Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Ek Ödeme Tüm 4/C’lilere Ödenmelidir
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ek Ödeme Tüm 4/C’lilere Ödenmelidir

Ek Ödeme Tüm 4/C’lilere Ödenmelidir
Türkiye Kamu-Sen, tüm 4/C’li, personelin döner sermayeden pay alabilmeleri için Maliye Bakanlığına başvurdu.
05.05.2014 / 13:00

Enerjimagazin-Türkiye Kamu-Sen, tüm kurumlarda görev yapan 4/C’li, personelin döner sermayeden pay alabilmeleri için Maliye Bakanlığına başvurdu.


“657 sayılı Kanun kapsamındaki 4/C’li tüm personelin diğer kamu görevlilerinin yararlandığı şekilde ek ödemelerden yararlandırılması hukukun bir gereği  olup, bu yöndeki mahkeme kararları yorumunun buna cevaz verdiğini” hatırlatıldığı başvuruda, 4/C’li personelin çalışmaları ile, kamu hizmetine diğer kamu görevlileri gibi katkı sağladığı ve bu nedenle ek ödeme konusunda ayrım yapılmadan ek ödemelerden yararlandırılması gerekliliğine  vurgu yapıldı.


Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Türkiye Kamu-Sen Genel Mevzuat Sekreteri Mehmet Özer imzalarını taşıyan Başvuruda aşağıdaki ifadelere yer verildi:


“Bilindiği üzere 657 sayılı kanunun 4. maddesinde kamu hizmetlerinin memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işlerini yürütüleceği hükme bağlamış aynı kanunun 5. maddesinde ise “Bu kanuna tabi kurumlar dördüncü maddede yazılı 4 istihdam şekli dışında personel çalıştıramazlar”  hükmüne yer verilmiştir.


Bu kapsamda kurum ve kuruluşlarda belirtilen hizmet sınıfları içerisinde yer alan geçici personel devletin asli ve sürekli kamu hizmetlerini yerine getirmekte,  yapmış olduğu hizmetler ile kurumlarına katkı sağlamaktadırlar. bu haliyle; 657 sayılı kanun kapsamındaki 4/C’li tüm personelin diğer kamu görevlilerinin yaralandığı şekilde ek ödemelerden yararlandırılması hukukun bir gereğidir.


Nitekim; kamu kurumlarında ek ödeme yapılmasına dair mahkeme kararlarında “4/C statüsünde çalışan personelin sermaye ödemesi uygulamasının özünde, personelin kuruma sağladığı fİili katkıyla elde edilen gelirlerin ek ödeme olarak dağıtılması amacı yatmaktadır.  Döner sermaye ek ödemelerinin personelin ünvanı,  görevi, çalışma şartları, hizmete katkısı, performansı gibi kriterler çerçevesinde sağlık hizmetlerinde yapacağı işe ve göstereceği başarıya göre yapılarak, sağlık kurumlarındaki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, kaliteli ve verimli hizmet sunumunun teşvik edilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.” Gerekçelerine yer verilmektedir.


Mahkeme kararları gerekçesinin geniş bir şekilde yorumlanması halinde ortaya çıkan sonuç; kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetin yürütülmesi,  etkin ve verimli bir şekilde devamının sağlanmasına katkı sağlayan 4/C kapsamındaki personelinin döner sermayesi olsun veya olmasın her şart altında ek ödemelerden yararlandırılması gereğidir.


Belirtilen nedenlerle; ek ödemelerin 657 sayılı kanunun 4/C kapsamında görev yapan tüm personele de ödenmesi hususunda gereğini arz ederim.”


Bu haber toplam 6012 defa okundu
YORUMLAR
EMİN UYANIK: 
"EK ÖDÖME"
ARTIK KADROMUZU VERINIZ ÜZMEYİNİZ İNSANLARI EMEKÇİLERE GEREKLİ HAK Kİ ALINMIŞ HAKKIMIZ VERINIZ İŞÇİYDİK İŞÇİ KALALIM
03.05.2014 / 12:38


YAZARLAR