Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Obama'dan Putin'e Sert Tepki
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Obama'dan Putin'e Sert Tepki

Obama'dan Putin'e Sert Tepki
ABD Rusya'yı, büyük enerji kaynaklarını Ukrayna'ya baskı yapmak amacıyla kullanmakla suçladı.
16.04.2014 / 21:45

Enerjimagazin-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ödenmemiş doğalgaz borçları nedeniyle Moskova'nın Ukrayna'ya doğalgaz akışını kesebileceğini ve böyle bir durumun, Avrupa'nın Ukrayna üzerinden aldığı arzı da etkileyeceğini söyledi. Bu açıklamaya tepki gösteren ABD Rusya'yı, büyük enerji kaynaklarını Ukrayna'ya baskı yapmak amacıyla kullanmakla suçladı.

Putin'den 18 Ülke Liderine Mektup

Putin 18 Avrupa ülkesinin liderine gönderdiği mektupta, Ukrayna ekonomisini krizden çıkarmak için Avrupa ile acil görüşmelere başlanmasını isterken, Kiev'in 2.2 milyar dolarlık ödenmemiş gaz borcu nedeniyle Rusya'nın sabrının tükenmekte olduğunu ifade etmişti.

ABD'den Kınama Geldi

Putin'in açıklaması üzerine dün konuşan Abd Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jan Psaki, "Rusya'yı, enerjiyi Ukrayna'yı zorlamak için bir araç olarak kullanmasından dolayı kınıyoruz" dedi.

Merkel'le Görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le dün yaptığı telefon görüşmesinde, "ABD, Avrupa Birliği ve diğer küresel ortakların Rusya'nın durumu tırmandıracak girişimlerine yeni yaptırımlarla karşılık vermeye hazır olmaları" gerektiğini dile getirdi.

Rusya'nın Ukrayna'ya verdiği gazı kesmesi, Avrupa ülkelerinde kullanılan gazın da azalmasına neden olmuştu.

Bu haber toplam 1599 defa okundu


YAZARLAR