Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Rumlar Akdeniz’de Yeni Doğalgaz Yatağı Buldu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rumlar Akdeniz’de Yeni Doğalgaz Yatağı Buldu

Rumlar Akdeniz’de Yeni Doğalgaz Yatağı Buldu
Rumlar Akdeniz’de Yeni Doğalgaz Yatağı Buldu
19.05.2014 / 11:38

Enerjimagazin-Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisinde “Afrodit” parseli olarak da bilinen 12. parselde, yeni bir doğalgaz yatağı bulunduğu bildirildi.


Rum basını, Noble Energy şirketinin “Afrodit” parselinde yaptığı sismolojik araştırmaların, yeni doğalgaz yatağının 56 milyar metreküp civarında olduğu sonucunu ortaya koyduğunu yazdı. Rum Kathimerini gazetesi, yeni bulunan doğalgaz yatağının miktarının az olmasına karşın önemli olduğunu, çünkü bu miktarın, Afrodit parseli içerisinde mevcut olan diğer doğalgaz yatağına ekleneceğini kaydetti.


Haberde, Noble Energy’nin yeni doğalgaz yatağı için bu yılın sonunda teyit sondajı yapacağı kaydedilirken, yeni doğalgaz yatağındaki miktarın 2 trilyon ayakküp olarak doğrulanması halinde bile, Vasiliko’ya inşa edilmesi planlanan sıvılaştırma terminali için yeterli olmayacağına dikkat çekildi.


Gazete, Noble Energy’nin, 12. parselde yaptığı teyit sondajının sonuçlarını açıklamaya hazırlandığını belirterek, bu sonuçların, daha önceki sondajdan elde edilen sonuçlardan farklı olmayacağını yazdı. Kıbrıs açıklarındaki Afrodit sahasının 12. parselinde bulunan yatakta 200 milyar metreküp doğalgaz olduğunun tespit edilmesinin ardından Rumlar, ada çevresindeki petrol ve gaz rezervlerini uluslararası şirketlerle birlikte aramaya başlamıştı.


Kıbrıs sorunu çözülmeden yapılacak aramaların hukuksuz olduğunu savunan KKTC ve Türkiye de münhasır ekonomik bölgelerinde arama çalışmaları başlatmıştı. İsrail açıklarında bulunan yeni doğalgaz ve petrol yataklarıyla birlikte yeni kaynakların, bölgede son zamanlarda hız kazanan barış görüşmelerinin ardındaki itici güç olduğu belirtiliyor.


cihan

Bu haber toplam 1917 defa okundu


YAZARLAR