Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - YPK EPİAŞ İçin Onay Verdi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YPK EPİAŞ İçin Onay Verdi

YPK EPİAŞ İçin Onay Verdi
Yüksek Planlama Kurulu(YPK), Enerji Borsasının(EPİAŞ) kurulması için onay verdi.
09.04.2014 / 09:54


Enerjimagazin-Yüksek Planlama Kurulu(YPK), Enerji Borsasının(EPİAŞ) kurulması için onay verdi.

EPİAŞ'ın kurulması için belirlenen yasal süre Mart ayında dolmuş, ancak devam eden altyapı tartışmaları sebebi ile gecikme devam ediyordu.

Montel-Foreks'in piyasa oyuncularından edindiği bilgiye göre, YPK EPİAŞ'ın kurulmasını için onay imzasını attı ve süreci başlattı.

Kamu kuruluşu olan TEİAŞ'ın, EPİAŞ'a % 30 oranında hissedar olması kararlaştırılmıştı. Kamu kuruluşlarının hisse değerlerinin belirlenmesi için ise Yüksek Planlama (Kurulu) YPK'nın imzalı kararı bekleniyordu.

Onay imzası alındıktan sonra sürecin EPDK'nın şirket sözleşmesini duyurması ile devam edeceği belirtiliyor.


Ana sözleşmenin EPDK tarafından ilan edilmesinden sonra şirkete hissedar olmak isteyen özel sektör piyasa katılımcılarının yüzde 40 hisseden alacakları pay için başvuruları ve bu başvuruların değerlendirilmesi süreci tamamlanacak ve EPİAŞ tescil edilerek çalışmalarına başlayacak.


Daha sonra piyasa işletim lisansının alınması, yönetim ve şirket organlarının oluşturulması ve son olarak faaliyetlerin PMUM’dan fiili olarak devralınması sürecine gelinecek.


Bu haber toplam 2665 defa okundu


YAZARLAR