Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Emeğin Torbasına RET
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Emeğin Torbasına RET

Emeğin Torbasına RET
CHP milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulan taşerona ve 4/Cliye kadro düzenlemesi getiren torba kanun teklifi red edildi.
09.06.2014 / 19:45

Enerjimagazin-CHP Milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulan taşerona ve 4/Cliye kadro düzenlemesi getiren Torba Kanun teklifinin doğrudan gündeme alınmasına dair önerge Ak Partili Milletvekillerinin karşı oylarıyla red edildi.


41 CHP milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan “657 sayılı Kanunun 4/C maddesine tabi personelin sürekli işçi kadrolarına geçirilmesi, İş Kanunundaki alt işveren tanımı değiştirilerek asıl işlerde alt işveren yasağı getirilmesi, bir yıldan az çalışma için de kıdem tazminatı hakkı verilmesi, prim ödeme gün sayısını doldurmalarına rağmen yaş şartı nedeniyle emekliliği bekleyenlerin altı ay içinde başvurmaları halinde emekli aylığından yararlandırılmaları, Emekli aylıklarının artırılmasında gayrisafi yurt içi hâsıla gelişme hızının dikkate alınması, 2000 ile 2008 yılları arasında emekli olanların aylıklarının gayrisafi yurt içi hasılanın gelişme hızı dikkate alınarak yeniden hesaplanması, kendi nam ve hesabına çalışıp sigorta tescili yaptırmayanlara 1982 ile 2008 yılları arası için borçlanma imkânı getirilmesi, sigorta prim borçlarının yapılandırılması, 18 yaşını doldurmamış çocuk işçilerin her durumda sanayi iş yerlerinde çalışmasının yasaklanması, 6356 sayılı Kanun'da yer alan yüzde üç iş kolu barajının kaldırılması, milli savunma ve güvenlik hizmetleri kolunda sendikalaşmasının serbest bırakılması, kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet satın alma yöntemiyle çalıştırılanların sürekli işçi kadrolarına geçirilmesi” gibi hususlarda düzenlemeler öngören torba kanun teklifinin doğrudan TBMM gündemine alınmasına dair önerge Ak Partili Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.


Kanun teklifinin ilk imza sahibi olan ve yasaya “Emeğin Torbası” adını koyan CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi Mecliste yaptığı konuşmada “Oylarınızla bugün bir sınav verecekseniz, sizin sınavınız gerçekten samimiyse, gerçekten içtenlikliyse bizim verdiğimiz kanun teklifine buradan "evet" demenizdir” diyerek Ak Parti Milletvekillerinden kanun teklifine destek vermelerini istedi.


Çelebi konuşmasında aşağıdaki ifadelere yer verdi:


“Daha önce, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'min doğrudan görüşülmesi için söz almış bulunuyorum. Yüce Meclisi bir kez daha saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.


Değerli arkadaşlar, biliyorsunuz, Soma sürecinden sonra, Soma'da yaşanan iş cinayetinden sonra bolca yasa teklifleri Hükûmetçe ortaya konuluyor. Bu yasa tekliflerinin önemli bir bölümünü, değerli arkadaşlarım, biz daha önce bu Meclisin önüne getirdik. Hatta, fark ettiyseniz torbayla çıktım buraya. O torbanın içinde taşeronlaşmanın tamamen kalkmasına ilişkin düzenleme vardı. O torba yasanın içerisinde 4/C statüsünde çalışan, intihar eden vatandaşların sorununun çözümü vardı. O yasa teklifinin içerisinde iş kazalarının önlenmesine ilişkin teklifimiz vardı. O teklifimizin içerisinde, yine, intihar eden, emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözümünün düzenlemesi vardı. Yine, bu yasa teklifimizin içinde çocuk işçiliğinin önlenmesi vardı. Yine, bu yasa teklifimizin içinde, değerli arkadaşlarım, bu intibak yasasıyla ilgili, emeklilerin sorunun çözümü vardı.


Şimdi, yeniden palyatif tedbirlerle günü kurtarmak adına yasa teklifleri ortaya koymak yerine, buyurun, bu kanun teklifine bu Mecliste "evet" deyin. Yani taşeronlaşmayı da ortadan kaldıran bir düzenlemeyi yalnız madende, yalnız maden sektöründe ele alan bir düzenleme yerine tümüne çözüm üreten, palyatif çözüm değil, gerçekten iş kazalarını önleyecek düzenlemelere evet deyin değerli arkadaşlarım.


Bakın, değerli arkadaşlar, biz çoğunluk öldüğü zaman birkaç ağıt yakıyoruz, 10 kişi öldüyse farklı, 20 kişi öldüyse farklı, 30 kişi öldüyse farklı, 300 kişi ölünce farklı tepkiler ortaya koyuyoruz. Bu kürsüden söylüyorum, her 73 günde 301 tane insan yaşamını yitiriyor, her 73 günde Türkiye'de "iş kazası" diye ifade edilen, aslında "iş cinayeti" diye tanımlayacağımız, 73 günde bu ülkede 301 kişi ölüyor. Ama bunların bazıları inşaatta yoğunluklu olarak, bazıları başka sektörde. Bunlar öldüğü zaman, tek tek öldüğü zaman, hani, fark edilmiyor. Bunların önlenmesine ilişkin bu kanun tasarısını verdik, bu teklife "evet" demenizi istiyorum.


