Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Başkent Doğalgaz Uyardı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başkent Doğalgaz Uyardı

Başkent Doğalgaz Uyardı
Başkent Doğalgaz, 21 Nisan’a kadar vergi ve T.C kimlik numarasını bildirmeyen müşterilerine gaz satmayacak.
16.04.2014 / 21:42

Enerjimagazin-Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş (Başkentgaz), Maliye Bakanlığı’nın e-faturayla ilgili yasal düzenlemesi gereğince faturalarda müşterinin vergi kimlik numarası bulunmasının zorunlu olduğunu, bu nedenle gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olan müşterilerinin, 21 Nisan’a kadar vergi ve T.C.kimlik numaralarını müşteri hizmet merkezlerine gelerek sisteme kaydettirmesi gerektiğini, aksi takdirde bu müşterilere gaz satışı yapılmayacağını bildirdi.


Başkentgaz’dan yapılan açıklamada, 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 397 Sıra No’lu Genel Tebliği’nin yayımıyla birlikte 1 Nisan 2014 tarihinde elektronik fatura uygulamasına geçtiği belirtilerek şöyle denildi:


“Vergi Usul Kanunu’nun 230. Maddesi gereğince; faturada, müşterinin adı, ticaret unvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası bilgilerinin bulunması gerekmektedir. Aynı kanunun 232. maddesine göre de fatura düzenlemek zorunda olanlar, müşterinin adı ve soyadı ile bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarasının doğruluğundan sorumludur. Fatura düzenleyenin istemesi halinde; müşteri, kimliğini ve vergi dairesi hesap numarasını gösteren belgeyi ibraz etmek zorundadır.


Ancak Şirketimizin eski müşterilerinin, sistemde T.C. kimlik numarası ve vergi kimlik numaralarında eksiklikler bulunmaktadır.


Bu yasal zorunluluklar gereğince, sistemde vergi kimlik numarası bulunmayan gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri ile e-fatura kullanıcılarının, 21 Nisan’a kadar Başkentgaz müşteri merkezlerine gelerek sisteme vergi ve T.C. kimlik numaralarını kaydettirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bu müşterilere doğalgaz arzı durdurulacaktır.”


Açıklamada, mekanik sayaç kullanan e-fatura mükelleflerinin faturalarında da yine bu yönde uyarıların yer alacağı, ayrıca vergi numarası ve TC kimlik numarası kaydı olmayan müşterilere SMS’le “Değerli Müşterimiz, aboneliğinize ait vergi no ve TC kimlik bilgileri eksiktir. 21 Nisan tarihine kadar güncelleyiniz. Aksi halde gaz arzınız durdurulacaktır” mesajı gönderildiği bildirildi.


Bu haber toplam 5237 defa okundu


YAZARLAR