Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C’lilerin Sözleşmeleri Feshedilmesin
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C’lilerin Sözleşmeleri Feshedilmesin

4/C’lilerin Sözleşmeleri Feshedilmesin
Türk Eğitim-Sen: "Emeklilik Süreleri Dolan 4/C’lilerin Sözleşmeleri Feshedilmemelidir"
20.03.2014 / 10:42

Enerjimagazin- Türk Eğitim-Sen, 4/C’li personelin yaşlılık ya da malullük aylığı almaya hak kazanmaları sebebiyle hizmet sözleşmelerinin yenilenmemesi suretiyle mağduriyete uğratıldıklarına ilişkin kendilerine ulaşan şikayetler üzerine harekete geçti.


Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilen yazıda, “kamu kurumlarında senelerdir zincirleme hizmet sözleşmesiyle istihdam edilen 4/C’li personelin salt yaşlılık ya da malullük aylığı almaya hak kazanmaları sebebiyle hizmet sözleşmelerinin yenilenmemesinin yargı kararlarıyla da tespit edildiği üzere hukuka aykırı olduğunu belirtilerek, 4/C’li personelin yaşlılık veya malullük aylığına hak kazandıkları tarihte hizmet sözleşmelerinin sona erdirilmesine ilişkin uygulamanın kaldırılması” talep edildi.


Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilen dilekçede aşağıdaki ifadelere yer verildi:


657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun; MADDE 4-C) Geçici personel: “Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.” şeklindedir.


Sendikamıza, kamu kurumlarında senelerdir zincirleme hizmet sözleşmeleriyle istihdam edilen 4/C’li personelin, yaşlılık veya malullük aylığına ha kazandıkları tarihte isteklerine ya da kurumlarındaki ihtiyaca bakılmaksızın, mağduriyetlere sebep olacak şekilde hizmet sözleşmelerinin, yenilenmediğine ilişkin bilgiler ulaşmaktadır.


Bursa 1. İdare Mahkemesinin 2011/214 E. 2011/1082 K. Sayılı ve 29.09.2011 tarihli kararında, 4/C’li personelin 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yaşlılık aylığına hak kazanması sebebiyle hizmet sözleşmesinin yenilenmemesine ilişkin işlemde kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından hukuka uyarlık bulunmadığı belirtilerek işlemin iptaline karar verilmiştir.


Bu bağlamda, kamu kurumlarında senelerdir zincirleme hizmet sözleşmesiyle istihdam edilen 4/C’li personelin salt yaşlılık ya da malullük aylığı almaya hak kazanmaları sebebiyle hizmet sözleşmelerinin yenilenmemesi yargı kararlarıyla da tespit edildiği üzere hukuka aykırı olup, 4/C’li personelin mağduriyetine yol açmaktadır. Bu sebeple, 4/C’li personelin yaşlılık veya malullük aylığına hak kazandıkları tarihte hizmet sözleşmelerinin sona erdirilmesine ilişkin uygulamanın kaldırılması hususunda; Gereğini arz ederiz.”


Bu haber toplam 3275 defa okundu


YAZARLAR