Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Başkent'ten 4/C Açıklaması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başkent'ten 4/C Açıklaması

Başkent'ten 4/C Açıklaması
Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş "Başkent'te 4/C Krizi" başlıklı haberimizde yer alan iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
09.01.2014 / 17:26

Enerjimagazin-Başkent Doğalgaz A.Ş’de iş akitleri fesih edilen fakat ihbar tazminatları ödenmeyen Başkent Doğalgaz A.Ş çalışanları bugün Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürlüğü önünde buluşarak basın açıklaması yaptılar.


Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü, şirketten ayrılan personellerinin bugün yapmış oldukları basın açıklamasında ve "Başkent'te 4/C Krizi" başlıklı haberimizde yer alan iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.


Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. den yapılan açıklama da “Bu süreçte her şey yasalara uygun işlemiştir ve bu kişilere şirketimizin yapacağı herhangi bir ödeme bulunmamaktadır. Başkentgaz’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile yapılan satış sözleşmesine göre personele yapılacak ödemelerin Özelleştirme Fonu’ndan karşılanması yönünde bir hüküm bulunmamaktadır. denildi.


Hatırlanacağı üzere, Özelleştirme kapsamında Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından devralınan Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’de 4/C’ye geçmek isteyen bazı çalışanlara ihbar tazminatları da dahil olmak üzere tüm hakları ödenirken bazı çalışanlara ihbar tazminatlarının ödenmediği iddia ediliyordu.


İddialara göre, “31 Mayıs 2013 tarihinde Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından devralınan Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’de 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. Maddesi C fıkrası kapsamına (4/C) geçmek için 200 çalışan dilekçe ile başvurmuş, Şirket öncelikli olarak 2 grup halinde yaklaşık 50 personelin ihbar tazminatları da dahil olmak üzere tüm haklarını ödeyerek 4/C’ye geçişlerini sağlamak için iş sözleşmelerini sonlandırmıştı.


Fakat, sıra 4/C’ye geçmek için bekleyen 150 personele gelince, “Biz sizi de 4/C’ye  göndereceğiz ama siz ihbar tazminatından vazgeçeceksiniz” diye şart koşmuşlardı. 


Şirketin bu talebine karşı direnen 110 Başkent Doğalgaz çalışanı, 4/C’ye geçiş süresi olan 6 aylık zaman diliminin sonuna yaklaşılması sebebiyle 4/C hakkını kaybetmemek için ihbar tazminatlarından vazgeçmiş, ancak bu sayede 4/C’ye geçebilmişlerdi. Başkent Doğalgaz A.Ş’de iş akitleri fesih edilen fakat ihbar tazminatları ödenmeyen Başkent Doğalgaz A.Ş çalışanları bugün Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürlüğü önünde buluşarak basın açıklaması yaptılar.


İşten çıkarılan Başkent Doğalgaz A.Ş çalışanları, yukarıdaki iddialarını yineleyerek, "Hak Etmiş Olduğumuz Alacakların Ödenmesi Konusunda Hukuki Mücadelemizi Başlatmadan Önce, Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Enerji Bakanımıza Sesimizi Duyurarak, Seyit Ömer Termik Santral İŞÇİLERİNİN ihbar alacakları hakkında göstermiş oldukları hassasiyeti, Başkent Doğalgaz çalışanları için de göstermelerini istiyor ve bekliyoruz." dediler.


İşten çıkarılan Başkent Doğalgaz A.Ş çalışanları yaptıkları basın açıklamasında aşağıdaki ifadelere yer verdiler:


"Burada toplanma amacımız, 31.05.2013 günü özelleştirme idaresi tarafından özelleştirmesi yapılmış olan Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş’yi devralan Torunlar Holding’in, 6 (altı) ay içerisinde biz çalışanlara yönelik sergilediği haksız tutumu sizler vasıtasıyla tüm TÜRKİYE’ye duyurmaktır.


Özelleştirme sonrasında, şirketi devralmış olan Torunlar Holding 01.06.2013 günü sabah saatlerinde şirketin kapılarını çalışan personellerine, hiçbir gerekçe göstermeden kapatmıştır. Daha ilk günün sabahında bizlere baskıcı bir rejim uygulayarak, ileride yaşanacak olumsuzlukların sinyallerini vermişlerdir.


