Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Güney Akım Projesi Askıya Alındı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Güney Akım Projesi Askıya Alındı

Güney Akım Projesi Askıya Alındı
Güney Akım projesi Kırım krizi sebebiyle askıya alındı.
11.03.2014 / 23:50

Enerjimagazin-Avrupa Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger, Rusya doğalgazının Karadeniz üzerinden ithalatını sağlayacak Güney Akım boru hattı projesine ilişkin görüşmeleri askıya aldıklarını açıkladı. Oettinger'in sözcüsü, Kırım'daki kriz de dahil olmak üzere siyasetteki gelişmeleri göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyledi.


Alman Die Welt gazetesine konuşan Oettinger, 'Şimdilik Güney Akım gibi boru hatları üzerindeki görüşmelere hız vermeyeceğim. Ertelenecekler' dedi.


Oettinger, Rus birliklerinin Kırım'da kontrolü ele geçirmesinin üzerine başlayan krize diplomatik bir çözüm arandığı sırada, Avrupa'da herhangi bir doğalgaz sorunu yaşanmadığını söyledi. Kışın sona ermesi ve Avrupa'daki doğalgaz rezervlerinin yüksek seviyede olması, enerji ihtiyacında acil durum yaşanmasının önüne geçiyor.


Rusya, Ukrayna'yı by-pass eden Güney Akım projesiyle 2018'de Avrupa'nın yıllık doğalgaz ihtiyacının yüzde 15'ini karşılamayı planlıyor.


Ancak bir yandan AB doğalgazda Rusya'ya bağımlılığını azaltmaya çalışırken, Güney Akım'la ilgili sık sık şüpheler doğuyor. Avrupa Komisyonu daha önce Rusya'nın projeyi AB'deki enerji düzenlemelerine uygun hale getirmesini istemişti.


Oettinger, Rusya ile Güney Akım sebebiyle hukuki anlaşmazlık yaşayan yedi ülkeyi, görüşmelerde Avrupa Komisyonu'nun temsil edeceğini açıklamıştı.


AB ülkeleri Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Slovenya ve Yunanistan'a ek olarak AB destekli Enerji Topluluğu'nun üyesi olan Sırbistan da proje için Rusya ile hükümetlerarası anlaşmalar imzalamıştı. Avrupa Komisyonu Aralık ayında, bu ikili anlaşmaların AB hukukunu ihlal ettiğini açıklamıştı.


Avrupa'daki müşterilerini elinde tutmak isteyen Rusya daha önce de Ukrayna'yı by-pass eden Kuzey Akım boru hattını inşa etmişti.


Öte yandan Oettinger, Rusya'daki üst düzey yetkililere yaptırımlar uygulanmasını desteklediğini, ancak geniş ölçekli ekonomik yaptırımlardan yana olmadığını söyledi.


Komisyon üyesi, 'On yıllar içinde oluşturulan ekonomik bağları sorgulamak yanlış olur. Bunlar, Avrupa ve Rusya'da ekonomi ve iş olanakları için önem taşıyor' dedi.


Oettinger'in sözcüsü Sabine Berger ise Komisyon'un, Güney Akım ile ilgili hukuki ve teknik görüşmeleri sürdüme niyetinde olduğunu söyledi.


Berger, 'Komisyon bir çözüm bulmak istiyor. Öte yandan bunun için üye ülkelerden siyasi bir yetki aldık, elbette ki AB ile Rusya arasındaki ilişkilerin geneline dair gelişmeleri de dikkate almalıyız. Komisyon üyesi Oettinger, konunun siyasi boyutundan bahsetti' dedi.


Avrupa Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Joaquin Almunia'nın sözcüsü Antoine Colombani ise kendisine yöneltilen bir soruya verdiği yanıtta, Rus doğalgaz şirketi Gazprom ile ilgili olarak 2012 yılından bu yana yürüttükleri rekabet soruşturmasının, Ukrayna ile ilgili siyasi gelişmelerden etkilenmeksizin devam ettiğini söyledi.

Bu haber toplam 2236 defa okundu


YAZARLAR