Dolayısıyla, şimdi arkadaşlar, bu sektörde, maden sektöründe elbette iyileştirmeler yapılmasına biz "evet" diyoruz, onu ayrı bir kanun olarak görüşebiliriz ama çalışma yaşamını, çocuk işçiliğini ilgilendiren düzenleme, sendikal hak ve özgürlükler önündeki engelleri yapan düzenleme bu kanun teklifinde var. Bugün palyatif tedbirler yerine gelin hep beraber, bu kanun teklifimizde bir kez daha… Oylarınızla bugün bir sınav verecekseniz, sizin sınavımız gerçekten samimiyse, gerçekten içtenlikliyse bizim verdiğimiz kanun teklifine buradan "evet" demenizdir, bunu bekliyorum.


Bu duygularla iş yaşamında ölen, Soma'da ölen arkadaşlarımın önünde saygıyla eğiliyorum, Gezi şehitlerinin önünde saygıyla eğiliyorum. Bugün Nazım Hikmet'in ölüm yıl dönümü, ünlü şairimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Yüce Meclisi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”


Bu haber toplam 6741 defa okundu
YORUMLAR
ali gül: 
"teşekkürler"
Emekçiler için bu kadar mücadele eden Süleyman Çelebi'ye ve CHP'li milletvekillerine sonsuz teşekkürler.
04.06.2014 / 00:00
eyt eyt: 
"HİÇ DEĞİLSE BAKAN ÇELİK 3 YIL KALANLAR TORBAYA DAHİL EDİLMELİYDİ"
**BAKAN FARUK ÇELİK SÖYLEDİĞİ GİBİ, EMEKLİLİPĞİNE 3 YIL KALANLAR TORBA YASASINA DAHİL EDİLİP EMEKLİ EDİLMELİYDİ, **YAZIK OLDU, TURKİYE EYT MAĞDURU ALİ YILMAZ İNTİHAR ETTİ ,EVİNE EKMEK GÖTÜREMEDİĞİ İÇİN, BORÇLARININ ÖDEYEMEDİĞİ İÇİN,25 YIL PRİM ÖDEDİĞİ HALDE EMEKLİ OLAMADIĞI İÇİN İŞSİZ KALDIĞI İÇİN, KARIM KIZIM ÇOÇUKLARIM KÖTÜ YOLLARA DÜŞMESİN DİYE, KARIMA ÇOUKLARIM AÇ KALMASIN, DİYE MAAŞ BAĞLANDIS DİYE İNTİHAR ETTİ DİYE DÜŞÜNLÜYOR ALİ YILMAZIN KIZI BAŞKA ALİ YILMAZLAR İNTİHAR ETMESİN BAŞKA OCAKLAR SÖNEMSİ DÜŞÜNLCESNİNİ DİEL GETİRDİ. RAHMETLİ ECEVİT, DEMİREL , ÖZAL OLSAYDI MUTLAKA BU YASA ÇIKAR VATNDAŞLARIMIZ İNTTİHAR ETMEZDİ DİYE DÜŞÜNLÜYOR DEMİREL OLSADYDI L ŞİMDİ ÇIKARDI DİYE DÜŞÜNLÜYOR
04.06.2014 / 11:03
Şinasi ULUDOĞAN: 
"TEKLİFİ CHP VERİRSE"
TEKLİFİ CHP YADA MUHALEFETTEN HER HANGİ BİRİ VERİRSE OTOMATİKMEN RED CEVABINI ALIR. İKTİDAR MİLLET VEKİLLERİNİN ZATEN UMURUNDA DEĞİLDİR BU SORUN. ONLAR KAYITSIZ ŞARTSIZ LİDERLERİNE VE ONUN İNGİLTEREDEN DEVŞİRME BAKANINA BİAT ETMİŞLER. BUNLARIN ŞU ÜLKEDE Kİ GELİR DAĞILIMINDAKİ ADALETSİZLİĞE DUYARSIZ KALMALARI BİLE BU HAL ÜZERE ÖLDÜKLERİNDE CEHENNEME GİTME SEBEBİ OLARAK TEK BAŞINA YETERLİDİR.. RABBİM BUNUN HESABINI MUTLAKA GÖRECEKTİR. ANCAK BENDE ŞAHSEN İSTERİM Kİ BU DÜNYADA DA BU HAKSIZLIKLARIN SADECE 4C LİLERE DEĞİL TÜM KESİMLERE YAPILAN MADDİ VE MANEVİ HAKSIZLIKLARIN HESABINI ADALETLE SORMAK VE YAPANIN YANINA KAR KALMAYACAĞI BİR ORTAMI HAZIRLAMAK... .
04.06.2014 / 08:43
burak: 
"taşören"
sizce CHP bu konu da çokmu samimi CHP bunu başarsın tüm taşörenlerin oyunu alır ama CHP başaramaz başardıkları birşey olmadı ki
04.06.2014 / 02:24
emre: 
"oy yok"
AKP ye oy yok. Çevreminde bunlara oy vermemesi için mücadele verecem. Oyum mhp nin dir. Zaten oyları düşüyor bunların. Dahada kaybedecekler.
03.06.2014 / 23:11
seyit göncü: 
"4/c"
ne kadar samimi olduklarını bizi nekadar sevdiklerini zaten biliyorduk tescillemiş olduk sayenizde.
03.06.2014 / 22:59
selami kayacı: 
"akp yi defterden sildim."
işte ben de yemin ediyorum, hayatım boyunca akp ye oy vermeyeceğim. er yada geç bu yaptıklarının hesabını verecekler. bunları hiç unutmasınlar. mahkemelerde sürüm sürüm süründüreceğiz. hele iktidardan düşsünler, insanların emeklilik hakkı nasıl gaspedilir öğrenecekler.
03.06.2014 / 22:28


YAZARLAR