Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Dengeleri Kökünden Değişecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Dengeleri Kökünden Değişecek

Enerji Dengeleri Kökünden Değişecek
Vadeli İşlem ve Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, 'ABD ithalatçı konumdan, ihracatçıya dönecek' dedi.
29.01.2014 / 17:14

Vadeli İşlem ve Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, ABD'nin kaya gazı üretimindeki istikrarlı artışla beraber dünyadaki enerji dengelerinin yeniden yazılacağını belirterek, "Yakın bir gelecekte ABD net petrol ithalatçısı konumundan, net ihracatçı ülkeye dönüşecek. Ayrıca ABD'nin kaya gazının üretim maliyeti, Avrupa ve diğer ülkelerin oldukça altında bulunuyor. Bunun yanı sıra doğalgaz, petrol için önemli bir rakip oldu. Artık petrolün yerini doğalgaz alıyor" dedi.

Ergezen, dünyadaki enerji dengeleri, petroldeki fiyat beklentileri ve Fed'in stratejisi bağlamında enerji maliyetlerine ilişkin değerlendirmeler yaptı. Petrol şirketlerinin rafineri karlılıklarındaki düşüşe dikkati çeken Ergezen, "Azalan talep ile karşı karşıya kalan büyük petrol üreticileri için petrol fiyatının düşmesi, beklenmedik bir gelişme değil. Fakat Fed'in parasal genişlemeyi azaltması ile birleşince petrol fiyatındaki düşüşün daha fazla artacağı beklenmektedir" diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde petrol fiyatlarında düşüşün kaçınılmaz olduğunu belirten Ergezen, "Çünkü hedge fonların ve yatırımcıların elinde kullanacağı ucuz likidite azalıyor. Bunun etkisini zaten ABD tahvil faizleri başta olmak üzere, tüm dünyada artan faiz oranları ile görüyoruz. Bu çerçevede önümüzdeki dönem petrol için düşüş kaçınılmaz görünmektedir" değerlendirmesini yaptı.

Petrol 100 Doların Altına İner mi?

Enerji şirketlerinin, karlılık düşüşlerini sınırlandırmak için maliyetleri azaltma yoluna gittiğini aktaran Ergezen, rafineri faaliyetlerinin maliyetteki büyük payına dikkati çekti. Cılız talep nedeniyle rafineri ünitelerinin karlılıklarını artırmanın mümkün olmadığını anlatan Ergezen, şöyle konuştu:

"Şirketlerin maliyet azaltmalarının petrol fiyatlarına etkisini hemen göremeyiz ama orta ve uzun vadede petrol talebi için ciddi soru işaretleri oluşmaya başladı. ABD başta olmak üzere gelişmiş ülke ekonomilerinin canlanması petrol için olumlu görünmekle beraber, gelişmekte olan ülkelerdeki talebin azalmaya başlayacağı öngörülüyor. Eğer petrol arzında beklenmedik bir daralma yaşanmazsa, petrol fiyatı yakın gelecekte 100 doların altına gerileyebilir. Örneğin Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği, (OPEC) ham petrol talebinin 2014'te azalacağını öngörüyor. Azalan talep demek, daha düşük fiyat demek."

Dolar Yükselecek

Özellikle 2001-2008 döneminde petrol başta olmak üzere birçok emtianın fiyatının yükseldiğini hatırlatan Ergezen, "Şimdi ise tam tersi bir senaryo var. Fed ise bu senaryoda en önemli değişkenlerden biri olarak görülmektedir. Bu nedenle Fed'in parasal genişleme ile ilgili alacağı kararlar, sadece ekonomileri faiz ve döviz fiyatı olarak değil, aynı zamanda emtia fiyatlarındaki değişimler olarak da etkileyecektir. Bu nedenle ekonomi yönetimlerinin bu değişkenleri programlarında dikkate alması gerekir" yorumunu yaptı.

Fed'in parasal genişlemeyi azaltmasının devamıyla faizlerin yükseleceğini ve doların değer kazanacağını aktaran Ergezen, "Bu iki durumun gerçekleşmesi, brent petrolün fiyatına darbe vuracaktır. Aynı zamanda bu bölgedeki ekonomik iyileşmenin zayıf kalmasının, Batı Teksas ham petrolü (WTI) ve Brent petrol arasındaki marjın azalmasına da yol açması beklenmektedir. Önümüzdeki dönemde WTI-Brent petrol farkı yeniden 5 dolar seviyesine gerilediğini görebiliriz" ifadelerini kullandı.

Doğalgaz In Petrol Out

ABD'nin kaya gazı üretimindeki istikrarlı artışla beraber dünyadaki enerji dengelerinin yeniden yazılacağını belirten Ergezen, şunları kaydetti: "Yakın bir gelecekte ABD net petrol ithalatçısı konumundan, net ihracatçı ülkeye dönüşecek. Ayrıca ABD'nin kaya gazının üretim maliyeti, Avrupa ve diğer ülkelerin oldukça altında bulunuyor. Bunun yanı sıra doğalgaz, petrol için önemli bir rakip oldu. Artık petrolün yerini doğalgaz alıyor.

 ugün elektrik üretiminden, ısınmaya kadar pek çok alanda doğalgaz kullanımı hakim. Ve her şeyden önemlisi doğalgaz için rafineri ünitesi yerine, bir dağıtım merkezi yeterli oluyor. Böylece ülkeler için maliyetler de o oranda azalmaktadır. Bugün dünyaya baktığımız zaman artık ülkelerin yeni hedefinin doğalgaz olduğunu görüyoruz. Kaya gazı kullanımının artması, yakın bir gelecekte petrolün kullanım imkanlarını daha da daraltacaktır. Böyle bir ortamda petrol fiyatının yükseliş eğiliminde olması çok olası görünmemektedir."

Türkiye ekonomisinin cari açığındaki "enerji kara deliğine" dikkati çeken Ergezen, Brent petrol fiyatının azalmasının Türkiye için bir avantaj olarak görüldüğünü kaydetti. Petrol fiyatlarındaki muhtemel düşüşün Türkiye'yi, dolar karşısında güçsüzleşecek Türk lirası nedeniyle yeterince sevindirmeyeceği uyarısını yapan Ergezen şöyle devam etti: "Özellikle cari açığın büyük bir kısmı enerji maliyetlerinden kaynaklandığı biliniyor. Bu nedenle enerji maliyetlerindeki düşüş, cari açık için sevindiricidir. Fakat aynı şekilde dolar kurunun Türk lirası karşısında değer kazanması, bu etkiyi geçersiz kılıyor. Brent petrolün fiyatı düşüyor fakat doların fiyatı artıyor. Kısaca Türkiye, bir taraftan elde ettiği avantajı, diğer tarafta kaybediyor. Sonuç olarak Türk lirasındaki değer kaybı devam ettikçe, Brent petrol fiyatındaki düşüşün Türkiye için etkisi sınırlı olacaktır."


habertürk

Bu haber toplam 2075 defa okundu


YAZARLAR