Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'lilerin Umudu Yeni Cumhurbaşkanı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'lilerin Umudu Yeni Cumhurbaşkanı

4/C'lilerin Umudu Yeni Cumhurbaşkanı
4/C’liler, umutlarınını yeni Cumhurbaşkanı adayına bağladı.
06.07.2014 / 13:10

Enerjimagazin-10 yıldır kadro talep eden fakat kadro çalışmalarında sürekli kapsam dışı bırakılan 4/C li personeller kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını, son torba yasa çalışmalarında her zaman olduğu gibi yine görmezden gelindiklerini belirttiler.


Kamuda 4/C liler olarak bilinen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. Maddesinin C Fıkrasına göre çalışan personeller umutlarınını yeni Cumhurbaşkanı adayına bağladılar.


4/C’liler Cumhurbaşkanlığı Adaylarına Oy Vermede Bin Düşünüp, Bir Karar Verecek! 4/C Platformu tarafından www.enerjimagazin.com'a konuya ilişkin yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:


Kimlere Kadro Verildi?                                             


2007 genel seçim öncesi 219 bin sözleşmeli ve geçici işçiler 4/A ve 4/B kadrolarına geçirilirken, 4/C liler kapsamdışı bırakılmıştı.


2011 genel seçim öncesi ise 100 bin sözleşmeli personel 4/A kadrosuna alınırken bu personeller yine kadro kapsamı dışında tutulmuştu.                                                                                                                                 


4/C lilere Verilen sözler neydi?                                                                                                                        Başbakanımız Sayın R.Tayyip Erdoğan'ın 10.06.2011 NTV'de (youtube.com/watch?v=Xyl8CY6W158) , 12.06.2011'de Yeni Şafak Gazetesinde Erhan Seven'e beyanatları (http://yenisafak.com.tr/Ekonomi/?i=324042), 4/C Açıklaması 07.06.2011’de AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli;  “Seçimden sonra 4/C liler içinde çalışma yapacağız dedi. AK Parti hükümetinin çalışma hayatında önemli icraatlar yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini ifade eden Canikli Yaklaşık 205 bin vatandaşımızı 4B statüsünden 4A statüsüne getirip kadrolu yaptık. Bu çok önemli bir düzenlemeydi diye konuştu. 4C liler ile ilgili talepleri bildiklerini ve ilgili çalışmaları devam ettirdiklerini ifade eden Canikli şöyle devam etti. Ancak onların durumu daha teknik olduğu için seçim sonrasında inşallah halledeceğiz. Zaten onların sayısı 4B lilerin bir hayli altında. Bütçe açısından bir yekun teşkil etmiyor. İnşallah onların sorunlarını da çözmüş olacağız. Şu anda teknik çalışmalar devam ediyor. Kanun hükmünde kararname ile yapılıp yapılamayacağı konusunda bir tartışma çıktı. O yüzden seçim öncesinde bunu gerçekleştiremiyoruz. İnşallah bu çalışmaları 4C li kardeşlerimiz için de tamamlayacağız”.  tutulmuyorsa2014 yerel seçimler öncesi ise Ak Parti Milletvekili Vahit Kiler’in BİTLİS TV de, 4/C lilerin yerel seçim sorasında kadroya geçirileceklerini, Sayın Başbakanın bu sözü Kızılca Hamam kampında da belirttiğini, 4/C lilere yapılan haksızlığın son bulacağı sözü. 30 Mart 2014 Seçimleri sonrası en geç Nisan ayında TBMM'ye sevk edilecek Torba Yasayla" (vimeo.com/90965670)  4/C'liye verdiği kadro sözleri aleni ortada iken daha ne denilebilir ki?                                                                                                                                                                         


4/C liler ne istiyordu?                                                                                          


Sayıları 23 bin olan 4/C li personellerin talebi, kendilerine verilen sözlerin, özellikle de Sayın Başbakanın 2011 genel seçim öncesi kendilerine verdiği 4/A yada 4/B olacaklar sözünün gerçekleştirilmesini istiyordu.


4/C statüsü sürdürülebilir değil…


4/C li personeller, 2007 den bu yada kadro konusunda kendiklerine haksızlık yapıldığını belirtmelerine rağmen çözüm mercii’nde bulunanların kendilerini duymazdan görmezden gelmesine sitem ediyorlar. Kadro taleplerine, siyasilerin yapılan zamları ve aile yardımını işaret ederek bununla yetinin kadro yok demeye getirmesi ise 4/C lilerin en çok rahatsız olduğu nokta. Kurumlarına KPSS ile girmiş bu personeller arasında Mühendis, Tekniker, Teknisyen gibi birçok kalifiye teknik personel bulunmakta ve bu statü nedeniyle geçici personel olarak görünmekteler.


Cumhurbaşkanlığı Seçimi Önemli…                                                                                                         


4/C li personeller kadro taleplerini yinelemeye devam edeceklerini belirterek, her kesim için önem arz eden bu seçimlerde 23 bin kişinin oyunun da büyük bir öneme sahip olduğunun unutulmaması gerektiğini 4/C'liye verdiği kadro sözleri aleni ortada iken hiçbir verilen bu sözler tutulmuyorsa 4/C’lilerde Aileleriyle birlikte ve etkileyebileceği yüzbin’lerce Seçmen kitlesine ulaşıp uğradıkları haksızlıkları ve ayrımcılığı anlatıp haksızlık karşısında susmayacaklarını önemle vurguladılar.                                                                 


4/C PLATFORMU


Bu haber toplam 5243 defa okundu
YORUMLAR
muammer: 
"4/c"
bizler özelleştirme mağduru personeliz kartalda oturuyorum beyoğluna günde 2+ 2 4-5 saat yol gidiyorum buda yetmiyor kadromuz yok maaşlarımız düşük bizde memur ve devlet işcileri gibi kadromuzun olmasını işimizin garantili olmasını istiyoruz bize verilen görevler i4/c li personel olarak yapıyoruz hemde fazlası ile bizde sizler yani devlet büyüklerimizden kadro istiyoruz lütfen bizleride anlayın artık sıkıntılarımızın çözülmesini ve çözeceğinizi umuyoruz seçimden önce başbakanımız ve bakanlarımızın sözleri vardı mağdur 4/c li personel için lütfen bu sözlerinizi bir devlet erkanı olarak unutmamanızı temenni ediyor iyi çalışmalar diliyoruz
25.06.2014 / 15:56
mustafa okayay: 
"katro"
katrolu işciken 4 c ye düştü bir babanın dıramını sen düşün verilen hak alınmaz diyorlar ama müslüman olduğu halde bizler de hep üzülüyoruz
25.06.2014 / 09:53


YAZARLAR