Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yeni Enerji Ajandası Hazır
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yeni Enerji Ajandası Hazır

Yeni Enerji Ajandası Hazır
Almanya, yeni enerji ajandası hazırladı
13.07.2014 / 21:36

Enerjimagazin- Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel (SPD) yeni bir enerji ajandası hazırladı.


Geçtiğimiz hafta Yenilenebilir Enerji Yasası’nı Meclis’ten geçirerek önemli bir reform gerçekleştiren Gabriel, şimdide on maddelik enerji ajandasıyla, enerjinin daha etkin kullanılması için harekete geçti. Bu yasama döneminde hayata geçirmeyi hedefleyen Gabriel, yeni ajandasını federal ve Avrupa Birliği düzleminde görüşecek. Gabriel, öncelikle binaların enerjiyi tasarruflu kullanacak şekilde modernize edilmesini için Ulusan Eylem Planı’nı yenileyecek ve 2015’de “Binaların Stratejisi Birliği” olarak Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek.

Cihan'ın haberine göre, devlet tarafından desteklenen yenilenebilir enerji sonrası elektrik piyasasının nasıl şekilleneceği sorusunun cevabını sonbaharda arayacak olan Gabriel, bununla ilgili 2016’da yeni bir yasanın hazırlanmasını sağlayacak.


Elektrik fiyatlarının yükselmemesi ve AB iç pazarında fiyat avantajının olması için komşu ülkeler ve AB Komisyonu ile görüşmelere başlayacak olan Enerji Bakanı Gabriel, nükleer santrallerin her zaman elektrik üretir

halde olması için devlet desteğinin gündeme geleceğini kaydediyor.

Geçen hafta Meclis’te kabul edilen Enerji Bakanı Gabriel’in hazırladığı Yenilenebilir Enerji Reformu ile 2015’ten itibaren elektrik ihtiyacını kendisi karşılayan kuruluşlardan yüzde 40 modeli olarak adlandırılan bir uygulama ile vergi alınacak. Reforma göre büyük endüstri kuruluşları elektrik üretiminin yüzde 15’inin büyük solar enerji sistemi olan süpermarketlerde yüzde 50’ye yakının vergisini ödeyecek. Küçük solar enerji üretim yerleri belli kapasitenin altındaysa ödeme yapmayacak. Federal hükümet, üreticilerden alacağı vergiyle vatandaşın kullandığı elektrik giderindeki yükü hafifletmeyi planlıyor.

Bu haber toplam 1730 defa okundu


YAZARLAR