Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPDK Lisans İptallerinde Ayrımcılık Mı Yapıyor?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPDK Lisans İptallerinde Ayrımcılık Mı Yapıyor?

EPDK Lisans İptallerinde Ayrımcılık Mı Yapıyor?
Sektörde, ‘EPDK lisans iptallerinde ayrımcılık mı yapıyor?’ tartışması başladı.
18.08.2014 / 21:20

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2 Mayıs’a kadar belgelerini sunmayan yatırımcıların lisanslarını 4 ay gecikmeyle iptal etmeye başladı. Kurum’un yatırımcılara ek süre verilmesi için yasal düzenlemenin yapılacağı bir dönemde sınırlı sayıda lisansı iptal etmesi, tepkilere yol açtı.


Zaman’dan İsmail Altunsoy’un haberine göre, Elektrik piyasası mevzuatı gereği, lisans alan yatırımcıların 2 Mayıs 2014 tarihine kadar üretim tesisinin inşaatlarına başlamaları ve EPDK’ya gerekli evrakları sunmaları gerekiyordu. Ancak, yatırımcılar çoğu bürokratik işlemlerden kaynaklanan (belediyeler, çevre, sit-askeri alan gibi) nedenlerle evraklarını tamamlayamadı. Yasa gereği, 2 Mayıs itibarıyla bu lisansların iptal edilmesi ve teminatların irat kaydedilmesi zorunlu. Enerji Yönetimi, bürokratik gecikmeleri dikkate alarak yatırımcıların mağdur olmaması ve ek süre için yeni bir yasa tasarısı hazırladı. EPDK da, bu gelişme üzerine sürenin 2 Mayıs’ta dolmasına karşın lisansları iptal etmedi. Ancak Kurum geçen hafta sürpriz bir kararla belgelerini sunmayan yatırımcıların lisanslarını 4 ay gecikmeyle iptal etmeye başladı. Yatırımcılara ek süre için yasal düzenlemenin yapılacağı bir dönemde sınırlı sayıda lisans iptali, tepkilere neden oldu. Sektörde, ‘EPDK lisans iptallerinde ayrımcılık mı yapıyor?’ tartışması başladı. Yatırımcılar, EPDK’dan lisans iptallerinin sıralama ve iptal kriterlerini açıklamasını istiyor.


Mart 2013’te yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Kanunu’na (EPK) göre, lisans almış ancak işletmeye girmemiş elektrik üretim tesislerinin inşaat sürecinin başlaması için lisans sahiplerine ek süre verilmesi gerekiyor. EPDK, hazırladığı Lisans Yönetmeliği ile sürecin tamamlanması için 6 ay süre verdi. 2 Mayıs’ta dolan süreyle, gerekli belgeleri Kurum’a sunmadıkları için yaklaşık 30-35 bin megavatlık (MW) kurulu güce sahip 600 civarı lisans iptal kapsamına girdi. Lisansların 400 civarı hidroelektrik (HES), geri kalanlarını ise termik (kömür, doğalgaz), rüzgar (RES) ve güneş (GES) yatırımlarına ait. Kanun’un ilgili maddesi şöyle (Geçici madde 9): Üretim lisansına dercedilen inşaat öncesi süre içerisinde, üretim tesisinin inşaatına başlanması için yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerini ikmal edememiş tüzel kişilere, varsa kalan inşaat öncesi sürelerine ek olarak; yoksa sadece altı ay süre verilir. Mücbir sebepler dışında bu süre içerisinde de yükümlülüklerini ikmal edemeyen tüzel kişilerin lisansları iptal edilir.


Lisanslara Tek İşlem Yapılmalıydı


EPDK’nın süre uzatımının beklendiği bir dönemde, lisans iptallerine başlaması sektörde sürpriz bir gelişme olarak yorumlandı. Sektöre göre, ‘Enerji Yönetimi de haksızlık olduğu kanaatinde ve yatırımcılara ek süre verilmesi görüşünde. Bunun için de yasa çalışması yapıldığı kamuoyuna açıklandı’. Ancak, yasa çalışmalarının yapıldığı bir dönemde EPDK’nın lisans iptallerine başlaması sektörü tedirgin etti. Aslında yatırımcıların birçoğu da, bürokraside yaşadıkları zorluk ve aksamaları Kurul’a iletmişti. Yanlışlığa dikkat çeken yatırımcılar, lisans iptalleriyle ilgili önemli bir konuya vurgu yapıyor: 2 Mayıs sonrası 4 ay beklendi. Zaten yetkililer de yasal düzenleme yapılacağını açıkladı. Ancak, 4 ay sonra sürpriz bir şekilde iptaller yapılmaya başlandı. EPDK, iptal ettiği ve bundan sonra edeceği lisansların sıralamasını ve sayısını nasıl belirliyor? Çünkü 600 civarı proje var ve sınırlı sayıda lisans iptali söz konusu (15 civarı). Oysa, yasa çıkarsa lisansı iptal edilen yatırımcılar mağdur olacak, iptal edilmeyenlere ise ek süre verilecek. Bu haksızlıktır, rekabete de aykırıdır. Yatırımcıları endişelendiren lisans iptali konusunda EPDK, tarafsızlığını dikkate alarak hareket etmeli. Kurum, 2 Mayıs’a kadar yasal yükümlülükleri yerine getirilmeyen lisansların tamamıyla ilgili tek işlem yapmalıydı. Hiçbir yatırımcı da mağdur olmamış olurdu.


Burada, EPDK’nın yasanın gereğini yerine getirmesi tartışılamaz. Ancak, 4 ay bekledikten sonra sınırlı lisans iptali ve yeni bir yasal düzenlemenin yapılacak olması haksızlıklara neden olacaktır. Kurul, tarafsızlığına gölge düşürecek bu uygulamayla ilgili yatırımcıları rahatlatan bir açıklama yapmalı. En önemlisi de, lisans iptallerinin hangi sıralama ve kriterlere göre yapıldığı net bir şekilde ortaya konulmalı.


‘Yatırımcı Mağdur Olmayacak’ Demişti


Enerji sektöründe tedirginliğe neden olan ve 2 Mayıs sendromu olarak adlandırılan süreç, Enerji Yönetimi’nin de gündeminde. Enerji Bakanlığı ve EPDK, bürokratik gecikmeler nedeniyle yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen yatırımcılara ek süre verilmesi için yasa çalışmasını Meclis’e gönderdi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da yaşanan 2 Mayıs sendromuyla ilgili ‘şirketlerin mağdur olmalarını istemediklerini, kanunda yeni düzenlemeler olabileceğini, bunu da dikkate alarak sektörün lehine ne ise o yönde karar almak için ellerinden geleni yapacakları’ içerikli açıklama yapmıştı. Ancak Kurum’un sürpriz bir şekilde ve 4 ay sonra lisans iptallerine başlaması, sektörü zora soktu.

Bu haber toplam 2096 defa okundu


YAZARLAR