Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Casusluğu Mu Yapıldı?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Casusluğu Mu Yapıldı?

Enerji Casusluğu Mu Yapıldı?
EPDK yöneticilerinin yasadışı dinlenildiği iddia ediliyor. EPDK iddialara ilişkin suç duyurusunda bulunacak.
23.08.2014 / 10:31

Enerjimagazin-Enerji casusluğu ve kozmik bilgileri ele geçirmek amacıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yöneticilerinin yasadışı dinlenildiği iddia edildi. EPDK, “iddialara ilişkin”, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Kurul üyeleri ve Kurum görevlilerinin suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.


Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre, SABAH istihbarat bölümü, ülkenin ulusal güvenliğini doğrudan ilgilendiren kozmik görüşmeleri enerji casusluğu amacıyla dinlenildiğini gösteren belgelere ulaştı. Mülkiye ve polis müfettişlerinin usulsüz telefon dinlemelerle ilgili olarak Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nda yaptığı araştırmalar sırasında tespit edilen bu dinlemelerle ilgili bilgiler rapor haline getirildi. Müfettişlerin tespitlerine göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) üst düzey yöneticilerinin teknik takibe alındığı dönem, enerji politikalarında önemli, stratejik değişikliklerin yaşandığı 2009 yılına denk geliyor.

Dinleme Sırasında Müdür Akyürek

Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nda çalışan paralel yapı mensupları o dönemde EPDK Başkanı Hasan Köktaş'tan başlayarak pek çok EPDK yetkilisi ile çevresini teknik takibe almış. Dinlemelerin yapıldığı dönemde Emniyet İstihbarat Dairesi'ni yöneten isim ise müfettişlerin usulsüz dinlemelerle ilgili birinci derecede sorumlu bulduğu Gülenist polis şefi Ramazan Akyürek... EPDK üyelerinin telefonlarının dinlenmesi paralel yapının, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın kriptolu cep telefonunu uzun süre dinlediği bilgisiyle birleştirildiğinde anlam kazanıyor. EPDK da Türkiye'nin ulusal enerji politikalarını belirleme ve yönetmede büyük rol oynayan bir kurum. Bu nedenle de kurul üyeleri ve çalışanları ülkenin enerji güvenliğini yakından ilgilendiren kozmik bilgilere vakıf kişiler. Paralel yapı bunu bildiği için EPDK yöneticilerini ve üyelerini teknik takibe almış.

DNA Kodları Ele Geçirildi

Müfettişlerin tespitlerine göre dinlemelerin 2009 senesinde yoğunlaşmasının nedeni ise 2009'da enerji politikalarıyla ilgili önemli değişikliklerin yaşanmış olması. 2009'da akaryakıt kaçaklığının önüne geçilmesi için ulusal marker kullanılmasıyla ilgili çalışmalar tamamlandı. Bu çalışmalar TÜBİTAK ile gerçekleştirildi. 'Ulusal marker'ın güvenliğinin daha da artırılması maksadıyla DNA şifresi ilavesi yönünde EPDK ve TÜBİTAK ortak çalışma başlattı. Bu kapsamda 'ulusal marker'da formül değişikliği yapılması ve güvenliğin son aşaması olarak DNA şifresi ilave edilmesi gündeme geldi. TÜBİTAK bu kapsamda açılan ihaleyle ilgili olarak endüstriyel üretime yönelik çalışmalara başladı. Paralel yapı, bu formül değişikliğinin bilgisine ulaşmak için EPDK üyelerini teknik takibe aldı. Yine 2009 senesinde akaryakıt fiyatlarının ucuzlamasına son vermek için EPDK tarafından tavan fiyat belirleme çalışmalarına başlandı. Haziran 2009'da tavan fiyat uygulamasına geçildi. Bu uygulamaya bazı enerji firmaları direnç gösterdi, akaryakıt fiyatları bu nedenle dalgalı bir seyir izledi ve uygulamaya EPDK tarafından 2 ay sonra son verildi.

