Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Sanayi Elektriğinde ‘İndirim’ Formülü
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sanayi Elektriğinde ‘İndirim’ Formülü

Sanayi Elektriğinde ‘İndirim’ Formülü
Türkiye’de enerji tüketiminin yüzde 27’sinin yapıldığı sanayide, enerji verimliliğini artırmak için kollar sıvandı.
09.02.2014 / 11:43

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği, Türkiye’de enerji tüketiminin yüzde 27’sinin yapıldığı sanayide, enerji verimliliğini artırmak için kolları sıvadı.


Türkiye Enerji Verimliliği Derneği tarafından organize edilen “Enerji Verimli Sanayi Projesi” tanıtım toplantısı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla Ramada Plaza Asia Airport Otel’de gerçekleşti

Toplantıya 400’e yakın sanayici, işadamı,  akademisyen ve bürokratın yanı sıra bölge ticaret ve sanayi odaları, üniversite temsilcileri ve OSB yöneticileri katıldı. Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Çayırova Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş da toplantıda yer aldı.“Enerji Verimli Sanayi” adıyla başlatılan proje ile sanayi kuruluşlarında belirlenen 13 enerji verimlilik artırıcı proje alanıyla on yılda 65 milyar liralık enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor. Bu da 10 Boğaz Köprüsü, 10 havalimanı, 7 Atatürk Barajı ve 6 ünite nükleer santral için gerekli olan kaynağa karşılık geliyor. Öte yandan, enerji verimliliğine yatırım yapan sanayiciler, yatırımın yapıldığı bölgeye bakılmaksızın beşinci bölgeye yapılan yatırımlardan faydalanacak.


_86f4630.jpg

Verimlilik İçin Tencere Tava Serbest

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla Gebze’de yapılan toplantıyla sanayicilere tanıtılan proje ile sanayicilerin elektrik faturasında yüzde 30 tasarruf sağlaması hedefleniyor. Tasarruf konusunda Greenpeace ve çevreci sivil toplum kuruluşlarına da “Ortak çalışalım” çağrısı yapan Bakan Yıldız, “Yerli enerji kaynağımız, enerji verimliliği için tencere tava ile tanıtım yapmak da serbest” dedi.


Yeni Teşvik İçin 3 Bakanlık Ortak Çalışıyor


Bakan Yıldız, Hazine, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın tasarrufa yönelik verilecek teşvikler için ortak çalıştığını belirterek, şunları söyledi: “Bunun yakında yürürlüğe gireceğini en kısa sürede göreceğiz. Bu teşvik kapsamında belli bir ton eşdeğer petrolde kadar geri dönüş süresi olan, azami beş yılda yatırımı kendini amorte edecek enerji verimliliği yatırımları için bir düzenlememiz olacak. Atık ısıdan elektrik elde edecek tesislerde, petrol ve doğalgaz aramaları, enerji terminal işletme tesisleri, doğalgaz depolama tesisleri de bu teşvikler kapsayacak.”

Bu haber toplam 2041 defa okundu


YAZARLAR