteki araçların yakıt tüketiminin azalmasıyla 1 milyar TL tasarruf sağlanmış oldu.Görsel 2.jpg görüntüleniyorTurkcell’in enerji tasarrufu karnesi


Turkcell, şebeke elektriği ile çalışan iletişim ünitelerinde;


Ø  Ürün seçiminde enerji verimi yüksek tercihlerle 14.076 sahada inverterli klima kullanımı ile yıllık 33 milyon 756 bin kWh’lik; 7.230 sahada yüksek verimli güç kaynakları kullanımı ile  6 milyon 586 bin kWh’lik;


Ø   9.230 sahada pasif soğutma cihazı kullanılmasıyla yıllık 5 milyon 948 bin kWh’lik;


Ø   6.550 sahada ortam sıcaklığının ayarlanmasıyla yıllık 3,2 milyon kWh’lik; güç kaynakları modül sayısı optimizasyonu ile yıllık 500 bin Wh’lik;


Ø  İletişim ünitelerinin enerji tüketimlerinin konuşma trafiğine bağlı dinamik olarak yönetilmesini sağlayan BTS Power Saving yöntemiyle 8 milyon kWh’lik olmak üzere yılda yaklaşık 58 milyon kWh daha az enerji tüketimi sağlıyor. Bu işlemler sonucunda 21 bin 336 hanenin bir yıllık enerji tüketimi kadar tasarruf sağlanıyor.


Güneş ve rüzgar enerjisinden üretilen elektrikle çalışan 24 adet iletişim ünitesi ve 167 noktadaki iletişim ünitesinde yer alan rüzgar türbinleri sayesinde yılda 380 bin kWh enerji tasarrufu elde ediliyor. Bu da 140 hanenin bir yılda tükettiği elektrik kadar az enerji harcanmasına imkan tanıyor.


Bu haber toplam 2784 defa okundu


YAZARLAR