Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Güney Akım Tehlikeye Girdi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Güney Akım Tehlikeye Girdi

Güney Akım Tehlikeye Girdi
Güney Akım, Kırım krizinin kurbanı oldu.
25.03.2014 / 23:06

Rus doğalgazını Ukrayna'yı by-pass ederek Avrupa'ya taşıması planlanan Güney Akım projesi, AB liderlerinin geçtiğimiz hafta enerjide Rusya'ya bağımlılığı azaltma kararı almasının ardından rafa kaldırılma riskiyle karşı karşıya.


Güney Akım'ın önemli hissedarlarından İtalyan ENI firması projeyle ilgili planlarını gözden geçirmeye başlarken boru hattının Bulgaristan ayağının ihalesini kazandığı bildirilen şirket de Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi sebebiyle ABD'nin kara listesine alındı.

ABD'nin yaptırım listesine giren Gennady Timçenko'ya ait şirketlerin AB ile para transferi yapmasının engellenmesi, boru hattının inşasına engel teşkil edecek.

Reuters'ın aktardığına göre Güney Akım'ın Bulgaristan'dan geçecek kısmının ihalesi, Timçenko'ya ait Stroystrangaz'a verilmişti. Timçenko AB'nin kara listesinde yer almıyordu.

Rus işadamının, Stroytransgaz'da yüzde 63 hissesi olduğu bildiriliyor.

Güney Akım'ın inşaatının toplamda 17 milyar Euro'ya mal olması beklerken Bulgaristan'dan geçen kısmının tutarı da 3.5 milyar Euro olacak.

Bulgaristan Enerji Bakanı Dragomir Stoynev ise ihalenin Stroytrangaz'a verildiği iddialarını yalanladı. Bulgaristan'da yayımlanan Standart gazetesi, Bakan'ın ihaleyi kimin kazanacağını bilmediğini söylediğini aktardı.

İhaleyi kazananın Cuma günü açıklanması bekleniyordu; ancak açıklama, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ertelendi. İhale için 11 şirket başvuruda bulunmuştu.

Boru hattının Bulgaristan'da karadaki bölümünün inşasının Haziran ayında başlaması bekleniyor. Gazprom CEO'su Aleksey Miller, Güney Akım ile Avrupa'ya ilk doğalgaz sevkiyatının Aralık 2015'te başlayacağını söylemişti.

Bulgaristan'da sosyalistler öncülüğünde kurulan azınlık hükümeti Güney Akım'dan halen umutlu. Ana muhalefetteki, eski Başbakan Boyko Borisov liderliğindeki merkez sağ GERB partisi de iktidardayken projeyi destekliyordu.

Ancak ENI'nin CEO'su Paolo Scaroni, daha ABD ve AB yaptırımları açıklamadan önce Güney Akım'ın geleceğinin 'biraz bulanık' olduğunu söylemişti. Gazprom ve ENI'nin yanı sıra Fransız EDF ve Alman Wintershall şirketleri de Güney Akım'da hisse sahibi.

Scaroni, Ukrayna krizinin projenin izin sürecini tehlikeye atabieceğini söyledi. Reuters'ın aktardığına göre Scaroni, Perşembe günü yaptığı açıklamalarda 'Projenin tamamlanması için Avrupa ülkelerinin vermesi gereken pek çok izinle ilgili soru işaretleri doğacak' dedi.

Gazprom, boru hattının karada inşa edilecek kısmının ilk aşaması için İtalyan Saipem firmasının 2 milyar Euro'luk bir anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Ancak Avrupa Birliği Konseyi Herman Van Rompuy Cuma günü, AB liderlerinin  'başta Rusya olmak üzere' enerjide bağımlılığı azaltma kararı aldıklarını açıkladı. Van Rompuy yine de, herhangi bir enerji projesine itiraz söz konusu olduğunu söylemedi.

Bununla birlikte Avrupa Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger'in de geçtiğimiz günlerde ifade ettiği üzere AB, Kırım krizinin ardından Güney Akım'da yer alan altı AB ülkesine ek olarak Sırbistan'ın Rusya ile yaşadığı hukuki anlaşmazlıkta arabuluculuk yapmaktan vazgeçti.

AB'nin desteği söz konusu olmadığı zaman bu ülkelerin Güney Akım'a devam etmesi halinde AB hukukunun ihlali, ya da aradaki sözleşmelerin ihlali sebebiyle Rusya'nın dava açması söz konusu olabilecek.

AB liderler zirvesinden aynı zamanda Ukrayna'yı iflastan korumak için önümüzdeki iki yıl için 11 milyar Euro'luk bir destek sözü gelmişti.

Güney Akım'ın inşa edilmesi halinde projeden Ukrayna dışındaki ülkeler fayda görecek ve Kiev yılda 2 milyar Euro gelir kaybına uğrayacak.

EurActiv'e konuşan AB kaynakları Güney Akım'ın 'güvenle yaptırım yapılabilecek bir proje olmadığını' söylerken The Daily Telegraph'a konuşan kaynaklar da projenin esasen 'öldüğünü' ifade etti.


Güney Akım, Karadeniz üzerinden projeye dahil olan Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Projeyle, Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’ye de bir miktar gaz taşınması öngörülüyordu. Kırım krizinin ardından Avrupa’yı projenin içinde tutmaya çalışan Rusya, Türkiye’yi de teşvik edecek açıklamalar yaptı. Gazprom, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Güney Akım’da Bulgaristan güzergâhından doğalgaz alabileceğini belirterek güvence verdi. Yetkililer ise Güney Akım’ın Türkiye’nin enerji arzı güvenliği için kritik olmadığını belirterek, hattan Türkiye’ye aktarılması beklenen gazın miktarının şu anda belli olmayacağını kaydetti. Yetkililer, Nabucco’ya alternatif olarak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) görülebileceğini vurguladı.

Bu haber toplam 3729 defa okundu


YAZARLAR