Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğalgaza Tarihi Zam!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğalgaza Tarihi Zam!

Doğalgaza Tarihi Zam!
Rusya, Ukrayna'ya sattığı doğalgaza Nisan ayı için 100 dolar daha zam yaptı!
09.04.2014 / 09:57

Enerjimagazin-Gazprom, Ukrayna'ya indirimli fiyattan doğal gaz satışının Devlet Başkanı Putin tarafından iptal edilmesinin ardından Ukrayna'ya gaz satış fiyatına bir zam daha yaptı.

Gazprom yaptığı açıklamada, yüzde 44 oranındaki indirimin iptal edilmesi ile 268,50 dolar/bin metreküpten 385,50 dolar/bin metreküp seviyesine çıkan doğal gaz fiyatına, Nisan ayı için 100 dolar daha zam yaptığını, Nisan ayında fiyatın bin metreküp için 485,50 dolar olarak uygulanacağını bildirdi.

Gazprom ayrıca, Ukrayna'nın doğal gaz borcunun şu anda 2,2 milyar doların üzerinde hesaplandığını belirtti.

Ukrayna Enerji Bakanı Yuri Prodan ise, Gazprom'un belirlediği yeni fiyatın çok yüksek olduğunu ifade etti. Prodan, Ukrayna'nın Avrupa'dan 388-400 dolar/bin metreküp fiyatla gaçz alabileceğini savundu.

Prodan ayrıca, Gazprom'a Mart ayında alınan gaz için 550 milyon dolar ödemeleri gerektiğini, Rusya'nın 2 milyar dolar kredi vermesi halinde Gazprom'a borçlarını ödeyeceklerini belirtti.Rusya, borçlar ödeninceye kadar Ukrayna’yla doğalgazda işbirliği yapmayacak

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Ukrayna’nın Rusya’ya olan doğalgaz borcunu kapatması ve cari ödemeleri yapabilmesi için kaynak bulması gerektiğini açıkladı.


Medvedev, Gazprom Başkanı Aleksey Miller ile görüşme sırasında, “Ukraynalı ortaklarımız, borçlarını kapatmak ve cari ödemeleri yapabilmek için gerekli finansmanı arasınlar, çünkü diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da işbirliği başka türlü yürütülemez” dedi.


Bu haber toplam 1752 defa okundu


YAZARLAR