Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Maliki'ye Sert Yanıt
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Maliki'ye Sert Yanıt

Maliki'ye Sert Yanıt
Kürdistan Bölgesi Parlamento İşlerinden Sorumlu Bakanı Seed Halid, ‘Maliki’nin şartlarını kabul etmeyeceğiz’ dedi.
01.03.2014 / 15:23

Enerjimagazin-Bağdat ile Erbil arasında, Bağdat’ın Bölge’deki memurların maaşlarını göndermemesi nedeniyle başlayan gerginlik giderek artıyor.


Dün Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin ofisinden yapılan açıklamayla şubat ayı maaşlarını ödemek için petrol gelirlerinin gönderilmesini şart koşan Bağdat yönetimine Kürdistan Bölgesi Parlamento İşlerinden Sorumlu Bakanı Seed Halid’ten cevap geldi.

Basnews’in haberine göre, “Biz hükümet olarak kesinlikle maaşların ödenmesi konusunda Bağdat’la bir pazarlık içine girmeyeceğiz ve Maliki’nin şartlarına boyun eğmeyeceğiz” diyen Halid, herhangi bir şart öne sürülmeksizin memur maaşlarının gönderilmesi gerektiğini vurguladı. Irak’ın diğer federal bölgeleriyle aynı haklara sahip olduklarını ve böyle bir ayrımcılığa tabi tutulmayı kabul etmeyeceklerini belirten Halid, Bağdat yönetimine sert tepki gösterdi.

Radyo Navxwe’ye konuşan Halid, ‘Şu anda Bağdat ve Erbil arasında bazı sorunlar olabilir ama tamamı da diyalogla çözülebilecek sorunlar. Kürdistan Bölgesi hükümeti olarak biz her zaman tehdit ve şantaj yerine diyalog yoluyla uzlaşı aramaktan yana olduk’ diye konuştu.

Dün Maliki’nin ofisinden yapılan açıklamada şubat ayı memur maaşlarının gönderileceği açıklanmış ancak Irak Bakanlar Kurulu, bunun karşılığında Kürdistan Bölgesi’nin ihraç ettiği petrolün gelirini Bağdat’a göndermesini şart koşmuştu.


Bu haberin tüm hakları www.enerjimagazin.com'a aittir.

Aktif Link verilerek veya açık kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Bu haber toplam 1540 defa okundu


YAZARLAR