Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kürt Petrolü Akmaya Başladı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kürt Petrolü Akmaya Başladı

Kürt Petrolü Akmaya Başladı
Kürt yönetimi yeni boru hattından Ceyhan’a 2 milyon varil petrol pompaladı.
10.01.2014 / 11:21

Enerjimagazin-Kürt yönetimi yeni boru hattından Ceyhan’a 2 milyon varil petrol pompaladı. Bağdat henüz onay vermese de Kuzey Irak yönetimi aylık ihracatı 12 milyon varile kadar çıkaracak. Kürt petrolü, Irak merkezi yönetiminin tepkisine ve henüz anlaşma sağlanmamış olmasına rağmen Türkiye’ye akıyor. Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi, Türkiye üzerinden petrol ihracatına başlamak üzere olduklarını duyurdu.


Irak Merkezi yönetimi ile nihai anlaşmaya varılmaması nedeniyle petrol şu an Ceyhan’da depolanıyor. Milliyet'in haberine göre, Kuzey Irak Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Ceyhan’da biriken 2 milyon varil petrol için uluslararası şirketleri  bu ay ihaleye katılmaya çağırdı. Şubat ayında ihracatın 4 milyon varile, martta ise 6 milyon varile çıkması bekleniyor. Aralık 2014 itibariyle ihracat 10 - 12 milyon varil seviyesine çıkacak.  Türkiye ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında varılan anlaşma kapsamında geçtiğimiz yıl 13 Aralık’ta yapımı tamamlanan boru hattı aracılığıyla test amaçlı Türkiye’ye gönderilmeye başlanan petrol akışına 1 Ocak itibarıyla başlandı.

Pürüzler Az

Türkiye, Bağdat yönetimi ile Kürt yönetimi arasında var olan püzlerin giderilmesini bekliyor. Kürt Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, sorunu çözmek için geçtiğimiz günlerde Bağdat’a giderek, merkezi yönetimle petrol konusunda temaslarda bulundu. Görüşmelerde sorunun büyük kısmı çözülürken, var olan prüzlerin de önümüzdeki günlerde giderilmesi ve Türkiye’de depolanan petrolün batı pazarına sunulması bekleniyor. Bu kapsamda 1 Ocak’tan itibaren bölgeden Türkiye’ye akıtılan petrol Ceyhan’da depolanmaya devam ediyor. Sorunlar giderilince petrol satışına başlanacak.

Petrol miktarının önümüzdeki aylarda daha da artması ve ayda 10 ila 12 milyon varile ulaşması planlanıyor.

Banka İçin Tartışma

Kürt petrolünden elde edilen gelirin Halkbank’ta toplanması yönünde taraflar uzlaşmıştı. 17 Aralık operasyonunda Halkbank Genel Müdürü’nün adının yolsuzluk iddialarına karışması üzerine Erbil ve Bağdat, bu seçenekten vazgeçti. Kürt ve Irak Merkezi yönetimi, petrol parasının ABD bankası JPMorgan’da toplanmasını talep ederken, Türkiye ise bir Türk kamu bankasında toplanmasında ve bu bankanın Halkbank olmasında ısrar ediyor. Bu sorun henüz sonuca bağlanmış değil.

Gaz 2017'de Akacak

Irak Anayasası’na göre, Kürt bölgesinin sattığı petrolden elde edilen gelirin yüzde 83’ü merkezi yönetime yüzde 17’si ise Kürdistan bölgesine aktarılacak. Bu arada bölgeden Türkiye’ye doğalgaz akışı yapılmasına yönelik ise görüşmeler sürüyor. Türkiye’de doğalgazı depolayacak alt yapı henüz hazır olmadığı için doğalgaz akışının 2017’de gerçekleşmesi planlanıyor.


habertürk

Bu haber toplam 1712 defa okundu


YAZARLAR