Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Ukrayna Rusya'ya Rest Çekti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ukrayna Rusya'ya Rest Çekti

Ukrayna Rusya'ya Rest Çekti
Ukrayna, Rusya’nın zamlı doğalgaz fiyatına rest çekti
10.04.2014 / 10:51

Enerjimagazin-Rusya ile Ukrayna arasında doğalgaz krizinde tansiyon yükseliyor.

Sivastopol’da bulunan Karadeniz Filosu ile ilgili anlaşmanın feshedilmesinin ardından Rusya’nın doğalgaz fiyatlarında indirimleri kaldırarak bin metreküp için 485 dolar fiyat belirlemesine Kiev tepki gösterdi.

Cihan'ın haberine göre, Ukrayna geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, siyasi basının işlemeyeceğini, kendilerinin yıl başında belirlenen 268 dolarlık rakamdan ödeme yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Hükümet toplantısında değerlendirmede bulunan Yatsenyuk, “Biz 500 dolarlık rakamı kabul etmiyoruz… Ukrayna 268 dolardan doğalgaz almaya devam edecek. Bu dengeli ve kabul edilebilir bir rakam. Biz tüm borçlarımızı ödeyeceğiz ve Gazprom’dan da cevap bekliyoruz” dedi.

Ukrayna’nın bir çok alternatifi olduğunu ve bunları değerlendireceğini savunan Başbakan Yatsenyuk, sorunun çözümü için uluslar arası hukuku da devreye sokacaklarını söyledi.

Ukrayna Kömür ve Enerji Bakanı Yuriy Prodan da yaptığı açıklamada anlaşma sağlanamaması durumunda Stockholm tahkim mahkemesine başvuracaklarını belirtti.

Rusya Kırım’ı topraklarına dahil etmesinin ardından Sivastopol deniz üssü ile ilgili Kiev yönetimine karşı herhangi bir yükümlülüklerinin kalmadığını belirtmişti. Askeri üs anlaşmasını fesheden Moskova, buna bağlı olarak verilen 100 dolarlık doğalgaz fiyatlarında indirimi de iptal etti. Rusya Aralık ayında devrik Ukrayna lideri Viktor Yanukoviç’le sağlanan üçte bir oranında doğalgazda indirim anlaşmasının da ödemelerin gecikmesi nedeni ile 1

Nisan’dan itibaren iptal olduğunu duyurdu.

Bu haber toplam 1777 defa okundu


YAZARLAR