Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TAP İçin Satın Alma Süreci Başladı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TAP İçin Satın Alma Süreci Başladı

TAP İçin Satın Alma Süreci Başladı
TAP Boru Hattı'nın İnşaatı İçin Satın Alma Süreci Başladı.
18.04.2014 / 20:39

Enerjimagazin-Azerbaycan'ın Şahdeniz II sahasından çıkarılacak doğalgazı Türkiye sınırından İtalya'nın güneyine taşımayı amaçlayan Trans Adriyatik doğalgaz boru hattı konsorsiyumu (TAP) inşaat için mal ve hizmet alım sürecini tekrar başlattı.


Yapılan açıklamada, "Strateji ve takvimi yeniden değerlendiren TAP satın alma sürecini tekrar başlatma kararı aldı. Doğalgaz boru hattının gerektirdiği mal ve hizmetler için önyeterlilik tekrar başlatılacak" denildi.


TAP boru hattı Azerbaycan'ın Şah Deniz II sahasından çıkarılan ve Türkiye'nin batı sınırına kadar Trans-Anadolu boru hattı (TANAP) ile taşınan doğalgazı 2020 yılı sonuna kadar Avrupa'ya ulaştıracak.


Açıklamaya göre boru hattının kara ve denizde kurulumu, kompresör istasyonları ve giriş terminalinin yanı sıra çelik boruların sağlanması için mühendislik ve inşaat hizmetleri satın alma süreci tekrar başlatılacak.


Yaklaşık 870 kilometre uzunlukta olması beklenen TAP boru hattı, Türkiye-Yunanistan sınırındaki Kipoi'den başlayarak Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi'ni geçerek İtalya'nın güneyine ulaşacak.


TAP'ta SOCAR'ın yüzde 20, BP'nin yüzde 20, Statoil'in yüzde 20, Fluxys'in yüzde 16, Total'in yüzde 10, E.ON'un yüzde 9 ve Axpo'nun yüzde 5 payı bulunuyor.


reuters


Bu haber toplam 1570 defa okundu


YAZARLAR