Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'liler: Başbakan Verdiği Sözü Tutsun
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'liler: Başbakan Verdiği Sözü Tutsun

4/C'liler: Başbakan Verdiği Sözü Tutsun
4/C'liler, Başbakanın 2011 seçimlerinden önce vermiş olduğu kadro sözünün yerine getirilmesini bekliyor.
29.07.2014 / 09:10

Enerjimagazin-TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 37 günlük mesainin ardından kabul edilen "Torba Kanun Tasarısı"nda yer alamayan 4/C li personellerin gözü TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerde.


4/C’li personeller, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 seçimlerinden önce katıldığı bir televizyon programında vermiş olduğu (4/C’liler seçimden sonra 4/A ya da 4/B olacaklar) sözünü hatırlatarak, bu sözün TBMM Genel Kurulunda görüşülmeleri devam etmekte olan "Torba Kanun Tasarısı” kapsamında tutularak mağduriyetlerinin giderilmesini beklediklerini ifade ediyorlar.


4/C’li personeller, enerjimagazin.com'a konuya ilişkin yaptıkları açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdiler:


Kamu Personel Danışma Kurulu toplantılarında alınanlar, Başbakanın 2011 seçimlerinden önce 4/A ya da 4/B olacaklar sözü, Memursen “Büyük Buluşması” adı altında yapılan ve Sayın Başbakanın da katıldığı toplantıda bu sorunu artık çözün talimatı vermesi, Memursen Genel Başkanı’nın 4/C lilere kadro konusunda Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile büyük oranda anlaştıklarını beyan etmesi gibi birçok söz…


Görünen o ki hükümet temsilcileri, Başbakan, Başbakan adına hareket eden milletvekilleri ve bürokratlartarafındanverilen sözlerin, torba yasaya baktığımızda yine havada kaldığı görülüyor.


Komisyonda da gündeme gelen 4/C lilerin kadro sorunu verilen sözler unutulmuşçasına, yapılan bazı iyileştirmeleri işaret ederek sorunu ötelemekte.


Oysa KPSS ile kurumlara girmiş bu personeller, eğitim düzeylerine bakıldığında Mühendis, İstatistikçi, Tekniker ve Teknisyen gibi meslek gruplarından oluşuyor. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olan, maaşlarını memur maaş katsayısına göre alan, disiplin cezalarında memur gibi değerlendirilen, yaptıkları iş ve aldıkları sorumlulukları da memurlarla aynı olan bu personellerin sırf yılda 11 ay 28 gün çalışan çalışıyor diye herhangi bir unvan verilemeyerek “geçici personel” olarak değerlendirilmesi kamudaki çalışma barışını gün geçtikçe daha da bozmaktadır.


Geçtiğimiz aylardaDanıştay 12. Dairesi’nin 2013/725 E, 2013/8623 K sayılı ve 26.11.2013 tarihli kararı ile 4/C li personellerin Memur gibi değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak Döner Sermaye ve Ek Ödemelerden faydalandırılması gerektiği kararını alması da bu personellerin statü olarak nasıl değerlendirilmesi gerektiğinin de altını çizmiştir.


2007 den beri 319 bin sözleşmeli personeli kadroya geçiren hükümetin, 23 bin 4/C li personelin de kadro taleplerini aynı iyimserlik ve ivedilik çerçevesinde değerlendirip Genel Kurulda bu sorunu çözmesi yaklaşan bayram sevincini kat kat artıracaktır.
Bu haber toplam 4083 defa okundu


YAZARLAR