Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - KPDK Toplantısı Yapıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KPDK Toplantısı Yapıldı

KPDK Toplantısı Yapıldı
Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) Toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapıldı.
20.03.2014 / 22:58

Enerjimagazin-Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) Toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapıldı.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Başkanlığında toplanan danışma kurulu toplantısında memur konfederasyonları ve kamu işveren kurulu üyeleri bir araya geldi.


Bakan Çelik toplantıda Kamu Personeli Danışma Kurulu çalışmaları çerçevesinde alınan kararlarla ilgili olarak gelinen noktayı değerlendirdi. Bunun üzerine söz alan Kamu-Sen Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Necati Alsancak, 2012 yılının Kasım ayından bu güne değin altı kez toplantı yapıldığını ancak, herhangi bir mesafe kat edilemediğini ifade etti. Özellikle 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi, akademisyenlerin özlük haklarının iyileştirilmesi başta olmak üzere yardımcı hizmetler sınıfına ek gösterge verilmesi, üniversite mezunu işçilere kadro verilmesi, memurların emekli maaşları ve ikramiyeleri ile ilgili sorunların giderilmesi gibi konularda beklenti yaratıldıktan sonra herhangi bir işlem yapılmamasının doğru olmadığının altını çizdi. Son yaşanan ekonomik gelişmelerle birlikte memur maaşlarının 2014 yılında eridiğini ifade eden Alsancak, “123 TL. Zam alan memurlar için eskiden et yiyemiyorlar şeklindeki serzenişlerimiz bugün artık fasulye, patates bile yiyemiyorlar haline gelmiştir. Patatesin lüks gıdalar sınıfına girdiği bir ortamda 123 TL’lik zammın yetersizliği ortaya çıkmış, memurlara enflasyon farkı ödenmesi zorunlu hale gelmiştir” dedi.
Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge merkezince hazırlanan toplantı değerlendirme raporunu yetkililere sunan Necati Alsancak, raporda yer alan konulara vurgu yaparak, öncelikli olarak bugüne kadar danışma kurulunda kararlaştırılan konuların tamamının hayata geçmesi gerektiğini belirtti. 


Ardından toplantıda kamu görevlilerinin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi amacıyla tespit edilen sorunları dile getirerek, özel hizmet tazminatı, ek ödemeler, ek göstergeler, döner sermaye, ek ders ücretleri, nöbet ve fazla çalışma ücretleri, kamu görevlilerinin emeklilik hakları, ücretlerin vergilendirilmesi, sosyal yardımlar, ikramiyeler, atama ve harcırahlar, tazminatlar, hizmet sınıfları, eğitim öğretim hizmetlerinde çalışan personelin sorunları, yüksek öğretim kurumlarında çalışan personelin sorunları, kadro ve derece yükselmeleri, sicil ve disiplin uygulamaları, sendikal ve demokratik haklar, izinler, geçici görevlendirmeler, kadroya geçirilen personelin sorunları, sosyal güvenlik, görevde yükselme ve unvan değişikliği, araştırmacılar, engelli personel, 399 sayılı KHK’ya tabi çalışanlar, özelleştirme kapsamındaki kuruluşlarda çalışan personel, koruma ve güvenlik personeli ile ilgili konu başlıklarında ortaya çıkan aksaklıkların çözülmesi için gerekli çalışmaların yapılması zorunluluğunun altını çizdi.


Görüşmelerin ardından 399 sayılı KHK’ya tabi personelin yıllık izinlerinin bir sonraki yıla devretmesi konusunda kesin çözüm üretilmesine karar verilirken, akademik personelle ilgili özel bir çalışma yapılması konusunda mutabakat sağlandı. Ayrıca,  aşağıda belirtilen dokuz konuda hazırlanan bir kanun taslağının Bakanlar Kuruluna gönderildiği Bakan Faruk Çelik tarafından ifade edildi.


Çelik ayrıca seçimden sonra 4/C'li ve üniversite mezunu bazı taşeron kadroların alt komisyonlarda görüşüleceğini ve çözümünden yana olduklarını söyledi.Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısına ilişkin bilgi veren Çelik, "Toplu sözleşme sürecinde ele alınan konular özellikle kararlaştırılan bazı konular uygulamada sıkıntılarla karşılaştığını konfederasyon ve sendika başkanları ifade ettiler. Bunun son derece yanlış olduğunu biz de ifade ettik. Toplu sözleşmede karar alınan bütün maddeler uygulanmak durumdadır. Onlar ilgili bir yazıyı hemen kurumlara çıkaracağız" diye konuştu.
Danışma Kurulunda gündemine alınan konularla ilgili bazı düzenlemelerin taslak olarak Başbakanlığa gönderildiğini ve orada imzaya açıldıktan sonra Meclis'e sevk edileceğini dile getiren Bakan Çelik, "Bunun yanında konfederasyon başkanlarının yeni talepleri var. O talepleri de komisyon safhasında dikkate alacağız. Danışma Kurulunun gündeminde olan konuların ne kadar yasallaşırsa biz de o kadar memnuniyet duyacağız. Başbakanlığa gönderdiğimiz torba yasa içinde Bakanlığımızı ilgilendiren konuların toplamından oluşan bir yasa taslağını gönderdik. İlave yapılaması gerekenler varsa bu da komisyonda ilave edilebilir" ifadelerini kullandı.


Toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından dile getirilen ve seçimden sonra hayata geçirileceği duyurulan konular şu şekilde:


Kanun Tasarısı Hazırlanan Konular


Disiplin cezalarının affı,


Adaylıkta uyarma ve kınama cezası alanların memuriyetten çıkarılmasının engellenmesi,


Özelleştirme nedeni ile araştırmacı olarak atanan Müdür, Genel Müdür Yrd, Genel Müdürün istekleri halinde kariyerlerine uygun mühendis, mimar, avukat gibi kadrolara atanması,


Sümer Holding’ te çalışan sözleşmeli personelden işsizlik sigortası kesilmemesi,


İş ve meslek danışmanlarının ek ödemelerinin arttırılması,


Nöbetçi memurluğu uygulamasının kaldırılması,


Tapu Kadastro çalışanlarının sorumluluğunun yeniden düzenlenmesi,


İş yoğunluğu fazla olan mahkeme çalışanlarına fazla çalışma ücreti verilmesi,


Emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması.

Bu haber toplam 4184 defa okundu


YAZARLAR