Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BEDAŞ İşçileri Enerji Zirvesine Çıkarma Yaptı!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BEDAŞ İşçileri Enerji Zirvesine Çıkarma Yaptı!

BEDAŞ İşçileri Enerji Zirvesine Çıkarma Yaptı!
BEDAŞ işçileri, All Energy Turkey enerji zirvesinin yapıldığı İstanbul Kongre Merkezi'nde eylem yaptı.
29.09.2014 / 12:48

Enerjimagazin-Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ) ta İş güvenliği istedikleri gerekçesiyle işten çıkartılan DİSK Enerji-Sen üyesi işçiler, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen "All Energy Turkey" adlı enerji konferansı öncesinde işten çıkarmalara dikkat çekmek için eylem yaptı.

İş güvenliği istedikleri gerekçesiyle işten çıkartılan BEDAŞ işçileri, İstanbul Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen "All Energy Turkey" adlı enerji konferansı öncesinde işten çıkarmalara dikkat çekmek için konferansın düzenlendiği merkezin Rumeli kapısı önünde eylem yaptı. "Bedaş’ta can güvenliği istedik işten atıldık! İşten atılan işçiler geri alınsın!" yazılı pankart açan işçiler, "BEDAŞ'ta işçiler kazanacak", "Sermayeye teslim olmayacağız" sloganları attı.


Burada yapılan basın açıklamasında aşağıdaki ifadelere yer verildi:


“Bizler can güvenliği istediğimiz için işten atılan BEDAŞ/BEDA Enerji işçileriyiz. Direnişimizin 40. gününde bir kez daha taleplerimiz haykırıyoruz.


Buradayız çünkü; enerji ticareti ve satışının konuşulduğu bir fuarda bu hizmetleri güvenli bir şekilde yapmak isterken işten çıkartılan enerji işçilerinin de söyleyecek sözleri var.


Buradayız çünkü; özelleştirmeyle birlikte BEDAŞ'ı alan CLK (Cengiz-Limak-Kolin) ortaklığının bir parçası olan Limak Enerji de bu fuarın/konferansın sponsorları arasında yer alıyor.


Buradayız çünkü; insanların en yaşamsal ihtiyaçlarından olan enerjiye ulaşım hakkının pazarlık konusu yapılmasına itirazımız var.


Buradayız çünkü; bu fuarda sadece enerji değil enerji işçilerinin emekleri de pazarlanıyor. Bu fuarda enerji işçilerinin can güvenlikleri de pazarlanıyor.


Buradayız çünkü; bu fuarın her köşesine çalışırken hayatını kaybeden enerji işçilerinin kanı var.
BEDAŞ/BEDA Enerjide Can Güvenliği Yok!


BEDAŞ her ne kadar Türkiye'nin en büyük elektrik dağıtım şirketi olmakla övünse de bu durum can güvenliği konusunda geçerli değil.


BEDAŞ'ta işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması için sürekli olarak girişimlerde bulunduk.


BEDAŞ'ı sözlü ve yazılı olarak defalarca işçilerin can güvenliğinin sağlanması konusunda uyardık. Her gün ortalama en az bir iş kazasının yaşanan bir işyerinde yetersiz önlemlerin iş cinayetlerine davetiye çıkardığını söyledik.


Nitekim BEDAŞ'ta taşeron şirket aracılığıyla çalıştırılan Salih Geçer arkadaşımız görev tanımı dışında gerekli eğitim ve koruyucu ekipman olmadan çalışmaya zorlandığı için Mayıs ayında iş kazası sonucu hayatını kaybetti.


Salih Geçer son olsun diyerek işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda önlemlerin arttırılmasını bir kez daha dile getirdik.


İSG Kanunundan Doğan Hakkımızı Kullandığımız İçin İşten Atıldık.


Taleplerimize herhangi olumlu yanıt alamadık. BEDAŞ'ta can güvenliği sağlanmadı. Bunun üzerine BEDAŞ işçilerinde bıçak kemiğe dayandı.21 Temmuz günü İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda işçinin can güvenliğini korumak amacıyla BEDAŞ açma-kesme servisinde çalışan 300’den fazla enerji işçisi çalışmaktan kaçınma hakkımız kullandı.


BEDAŞ önünde yaptığımız basın açıklamasında taleplerimizi bir kez daha dile getirdik: BEDAŞ'ta kanunun gerektirdiği asgari koşulları bile sağlamayan işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin derhal alınması ve önlemlerin hayata geçirilmesi sürecini takip etmek için de gerçek işçi katılımının esas alınması amacıyla işçi temsilcilerinin seçimle belirlenmesi.


Yasada açık bir şekilde ilan edilen hakkımız kullandığımız için diğer işçilere gözdağı vermek amacıyla öncelikli olarak Avcılar işletmesinden sendikamız üyeleri 2 grup halinde toplam 26 işçi işten çıkartıldı. Ancak sendikamızın ve enerji işçilerinin kararlı duruşu sonucu BEDAŞ yönetimi daha fazla enerji işçisini işten çıkartamadı.


Geldiğimiz noktada ısrarla sürdürdüğümüz mücadelemizin kazanımlarından biri olarak BEDAŞ'ta işçilere koruyucu elbise ve ekipmanlar verilmeye başlandı. Ancak buradan bir kez daha uyarıyoruz bunlar iş kazalarını engellemeye yetmeyecek. Çünkü sorun üç baş malzeme alıp bunu işçiye zimmetlemekle çözülmez. Çünkü BEDAŞ'ta can güvenliği önlemleri hala çok yetersiz.


Direnişimiz Kararlılıkla Sürüyor!


En meşru taleplerimizi dile getirdiğimiz için bizleri işten atanlara, üç-beş gün bağırıp çağırıp sonra çekip giderler diyen BEDAŞ yöneticileri sizlere sesleniyoruz.


Direnişimiz kararlılıkla sürüyor. Değil 40.gün 140 gün olsa bile, 240 gün olsa bile burada olacağız. İşimizi geri alana kadar, BEDAŞ'ta tüm çalışanlar için can güvenliği sağlanana kadar iki elimiz yakanızda olacak.


BEDAŞ'ı Soma Madenlerine benzetmenize, Torun Center Şantiyesi'ne benzetmenize izin vermeyeceğiz!


Biz Haklıyız Biz Kazanacağız! İşimiz Geri Alacağız!


Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!”


İşçiler, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde kongre merkezinden ayrıldı.


Bu haber toplam 2936 defa okundu


YAZARLAR