Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Pakistan Çareyi Nükleerde Buldu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Pakistan Çareyi Nükleerde Buldu

Pakistan Çareyi Nükleerde Buldu
Pakistan, üç yeni nükleer santral yapacak.
15.03.2014 / 09:25

Enerjimagazin-Pakistan, günde 20 saat süren elektrik kesintileri nedeniyle yaşanan enerji darboğazını atlatmak için, 2030 yılına kadar yılda 8800 MW elektrik üretecek üç yeni nükleer santral inşa etmeyi planlıyor.


Pakistan, nükleer enerjiden elektrik üretimini 2030 yılında yıllık 8.800 MW’a, 2050 yılında ise 40.000 MW’a çıkarmayı hedefliyor. Pakistan Atom Enerjisi Komisyonu (PAEC) başkanı Dr Ensar Parvez, "Bu rakamlar yüksek görünebilir, ancak yine de, Pakistan'da elektrik arzında yüzde 15 eksikliği olacaktır." dedi. 


Japonya'nın Fukushima Nükleer Santrali'nde yaşanan nükleer felaketle ilgili konuşan Dr Parvez, Pakistan’ın, nükleer güvenlik için azami dikkat edeceğini ve daha güvenli son nesil reaktörlerin inşa edeceğini söyledi. Dr Parvez, "Almanya ve İsviçre nükleer enerjiye karşı ancak Fransa ve Rusya yoğun bir şekilde yatırım yapıyor. Herkes nükleer enerjinin öneminin farkında ve biz geride kalmak istemiyoruz." dedi.


Pakistan, Arap Denizi kıyısında K-2 yeni nükleer santral (NPP) inşaatına başladı. Pakistan ayrıca Multan bölgesindeki "Chasma-1 ve Chasma-"2 nükleer santrallerine ek olarak burada da yeni reaktörlerin inşa edilmesi planlanıyor.


Bu haber toplam 2160 defa okundu


YAZARLAR