Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Soma'ya İkinci Termik Santral Geliyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Soma'ya İkinci Termik Santral Geliyor

Soma'ya İkinci Termik Santral Geliyor
Manisa'nın Soma ilçesine 510 mw kurulu güce sahip ikinci santralin temeli 19 Mart Çarşamba günü atılacak.
13.03.2014 / 08:26

Enerjimagazin-Manisa'nın Soma ilçesinde 153 milyon tonluk kömür üretimi karşılığında yapılacak 510 mw kurulu gücündeki ikinci santralin temeli 19 Mart Çarşamba günü Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın katılımlarıyla atılacak.


Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Özkan, 6 bin kişilik yeni istihdam alanı olacak olan santral ile birlikte Soma'nın adeta enerji üssü haline geleceğini kaydetti.


Bakan Yıldız Geliyor

Özkan konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi, "İlçemizde yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan 510 MW kurulu gücündeki termik santralin ihalesi geçtiğimiz yıl yapılmış ve yüklenici firma ile Enerji Bakanlığı arasında sözleşme imzalanmış idi. Yapılacak olan termik santralin arazisini belirlenmesi, projesinin hazırlanması, ÇED raporu gibi çalışmalar tamamlandı ve yapım aşamasına geldi. 19 Mart Çarşamba günü Enerji Bakanımız Sn. Taner Yıldız’ın iştirakleriyle termik santralin temeli atılacak. Bu termik santral ile birlikte Deniş bölgesindeki 153 milyon tonluk kömür rezervi de üretime açılacak.


6 Bin Kişi İstihdam Edilecek

Bu kömür sahalarının üretime açılması ve termik santralin yapılması ilçemizde doğrudan 3.500 kişilik dolaylı olarak da 6.000 kişilik yeni istihdam alanlarının oluşturulması demek. 2011 genel seçimleri öncesinde Soma’da yeni kömür sahalarının işletmeye açılacağı ve ilçemize yeni bir termik santralin yapılacağı sözünü vermiştik. Önce Eynez bölgesinde iki yeni sahada kömür üretimine başlanmasının ardından şimdi de termik santralin yapımına başlanıyor.


Soma, Enerji Üssü Olacak

Yeni termik santral tüm dünyada kabul gören ve uygulanan son teknolojiye göre yapılacak. Yeni termik santralin hizmete girmesi ve Deniş bölgesindeki kömür sahalarının da üretime başlaması ile birlikte ilçemiz hem ekonomik açıdan daha da büyüyecek hem de tam manasıyla bir enerji üssü haline gelecektir. 19 Mart çarşamba günü Yırca yolu üzerindeki mevcut termik santralin yanında yapılacak temel atma törenine tüm hemşerilerimizi davet ediyoruz."ajansmanisa


Bu haber toplam 2007 defa okundu


YAZARLAR