Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Elektrik Tahsilatçısı Mı?
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Elektrik Tahsilatçısı Mı?

Bakan Elektrik Tahsilatçısı Mı?
CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, çiftçilerin elektrik borçlarının tarımsal destekleme ödemesinden mahsup edilmesini içeren yeni tebliği eleştirdi.
02.09.2014 / 16:00

Enerjimagazin-CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, çiftçilerin elektrik borçlarını tarımsal destekleme ödemesinden keserek dağıtımcı şirketlere ödeyecek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni tebliği için "Bakan Mehdi Eker, topraktan elini çekti, elektrik şirketlerinin tahsilatçılığına başladı. Bu cumartesi günü çıkan tebliğden önce, 9 Mart'taki Bakanlar Kurulu kararıyla çiftçiye, 'elektrik borcun varsa sana tarımsal destekleme de yok. Git parayı nereden bulursan bul, yoksa ürünün yanar' diye Resmi Gazeteden açıkça tehdit savuran hükümet, şimdi de 30 Ağustos'ta çıkardığı Bakanlık tebliğiyle, şirketlerin kârı düşmesin diye çiftçinin kursağından kesiyor, tarımsal desteklemeye göz dikiyor. Tarımı bitirenler, dünden itibaren, üç kuruşluk tarımsal desteği de elektrik borcuna saymaya başladı" ifadelerini kullandı.


Ses Kaydı Gerçek Oldu


Mart ayında, kayıp kaçak ve tahsil edilemeyen elektriklerle ilgili medyaya düşen bir tapede şirketlere verilen sözlerin, Cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen arkasından uygulandığını savunan Öz, "Çıkan ses kayıtlarına göre; Başbakanlık Başdanışmanı Sayın İbrahim Kalın, Dicle Elektrik'i alan Abdullah Tivnikli ile telefon görüşmesinde, 'Ağustos'a kadar borcu ve kayıp kaçağı olanın elektriğini kesmeyin, siz karşılayın. Ağustos'ta bu iş çözülecek" demişti. Şimdi, seçim bitti, elektrikler kesildi, tapeler teker teker gerçekleşti" şeklinde konuştu.


Sakine Öz, "Meclis'te aylardır elektrik borçlarının aylık değil, ürün toplandıktan sonra çiftçinin eline para geçince ödenmesini savunuyoruz. 6 aylık dönemlerle çiftçinin elektrik borcunu ödemesi yolunu kapatan, elektrik dağıtımını özelleştirenler, şirketlerin yanında saf tutup çiftçinin tüm gelirine ve desteklemesine kapıyı kapatıyorlar" Ifadesini kullandı.


Seçim Bitti, Elektrikler Gitti


Milletvekili Öz, şöyle konuştu:


"Çok değil, İbrahim Kalın ile Abdullah Tivnikli arasında geçen ve Mart ayında medyada yayınlanan ses kaydına dikkat edelim…


Kayda göre; dönemin Başbakanı Erdoğan, herhalde Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimini düşünerek, Başdanışmanı İbrahim Kalın'a talimat veriyor ve Güneydoğudaki şirketlerin tahsil edemedikleri elektrik faturaları ve kayıp kaçak bedelleri için, Ağustos ayına kadar elektrikleri kesilmemesini istiyor. Kalın da Tivnikli ile görüşmesinde, Ağustos ayında bu işin çözüleceğine söz veriyor. Medyada dolaşan ses kayıtları bir kez daha ortaya koydu ki, seçim bitti, elektrik gitti. Güneydoğu'daki dağıtım şirketlerinin alacakları için Bakanlık taşeronluğa başladı, üreticinin elektrik faturasını ödeyecek parası olmayınca, tarımsal destekleme alacakları, Resmi Gazetedeki iki satırlık tebliğle şirketlerin kasasına akıtıldı.


Manisa'da, Mardin'de sulama elektriğinde direnen, çözüm için sadece partimizi yanında bulan üreticimiz için Bakanlığa bir kez daha çağrıda bulunuyorum: Tarımsal desteklemeden elinizi çekin, 6 aylık elektrik faturası tahsilatına geri dönün. Şirketlerin kârına değil, üreticinin yuvasına, emeğine yatırım yapın. Kayıp kaçaklar için yıllardır çalışma yürütmeyenler, şimdi şirketler dara düştü diye iştaha geldi, vatandaşın sırtına binmeye başladı." 


gerçekgündem

Bu haber toplam 2441 defa okundu


YAZARLAR