Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Rusya'ya Bağımlılık Azalacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rusya'ya Bağımlılık Azalacak

Rusya'ya Bağımlılık Azalacak
AB, enerjide Rusya'ya bağımlılığı azaltmak için harekete geçti.
24.03.2014 / 08:36

Avrupa Birliği liderleri, Ukrayna'daki olayların ardından başta Rusya olmak üzere enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için harekete geçme kararı aldı. Haziran ayında düzenlenecek bir sonraki zirveye kadar bu konuda kapsamlı bir plan hazırlanacak.


20-21 Mart tarihlerinde düzenlenen AB liderler zirvesinin ardından açıklamalarda bulunan AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Haziran ayındaki bir sonraki zirvelerinde enerji güvenliği için bir çerçeve hazırlama kararı aldıklarını söyledi.


Van Rompuy, 'Başta Rusya ile ilgili olarak, enerjide bağımlılığımızı azaltmak başlıca konulardan biri oldu. Eğer şimdi harekete geçmezsek 2035 yılında petrol ve doğalgazda yüzde 80 oranında bağımlı olacağız' dedi.


Enerjide bağımlılığı azaltmak için alınacak önlemler arasında yenilenebilir ve nükleer enerji gibi yerel enerji kaynaklarının teşvik edilmesi, hem AB içinde, hem de üçüncü ülkelerle bağlantıların güçlendirilmesi yer alıyor.


Avrupa Birliği, tükettiği doğalgazın dörtte birinden fazlasını Rusya'dan ithal ederken, Rusya'nın doğalgaz ihracatında da yüzde 53 oranında paya sahip.


Ülkesi Rusya'dan neredeyse hiç doğalgaz ithal etmeyen İngiltere Başbakanı David Cameron, 'Avrupa çapında uzun vadede enerji [kaynaklarının] çeşitlendirilmesi, güvenlik ve dayanıklılık konularıyla ilgilenmeliyiz ve hepimiz bu doğrultuda istekle çalışacağız. Rusya'nın Avrupa'ya ihtiyacı, AB'nin Rusya'ya ihtiyacından daha fazladır' dedi.


AB ile ABD arasında müzakereleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'na (TTIP) işaret eden Cameron, 'AB'nin kaya gazı ithal edebilmesini sağlamalıyız ve bunun TTIP'e dahil edilmesi bir fark yaratabilir' dedi.


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Avrupa'nın doğalgaz arzının güvenliğini teminat almasının büyük önem taşıdığını belirterek, AB'nin Rusya'ya daha az bağımlı hale gelmesi için Haziran ayına kadar kapsamlı bir plan hazırlanacağı sözünü verdi.


Avrupa şu anda tükettiği doğalgazın üçte birini kendisi üretiyor, ancak Kuzey Denizi'ndeki yatakların kurumasının ardından bu miktarın düşmesi bekleniyor.


Öte yandan AB liderler zirvesi için Brüksel'de bulunan Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Rusya'nın kendilerine sattığı doğalgazın fiyatını, 'Avrupa'yı seçtikleri için cezalandırmak amacıyla' ikiye katladığını söyledi.


Yatsenyuk, Rus doğalgazına bağımlılığı azaltmak için enerji politikalarında yapacakları reformda AB'nin de kendilerine yardımcı olmasını istedi.

Bu haber toplam 1616 defa okundu


YAZARLAR