Yine ilk günden, şirkette 5 yıldır fedakarca görev yapan temizlik personelinin tamamının işlerine son verilmiş ve 50’ye yakın kişi 1 gece önce haberdar edilerek işsiz bırakılmışlardır. Asgari ücretle çalışan bu insanların alacaklarını da geç ödeyerek mağdur durumda bırakmışlardır. Yaşanan sorunların ardından çıkartılan temizlik personelinin yerine 1 ay boyunca temizlik elemanı gibi çalıştırdıkları güvenlik görevlilerinin de işlerine son vermişlerdir. Üstüne dava açılmasına engel olmak için ibraname imzalatarak, yapılan haksızlıklara bir yenisini eklemişlerdir. İşçi emeğine saygısı olmayan bu yönetim anlayışı, bizleri doğal olarak devletimizin 4/C statüsünü tercih etme durumuna getirmiştir. Şirket yöneticileri başlangıçta herkesin her türlü hakkının verileceğini, hukuksuz hiçbir işlem yapılmayacağını açıklayarak, 4/C statüsünden yararlanmayı tercih edenlere matbu dilekçe doldurtup kayıt altına almıştır. Bunun üzerine haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında gruplar halinde 70’e yakın işçi arkadaşımıza yasada belirtilen tüm hakları ödenerek iş çıkışları verilmiştir.


Bu arkadaşlardan Ekim ayı sonuna kadar çıkış alanların tüm hakları (Kıdem, İhbar Tazminatları Ve Sendikal Alacakları) ödenmiş olmasına rağmen kasım ayında çıkarılanların ihbar tazminatı ve giyim yardımı ödenmemiştir.


Şirket yöneticileri kasım ayında işine son verilecek olanlara, ‘ihbar tazminatı ödememek adına hiçbir hukuki dayanağı olmayan baskı yönetimi ile ihbar tazminatından vazgeçtiğimiz anlamını taşıyan z matbu dilekçe doldurtmuşlardır. Doldurmayan çalışanları da (6 Aylık Sürenin Bittiği 1 Aralık 2013 de İş Akdini Feshederim, 4/C’den de yararlanmazsın) diye tehdit etmişlerdir.


Ayrıca çıkış tarihimizden sonra hakkımız olan kıdem tazminatı ve diğer ücretlerimizin 30 gün içerisinde yatırılması gerekirken, art niyetli davranılarak bu alacaklarımız da 40 güne yakın sürede yatırmışlardır. Bu durum karşısında iyi niyetle holding yetkililerinden, konunun hukuki sürece girmeden çözümlenmesi için yapmış olduğumuz randevu taleplerimiz de dikkate alınmamıştır. Üstelik geç yatırılan bedellerin neden yatmadığını sorduğumuzda, şirket yöneticilerinden Mali Direktör Unvanlı Çakır Köker’in bize karşı olumsuz tutumu ve aşağılayıcı sözlerine maruz kaldık.


Bizler 108 Kişi Olarak Sonuna Kadar Hak Etmiş Olduğumuz Alacakların Ödenmesi Konusunda Hukuki Mücadelemizi Başlatmadan Önce, Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız Ve Enerji Bakanımıza Sesimizi Duyurarak, Seyit Ömer Termik Santral İŞÇİLERİNİN ihbar alacakları hakkında göstermiş oldukları hassasiyeti, Başkent Doğalgaz çalışanları için de göstermelerini istiyor ve bekliyoruz.


Burada toplanan bizler, (15-18-19-20 ve 28 Kasım’da çıkanlar), en kısa zamanda bize karşı zorla yapılan bu hukuksuzluk, adaletsizlik ve ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.


Şirketin, yasalardan ve toplu sözleşmemizden kaynaklanan haklarımızı teslim etmemesi durumunda, yasal yollardan, emeğimizin ve hakkımızın takipçisi olacağız. Yasal mercilerle yaptığımız görüşmeler ve çalışmalar da bu konudaki haklılığımızı tescillemiştir.


Bizler, uzun yıllar hizmet verdiğimiz şirketimizin, alıkoyduğu haklarımızı iyi niyetle teslim edeceği ve bizi haklarımızı yasal yollara başvurarak takip etmek zorunda bırakmayacağı yönündeki ümidimizi, özelleştirme sonrası sergilenen bütün olumsuz tutumlara rağmen muhafaza etmek ve uzlaşma yolunun her zaman var olduğunu hatırlatmak isteriz."İşte yukarıdaki iddialara Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş’den cevap geldi. Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Basın Müşaviri Funda Okçu imzasını taşıyan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi.


“Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş, Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından 1 Haziran 2013 tarihi itibariyle özelleşme ihalesi sonucu devralınmıştır.


