Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPİAŞ'ta Sona Gelindi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPİAŞ'ta Sona Gelindi

EPİAŞ'ta Sona Gelindi
EPDK Başkanı Yılmaz: "EPİAŞ'ın çalışma esaslarına ilişkin yönetmeliğin EPDK tarafından hazırlandı"
03.06.2014 / 16:00

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 7. Sektör Toplantısı'nda konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, “Enerji borsasının (EPİAŞ) ana sözleşmesi ile teşkilat yapısını içeren yönetmeliğe son halinin verildiğini” söyledi.


EPİAŞ'ın çalışma esaslarına ilişkin yönetmeliğin EPDK tarafından hazırlandığı belirten Yılmaz, bu çerçevede yapılan çalışmaların bakanlık ve sektör dernekleri ile ilgili tüm taraflarla paylaşıldığını, görüşler dikkate alınarak EPİAŞ ana sözleşmesi ile teşkilat yapısını içeren yönetmeliğe son halinin verildiğini söyledi.


Kamu kuruluşu olan Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ)ın, EPİAŞ'a % 30 oranında hissedar olması kararlaştırılmıştı. Ana sözleşmenin EPDK tarafından ilan edilmesinden sonra şirkete hissedar olmak isteyen özel sektör piyasa katılımcılarının yüzde 40 hisseden alacakları pay için başvuruları ve bu başvuruların değerlendirilmesi süreci tamamlanacak ve EPİAŞ tescil edilerek çalışmalarına başlayacak.


Daha sonra piyasa işletim lisansının alınması, yönetim ve şirket organlarının oluşturulması ve son olarak faaliyetlerin PMUM’dan fiili olarak devralınması sürecine gelinecek.Bu haber toplam 2155 defa okundu


YAZARLAR