Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'liler İsyan Etti!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'liler İsyan Etti!

4/C'liler İsyan Etti!
4/C’liler, Bayram hediyesi denilerek, Emekliliğe kadar iş güvencesi getiren maddenin Torba Yasa Tasarısı'na eklenmesine isyan ettiler.
17.02.2017 / 10:10

Enerjimagazin-Dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek Torba Yasa Tasarısı’na eklenen madde ile emekliliğe kadar iş güvencesi getiren düzenleme 4/C’lilerin isyan etmesine sebep oldu.

“Torba Yasa Tasarısın”a eklenen maddedeki muğlaklık da dikkat çekiyor. “İstihdam edilir” ifadesi yerine “istihdam edilebilir” denilmesi de 4/C’liler arasında soru işareti yarattı.


Bu arada hükümetin önergesinin bütün 4/C’lileri kapsamadığı da ortaya çıktı. Getirilen haktan özelleştirme nedeniyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilen personel ile Türkiye İstatistik Kurumu’nda çalışan 4/C’li personelin yararlanamayacağı öğrenildi. Çünkü başka kurumlara nakledilen personel ile TÜİK’teki 4/C’lilerin kapsam dışında bırakıldığı belirtildi.Emekliliğe kadar iş güvencesi getiren maddenin Torba Yasa Tasarısı’na eklenmesinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini öğrenen 4/C’liler, beklentilerini karşılamaktan uzak bu düzenlemenin müjde şeklinde lanse edilmesine başta Hükümet olmak üzere, bazı sendikalar ve bazı medya kuruluşlarına büyük tepki gösterdiler.


4/C’liler, “Bizler, KPSS ile kadrolu olarak işe girdik, Özelleştirme ile işsiz bırakılıp kadromuz elimizden alınarak 4/C'ye mahkum edildik”, "Hakkımız olan gasp edilen kadrolarımızı talep ediyoruz", ”4/Cliye bayram müjdesi diye yapılan haberler 4/C’lileri aptal yerine koymaktır”, “Bizi 4/C’den kurtarın kadro verin dedik, Siz bizi kadrolu 4/C’li yaptınız”, “Haksızlık eşitsizlik devam ediyor “ diyerek”, “Kendileri için ‘kadro, nakil hakkı, ek ödeme’ taleplerinin kabul edilmesinin dışında bir haberi müjde olarak kabul etmediklerini, yapılan bu düzenlemenin bir aldatmaca olduğunu, bu düzenleme ile emekli oluncaya kadar 4/C’li olarak çalışacaklarının tescillendiğini, Kadro alınıncaya kadar mücadelelerinin devam edeceğini“ belirttiler.


Koncuk Tepki Gösterdi


Türkiye Kamusen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla 4/C’liler için yapılan düzenlemeye tepki göstererek, Memur-Sen’e; “Hükümetin yaptığı bu aldatmacayı öveceğinize sorumluluklarınızı yerine getirin” diye seslendi.


Koncuk açıklamasında aşağıdaki ifadelere yer verdi: “Memur Sen 4C’lilere"iş güvencesi hayırlı olsun" diye açıklama yapıyor. Beyler 4’C linin iş güvencesi de, isteği de kadrolu olmaktır. Anladık bir şey yapmıyorsunuz, hiç olmazsa Hükümetin yaptığı bu aldatmacayı överek, 4 C lileri bir şey bilmez, bir şeyden anlamaz durumuna düşürmeyin. Bu yaptığınıza sendikacılık denmez. Siz kendinizi, İktidarın her yaptığını aklama makamı olarak görürseniz bu memurlar daha çok şey kaybeder. Bir gün de yetkili sendika olduğunuzu hatırlayın, 11 hizmet kolunda yetkiliyiz diye böbürleneceğinize, sorumluluklarınızı yerine getirin”


Bu haber toplam 6236 defa okundu


YAZARLAR