Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıdız'dan Zam Açıklaması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıdız'dan Zam Açıklaması

Bakan Yıdız'dan Zam Açıklaması
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Mart ayında doğalgaza zam düşünmüyoruz” dedi.
27.02.2014 / 14:48

Enerjimagazin-Enerji  Bakanı Taner Yıldız, Mart ayında doğalgaza zam düşünmüyoruz” dedi.


Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Ukrayna'da yaşanan gelişmelere bağlı olarak gaz tedarikinde sıkıntı olup olmayacağına ilişkin, "Ukrayna ve Rusya arasındaki hareketlenmeler özellikle birçok ülkenin gaz tedarikini yapan Gazprom'un işine mani olmayacağını düşünüyoruz. Şu anda Ukrayna gerginliğiyle alakalı doğalgaz tedarikinde herhangi bir sıkıntı görmüyorum" dedi.

Doğalgaza Zam Var mı?

Bakan Yıldız,"Şubat ayında yaşanan gelişmelere bağlı olarak enerji maliyetlerinde bir artış olacak mı?" sorusuna "Maliyetlerimizin artışıyla alakalı direniyoruz' diye söylemiştim. 2.10-2.20 dolar paritesi arasındaki farkın mevcut 4-5 dolarlık ham petrol fiyatlarının artışıyla beraber değerlendirildiğinde bunun bir yıl sürmesi halinde her 10 puanlık rakamın 4 milyar dolara karşılık geldiğini söylemiştim. Bizim enerji maliyetlerini mutlaka indirebilmemiz, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını daha fazla kullanabiliyor olmamız lazım. Bununla ilgili yatırımların karşı duruşta beklenmemesi gerekir. Su, rüzgar kaynaklarımızın, jeotermal alanlarının, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını daha farklı tutuyor olmamız lazım. O açıdan enerji maliyetlerinin üzerinde çalıştığımız bir şekilde daha da düşürülmesiyle alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Mart ayında doğalgaza zam düşünmüyoruz" cevabını verdi.

Elektrik Zamlanacak mı?

Elektriğe zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soru üzerine ise Bakan Yıldız, "Özel sektör eğer doğalgaz tedarik eden özel sektörden bahsediyorsak onların üzerindeki maliyet artışını, bu baskıyı tedarik ettiği ülkeler kısmen kaldırdılar. Yani, doğalgaz tedarikinde özel sektör kontratlarına geçiyor olmamız Türkiye'nin doğru bir enerji politikasını ortaya koymuştu. Daha fazla özel sektörün doğalgazda yer almasını, tedarikle alakalı yer almasını tavsiye ediyoruz. Bununla alakalı görüşmelerimiz devam ediyor. Özel sektörün üzerindeki maliyet baskısını, artış baskısını tedarik ettiği ülkeler önemli ölçüde gidermiş durumdalar. Bundan sonraki gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Elektrik fiyatları her 3 ayda, doğalgaz fiyatları da her ay sonu itibarıyla değerlendirmeye tabidir. Bundan sonraki önümüzdeki süreçte dolar paritesi nasıl devam eder, bunlarla alakalı çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.

"Ukrayna'da yaşanan olaylara bağlı olarak gaz tedarikinde herhangi bir sıkıntı yaşanır mı" sorusuna Yıldız, "Bölgemizde Suriye, Irak, Libya, Mısır, Ukrayna, Kırım birçok siyasi istikrarsızlıkla karşı karşıya gelen komşularımızla biraradayız. Bizim özellikle enerjiyle alakalı konularda çok ciddi bir sıkıntı oluşturacağı kanaatinde değiliz. Ukrayna ve Rusya arasındaki hareketlenmeler özellikle birçok ülkenin gaz tedarikini yapan Gazprom'un işine mani olmayacağını düşünüyoruz. Şu anda Ukrayna gerginliğiyle alakalı doğalgaz tedarikinde herhangi bir sıkıntı görmüyorum" karşılığını verdi.

Bu haber toplam 1483 defa okundu


YAZARLAR