Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakü'de Enerji Zirvesi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakü'de Enerji Zirvesi

Bakü'de Enerji Zirvesi
Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan, Dışişleri Bakanları Bakü'de buluşuyor.
26.05.2014 / 12:34

Enerjimagazin- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri bakanlarıyla görüşmek için Bakü'de. Gündemde, Türkmenistan doğalgazının Hazar Denizi üzerinden Avrupa'ya taşınması var.


Al Jazeera’nın haberine göre,Enerji ve ulaştırma alanlarında işbirliğini güçlendirmek için Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan, Dışişleri Bakanları seviyesinde düzenli üçlü görüşmeler yapma kararı aldı.


Bu toplantıların ilkini yapmak üzere üç ülkenin dışişleri bakanları, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bugün bir araya geliyor.


Bakanlar, bölgesel düzeyde işbirliğini geliştirmek için ikili ve üçlü görüşmeler yapacak, Ukrayna krizi başta olmak uluslararası gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunacak. Gündemdeki konuların başında, enerji ve ulaştırma var.


Davutoğlu ve Aliyev görüştü


Toplantı için Bakü’ye giden Davutoğlu, ilk olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Görüşmede, Ukrayna krizi öncelikli olmak üzere bölgesel sorunlar ele alındı.

Davutoğlu, Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan arasında bu formattaki toplantının ilk defa yapıldığını, üç ülke arasındaki bu toplantının daha da genişletilerek devam etmesi gerektiğini söyledi.


Trans-Hazar Doğalgaz Boru Hattı Projesi gündemde


Türkmenistan, dünyanın ikinci büyük doğalgaz sahasına sahip. 32 trilyon metreküplük toplam doğalgaz rezervleriyle dünya dördüncüsü olan ülke, bu gazın çoğunu Çin, Rusya ve Kazakistan’a ihraç ediyor. Ülkede yıllık 80 milyar metreküp doğalgaz üretiliyor. Bu miktar, Türkiye’nin harcadığı yıllık doğalgaz miktarının yaklaşık iki katı...

Türkmenistan gazının Avrupa’ya iletilmesi için öngörülen Trans-Hazar Doğalgaz Boru Hattı ise henüz proje aşamasında. Hazar Denizi’nde kıyısı olan Azerbaycan ile Türkmenistan arasında kıta sahanlığı ve statü konusunda süren anlaşmazlık da, projenin ilerleyememesinin en önemli sebepleri arasında.

Dışişleri Bakanları üçlü toplantısında, Türkmenistan ve Azerbaycan arasındaki bu sorunlar da ele alınacak. Türkmenistan’daki doğalgazın, Ukrayna krizi sonrası enerjide Rusya’ya bağımlılığını azaltmaya çalışan Avrupa’ya iletilmesi için çalışmaların hızlandırılması üzerine de konuşulacak.

Türk Dışişleri’nden yapılan açıklamada; “Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un bir araya geleceği toplantıların üç ülke arasında karşılıklı yarar temelinde her alanda ortak işbirliğinin geliştirilmesine, bölgesel istikrar ve güvenliğin pekiştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir." denildi.


 

Bu haber toplam 1865 defa okundu


YAZARLAR