Rusya İle Anlaşmalar İzlendi

Enerji Bakanlığı ve EPDK'nın yürüttüğü Rusya ile enerji anlaşmaları konusunda da yine 2009'da önemli gelişmeler yaşandı. Bu kapsamda Mavi Akım, Nabucco, Şahdeniz gibi Türkiye'yi enerji koridoru haline getirecek ve enerji teminini ucuzlatacak projelerle ilgili görüşmeler yapıldı. Ayrıca yine Rusya ile nükleer enerji konusunda yürütülecek çalışmalar konusunda ilerlemeler sağlandı. Bunun yanı sıra Rus enerji firması Gazprom ile Türkiye'nin, Irak petrolünü temini konusunda birlikte hareket etmesi yönünde stratejik anlaşma sağlandı. Ekim 2009'da EPDK, Hatay'daki depolarında 'ulusal marker' olmadığı tespit edilen kimyasal madde bulunduran Petrol Ofisi (POAŞ) hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Ayrıca yine aynı yıl EPDK tarafından lisanssız bayilere satış yaptıkları gerekçesiyle POAŞ'ın aralarında bulunduğu firmalara kesilen 49.9 milyon TL'lik borç, Danıştay tarafından iptal edildi. Müfettişler bütün bu gelişmeler ışığında paralel yapının, EPDK yönetici ve üyelerini, enerji güvenliğini ilgilendiren kozmik bilgilere vakıf olmak ve bu bilgileri servis etmek içinsahte isimlerle usulsüz biçimde dinlediği kanaatine vardı. Müfettişlerin ulaştığı bulguları MİT'e iletildi. Dosya, paralel yapıyla ilgili yürütülen casusluk soruşturmasına da eklenecek.

İşte Dinlenen EPDK Yöneticileri

SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı belgelere göre Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nca dinlenen üst düzey EPDK yöneticileri ise şunlar:

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 2009 yılından itibaren 24 saat esasıyla ailesiyle birlikte teknik ve fiziki takibe maruz kaldı.

EPDK eski Başkanı Hasan Köktaş, kardeşi Ekrem Köktaş'ın kullandığı cep telefonu IMEI numarası üzerinden dinlenmiş. Dinleme Ocak 2009'da başlamış.

İkinci Başkan Yusuf Tülek'in telefonu IMEI üzerinden Cevdet Muslu sahte ismiyle dinlenmiş. Dinleme Mart 2009'da başlamış.

EPDK üyesi Zekeriya Gökşenli tarafından kullanılan 2 ayrı numara, Yalçın Ünal ve İbrahim Gök sahte isimleriyle dinlenmiş. Dinleme Temmuz 2009'da başlamış.

EPDK üyesi Hüseyin Karataş tarafından kullanılan telefon, Haydar Ayan sahte ismiyle dinlenmiş.

Petrol Piyasası Daire Başkanı Cemalettin Tüney'in telefonu Muzaffer Özdemir sahte adıyla Mart 2009'dan itibaren dinlenmiş.

EPDK petrol piyasası uzmanı Doğanbey Akgül tarafından kullanılan telefon Ekim 2009'dan itibaren dinlenmiş.

Hukuk İşleri Başkanı Mehmet Fatih Alkış'ın eşi, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nde görevli hâkim Sibel Alkış'ın kullandığı cep telefonu, Ahmet Damar sahte ismiyle dinlenmiş. Dinleme Temmuz 2009'da başlamış.

EPDK İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı'nda görevli Halidun Akartutan ve Abdurrahman Yılmaz'ın telefonları ile EPDK adına kayıtlı resmi GSM hattının kullanıldığı üç ayrı telefon Ramazan Başak, Cemal Şen ve Muzaffer Özdemir sahte isimleriyle Mart 2009'dan itibaren dinlenmiş.


EPDK: Suç Duyurusunda Bulunacağız


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından emniyetteki "paralel yapı'' operasyonuna ilişkin "Bu yasa dışı olaylara karşı EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Kurul üyelerimiz ve Kurum görevlilerimizin en kısa zamanda hukuki yollara başvuracağını ve suç duyurusunda bulunacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz" açıklamasında bulunuldu.


EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yer alan haberde 2009 yılından bu yana Emniyet İstihbarat Teşkilatı bünyesindeki paralel yapının, EPDK başkanı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu üyeleri ile aile bireylerinin yasa dışı olarak dinlenildiğine dair bilgilerin yer aldığı belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:


"Büyüyen Türkiye'nin lokomotifini oluşturan enerji sektörünü ve yatırımlarını düzenlemekle görevli olan Kurumumuzun başkan ve üyelerinin illegal yapılarca farklı isimler ve metotlarla dinlenmesi ve milli güvenliğimizi ilgilendiren konuların özellikle takip edildiği iddiaları, Kurumumuz tarafından ciddiyetle değerlendirilmektedir. Bu yasa dışı olaylara karşı EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Kurul üyelerimiz ve Kurum görevlilerimizin en kısa zamanda hukuki yollara başvuracağını ve suç duyurusunda bulunacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Bu haber toplam 1948 defa okundu


YAZARLAR