Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Başkent'te Kaçak Avı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başkent'te Kaçak Avı

Başkent'te Kaçak Avı
Başkentgaz ekipleri, 2 ayda cadde ve sokaklarda 3 bin 245 km doğalgaz kaçağı taraması yaptı.
09.06.2014 / 19:44

Enerjimagazin-Başkentgaz Acil Müdahale ekipleri, Ankaralıların güvenliği için son 2 ayda cadde ve sokaklarda 3 bin 245 km. kaçak taraması gerçekleştirdi. Taramalar sonucunda, dağıtım şebekesindeki 258 hat vanası ile 84 servis hattında doğalgaz kaçağı bulunarak müdahale edildi.


Başkent Gaz’dan yapılan açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)mevzuatı doğrultusunda, olası kaçakların tespiti ve gereken tedbirlerin alınması amacıyla  yılda 2 kez, metan gazına duyarlı cihazlarla, Acil Müdahale müdürlüğü ekipleri tarafından Ankara’nın cadde ve sokaklarında doğalgaz kaçak kontrolü yapıldığı belirtildi.


Taramaların, zeminin kuru olduğu ve rüzgarsız havalarda yapıldığı, bu nedenle yaz başındaNisan-Mayıs aylarında hava şartlarına bağlı olarak başladığı kaydedilerek şöyle denildi:


“2014 yılı için lisans bölgemizdeki 10.527 km’lik doğalgaz dağıtım ve servis hattının kaçak arama programı yapıldı. Yazılım programı, yeni çekilen hatları da kapsayacak şekilde güncellendi. Nisan ayında başlayan taramalarda, Mayıs ayı ortasına kadar 3 bin 245 kmkaçak araması yapılarak sonlandırıldı ve kayıt altına alındı. Dağıtım ve servis hatlarının üzerinde bulunan yaklaşık 2500 adet vananın da Acil Müdahale Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından Şubat, Mart ve Nisan aylarında 3 kez üst üste kontrolü yapıldı. Yaklaşık 258 dağıtım hat vanasında ve 84 servis hattında kaçak bulundu. Bulunan kaçaklara anında müdahale edilerek bakım onarımı yapıldı.”
TARAMALAR, KURUZEMİNDE VE RÜZGARSIZHAVALARDA YAPILIYOR


Kaçak arama çalışmalarının ilk kısmının, hava şartları elverişli olduğu sürece Haziran ayı sonunda, 2. kısmının da Ağustos sonunda bitirilmesinin planlandığı kaydedilen açıklamada, vatandaşlardan gelen,“Sokakta gaz kokusu’’ ihbarlarına ise aralıksız müdahalede bulunulduğu vurgulandı.


Açıklamada, kaçak tarama faaliyetlerinin, gelişmiş teknolojiyle donatılmış araçlarla yapıldığı, araçların ortamda vemenhollerdeki hava-gaz karışımını çekerek, aracın içindeki bilgisayar bağlantılı cihazla ölçtüğü belirtilerek, metan gazına duyarlı bu cihazın, gaz kaçağı durumunda da 2 saniye içinde gazı algılayıp, araçtaki cihazdan alarm sinyali verdiği bildirildi. Bu araçların giremediği bölgelerde ve site içlerinde de personelin hassas dedektörlerle yaya olarak tarama yaptığı ifade edildi.


Bu haber toplam 1680 defa okundu


YAZARLAR