Bu tarihten sonra kendileriyle çalışmak istemediğimiz 47 personel, 4046 Sayılı Özelleştirme Uygulamaları Kanunu çerçevesinde ihbar ve kıdem tazminatları ödenerek işten çıkartılmıştır. Son olarak kalan 106 kişilik grupla da Şirketimiz çalışmak istemiş, ancak bu kişiler, dilekçeyle başvurarak, devlet kadrolarına geçmek üzere kendi rızalarıyla ayrılmak istediklerini belirtmişler ve bu konuda ısrarcı olmuşlardır.  


Şirketimiz tarafından dilekçeler doğrultusunda işlem yapılarak bu kişiler işten çıkartılmıştır. Kendi istekleriyle ayrılmak için yazılı dilekçeyle başvuran bu gruba, dilekçenin gereğini yapan Şirketimizin kanun gereği ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.


Sonuç olarak bu süreçte her şey yasalara uygun işlemiştir ve bu kişilere Şirketimizin yapacağı herhangi bir ödeme bulunmamaktadır.  


Bu arada Başkentgaz’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile yapılan satış sözleşmesine göre personele yapılacak ödemelerin Özelleştirme Fonu’ndan karşılanması yönünde bir hüküm bulunmamaktadır.”


Kamuoyuna saygıyla duyurular.


Başkent Doğalgaz dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü


Bu haber toplam 7567 defa okundu
YORUMLAR
derya karadeniz: 
"seyitömer"
arkadaşlar seyitömer madurlarının izlediği yolda ilerleyin,onlar milletvekillerini bakanları araya soktular haklarını faiziyle aldılar sizde alırsınız direnin
10.01.2014 / 16:27
barış gür: 
"torunlar"
başkent doğalgazın ihalesinde usulsüzlük var zaten .yani balık baştan kokar.bence torunlar gıdaya da bi soruşturma açılsın,mal varlıkları ,hükümete yakınlık dereceleri,peşkeş çekilip çekilmediği,ayakkabıkutusu ,alınan yalılar verilen ihaleler ve dini istismar eden TORUNLAR madur edilen kardeşlerimiz.
10.01.2014 / 12:21
Fatma aşkın: 
"Hiç olan emekler"
Bizler başkent doğalgaz mağdurları olarak, tehditler sonucu yasal alacaklarımızdan vazgeçmek zorunda kalan işçileriz.. Sesimizi duyurmak ve hakkımızı savunmak zorundayız ki emeğimizle ekmeğimizle oynanmasın.saygılar.
09.01.2014 / 18:35
banu bağcı: 
"Kötü"
Tekel,Seyit Ömer,Tedaş,Başkentgaz sahne aynı sahne ,konu aynı oyuncular farklı fakat yönetmen maalesef aynı.
09.01.2014 / 15:12
baran bartu: 
"yazık"
yıllardır tablo aynı.herkes mağdur
09.01.2014 / 15:10
ilkay çolak: 
""
bugün yaşanılan haksızlıklar sürpriz olmadı,yıllardır hep haklı çalışan,hırsız olmayan,dişini tırnağına takan ,gece gündüz demeden çalışanlar hem maddi hem manevi çöküntü yaşamışlardır yaşayacaklardır.Hak hakkın doğru olanın arkasındayken Hak-ın kulları doğrudan sapmışlardır.Direnin arkadaşlar
09.01.2014 / 15:09
funda firat: 
""
yazık yazık!kaç yıldır hep işçi madur ediliyor.özelleştirilen kurumlardan ayrılan işçiler hem sosyal statülerinde hem maddi büyük yıkım yaşıyorlar bunlara artık dur diyen birileri olmalı.
09.01.2014 / 15:02
tülay çolak: 
""
bizden önce çıkan yada gönderilen çalışma arkadaşlarımıza bütün haklarının verilmesi fakat biz 108 kişilik gruba haklarımızın verilmemesi hakkında bir yorum niçin yapılamıyor?Çünkü hukuki bir açıklama yok...keyfe keder mi yapılıyor?Ortada zorla imzalanan belgelerimiz ve bu durumlara şaitlik edecek birçok arkadaşımız bulunmaktadır... Sayın Başbakanımızın başta olmak üzere tüm yetkililerin bu duruma sessiz kalmayacağı inancını taşımaktayım...bizler üzerimize düşen haklı direnişimize her platformda devam edecedğiz...kimse kazanılmış haklarımızdan vazgeçmemizi beklemesin...
09.01.2014 / 14:54


YAZARLAR