Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BEDAŞ İşçisi Hayatını Kaybetti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BEDAŞ İşçisi Hayatını Kaybetti

BEDAŞ İşçisi Hayatını Kaybetti
BEDAŞ'ta bir enerji işçisi iş cinayetine kurban gitti.
23.05.2014 / 00:08

Enerjimagazin-İstanbul Beyoğlu'nda geçen hafta elektrik akımına kapılıp yanan BEDAŞ işçisi Salih Geçer yaşamını yitirdi.

Özelleştirme kapsamında Cengiz-Limak-Kolin O.G.G’na satılan BEDAŞ'ta bir enerji işçisi iş cinayetine kurban gitti.


Geçtiğimiz hafta Beyoğlu arıza bakım onarım yeraltı servisinde çalışan Salih Geçer adlı işçi, yetkisi olmamasına rağmen trafoya girmeye zorlandı. Girdiği trafoda elektrik akımına kapılan Geçer'in vücudu büyük oranda yandı. Kaldırıldığı hastanede bir hafta yoğun bakımda tedavi gören 46 yaşındaki Geçer, önceki gün yaşamını yitirdi. Cenazesi dün Adli Tıp Kurumu’ndan alınarak Sarıgazi Cemevi’ne getirildi. Buradaki törenin ardından da defnedilmek üzere memleketi Sivas’a götürüldü.


Yeraltında Eğitim Şart 

Geçer, BEDAŞ’a bağlı bir taşeron firmada Beyoğlu Arıza Bakım Onarım Yeraltı Servisi’nde çalışıyordu. Bu serviste çalışmanın çeşitli şartları bulunuyor. Öncelikle tehlikeli iş koluna giren bu alanda taşeron işçi çalıştırılması yasak. Bu konuda pek çok yargı kararı mevcut. Öte yandan taşeron olmasa da herhangi bir işçi, Yeraltı Servisi’nde görev alamıyor. Burada çalışabilmek için, işçinin “Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde (EKAT) Yüksek Gerilim (YG) Altında Çalışma İzin Belgesi”ne sahip olması gerekiyor. 

EKAT Belgesi Yoktu

Bu belgeyi alabilmek de kolay değil. İşçinin ya meslek lisesi ya meslek yüksek okulu mezunu ya da elektrik ustası belgesine sahip olması geriyor. Ayrıca tüm bunların yanında 1 ay süren eğitimleri tamamlamış olması şart koşuluyor. Eğitimden sonra sınava girip sınavı kazanan işçiler, bu iş kolunda çalışmaya hak kazanıyor. Bu serviste çalışan ve hayatını kaybeden Salih Geçer ise, hem taşeron işçi hem de EKAT belgesine sahip değil. 

Tes-İş: “15 Taşeronu Dörde İndirdik”

Yaşamını yitiren Salih Geçer, Türk-İş’e bağlı Tes-İş Sendikası üyesiydi. Tes-İş Sendikası 1 No’lu İstanbul Şubesi Başkanı Ersin Akma, konuya ilişkin yaptığı açıklamada ihmallere karşın gerekli davaların açılacağını dile getirdi. Akma, BEDAŞ’ta 15’e yakın taşeron şirket bulunurken verdikleri mücadele sonucu bu sayıyı dörde indirdiklerini dile getirdi. Akma, “İş Yasası’nın 2. maddesine rağmen bu işler kanunsuz bir şekilde halen taşeron firmalara yaptırılıyor. Bu konuya ilişkin Çalışma Bakanlığı’yla yazışmalarımız mevcuttur” dedi.

İş Alanları Gittikçe Genişliyor

Konuya ilişkin Taraf’a konuşan DİSK’e bağlı Enerji-Sen Eski Başkanı Kamil Kartal yaşanan durumun taşeron katliamı olduğunu dile getirdi. Taşeronlara bu bölgelerde iş devrinin hukuken mümkün olamayacağını belirten Kartal: “Taşeron firmalara iş kabloların geçtiği yerleri kazmak için ihale veriliyor. Daha sonra bu hatların tamirini de taşeronlara vermeye başladılar. Bu kabul edilemez” dedi.

Ne Oluyorsa Garibana

Salih Geçer’in amcasının oğlu Muammer Geçer, yaşadığı üzüntüyü Taraf’a anlattı. “Ne oluyorsa hep garibana oluyor” diyen Muammer Geçer şunları söyledi; “Salih 15 yıldır bu taşeron firmada çalışıyordu. Biri 8, biri 13 yaşında iki çocuğu var. Hayata bağlı biriydi. Bu ölüm, vardiyasının bitmesine üç saat kala olmuş. Acımız hafifledikten sonra hukuk mücadelesini vereceğiz, bu işin peşini bırakmayacağız.”

Bu haber toplam 4283 defa okundu


YAZARLAR