Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Hidroket'in Tasarımı Olan Hidrojenli Araç 1 Kw/S Enerji İle 140 Km Gidecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hidroket'in Tasarımı Olan Hidrojenli Araç 1 Kw/S Enerji İle 140 Km Gidecek

Hidroket'in Tasarımı Olan Hidrojenli Araç 1 Kw/S Enerji İle 140 Km Gidecek
Ankara Üniversitesi Hidromobil Takımı(Hidroket),1 Kw/S Enerji İle 140 km mesafe gidebilen hidrojenli yakıtlı araba üretiyor.
18.07.2014 / 14:14

Enerjimagazin-Ankara Üniversitesi bünyesinde yenilenebilir enerji kaynakları üzerine çalışmalar yapan Ankara Üniversitesi Hidromobil Takımı(Hidroket), yeni araçlarını geliştirmeye devam ediyor.


2007 yılından beri TÜBİTAK’ın düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışları'na hidrojen yakıtıyla çalışan araç üretip, hidromobil kategorisine katılarak başarılarıyla kendisini kanıtlayan HİDROKET takımı şimdi de Avrupa’da her sene 200’den fazla takıma ev sahipliği yapan Shell Eco-marathon yarışında Hidrojen-Urban kategorisinde ülkemizi temsil eden tek takım olmaya hazırlanıyor.
1 Kw/S Enerji İle 140 km


Hidroket, yüksek yakıt verimli, uzaktan erişimli, hız sabitleyicisi ve yağmur sensoru gibi özelliklere sahip olan şehir kullanımına uygun tek kişilik hidrojenli yakıtlı aracı Pars U1’in tasarım ve ar-ge aşamasını bitirmiş olup üretim aşamasını sürdürmektedir. Karbon fiber yapısı sayesinde yaklaşık 85 kg ağırlığa sahip olacak olan Pars U1, 1kw/s enerji ile 140 km mesafe gidebilecektir.
Aracın her bir bileşeni takım üyeleri tarafından tasarlanıp geliştirilen araca ait parçaların takım bünyesinde üretilen kısımları haricinde kalan bileşenler yurt içi ve dışında beraber çalışılan enstitüler tarafından geliştirilmektedir.
Bu haber toplam 2475 defa okundu


YAZARLAR